Cinema, Mon Amour – obdivuhodný boj za záchranu kina

Cinema, Mon Amour – obdivuhodný boj za záchranu kina

Děj dokumentárního filmu se odehrává v Rumunsku

Stejně smutný proces hromadného zániku malých kin jsme léta pozorovali i u nás, proto je nám tohle téma blízké. Cinema, Mon Amour je příběhem Victora Puriceho, správce, bývalého promítače, celoživotního nadšeného kinofila, a jeho dvou věrných kolegyň Cornelie a Loreny. Sledujeme jejich neuvěřitelně obětavou snahu o záchranu jednoho z posledních přeživších rumunských kin Dacia Panoramic v Piatra Neamt.

Cinema, Mon Amour je opravdu „biograf, má láska“

Victor zažil od dětských let „zlatý věk“ kinematografie a sní o znovunastolení starých dobrých filmových časů. Jen stěží ovšem drží krok s novou a krutou realitou. V kině, kterému chybí vytápění, a které se pomalu ale jistě rozpadá, a bez jakékoliv podpory ze strany majitele – státu, je to boj vskutku donkichotský. Je rozhodnutý svůj zápas se státní byrokracií a nepříznivými okolnostmi nevzdat. Držíme palce jeho vynalézavým nápadům, jak přilákat návštěvníky nazpět do kina. V zimě jim vaří čaj, nechává děti losovat, jakou pohádku uvidí, pořádá nevšední marketingové akce i slevy. Veškerý zbytek volného času věnuje opravám a vylepšování chátrající budovy.

Cinema, Mon Amour

Málem nebyl

Snímek Cinema, Mon Amour vlastně vznikl náhodou. Několik rumunských filmových alternativců začalo o fantastickém a zárověň smutném osudu Victora Puriceho natáčet dokument. Brzy jim ale došly peníze, publikovali proto alespoň útržky své práce na sociálních sítích. Tam je objevili „vyhledávači“ nových počinů z televizní stanice HBO. Příběh je zaujal, a tak vznikl celý projekt, na jehož konci je poetický dokumentární film se šťastným koncem. Hlavní roli Victora Puriceho v něm samozřejmě hraje Victor Purice osobně.

Cinema, Mon Amour

Řada ocenění

Snímek režiséra Alexandru Belca byl před svou distribuční premiérou uveden na celé řadě filmových festivalů, mezi něž patří například prestižní německý DOK Leipzig, italský Trieste IFF nebo australský Sydney IFF. Je držitelem několika cen, jako například IDFA Award na East European Forum v České republice, CAT&Docs AWARD a Croatioan Radiotelevision Award na Sarajevo Docu Rough Cut Boutique. Před několika dny také na rumunském filmovém festivalu DocuArt získal cenu za nejlepší střih.

Česká premiéra

Rumunsko-český koprodukční dokument Cinema, Mon Amour z originální produkce HBO Europe měl slavnostní premiéru 17. října 2016 v pražském kině Světozor. Projekce proběhla za účasti hlavního protagonisty Victora Puriceho, který přijel spolu se svou dlouholetou kolegyní Lorenou Cosau. Po skončení filmu byla možnost si neformálně pohovořit s hlavními protagonisty filmu, k dispozici byl pochopitelně tlumočník. Victor Purice je člověk s ohromně nakažlivým elánem, jaké bychom také potřebovali. I když je pravda, že v poslední době se i u nás ke své činnosti vracejí dávno zaniklá kina, převálcovaná v devadesátých letech mnohasálovými popcornovými multiplexy. Držme jim palce. Je smutné, že česká veřejnoprávní televize o podobná témata nejeví zájem.

7,5/10

JJ

Cinema, Mon Amour, Rumunsko/Česko, 2015

žánr: dokumentární

režie: Alexandru Belc

scénář: Alexandru Belc, Tudor Giurgiu, Ilinca Micu

kamera: Tudor Vladimir Panduru

hrají: Cornelia Chelmu, Lorena Cosau, Gheorghe Purice, Victor Purice

délka: 73 minut

Cinema, Mon Amour

cinemamonamour.com

Další příspěvky
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64...