Climax – co porušilo zaběhnutou rovnováhu mezi tanečníky?

Climax – co porušilo zaběhnutou rovnováhu mezi tanečníky?

Bav se a přežij

je přiléhavý podtitul filmu. Večírek na závěr tanečního soustředění se slibně vyvíjí, zábava je v plném proudu. Všichni se těší na mezinárodní taneční soutěž. Pochopitelně se všichni tanečníci nejvíce baví, jak jinak, bláznivými tanečními kreacemi. Kluci se mezi sebou vychloubají, co by se kterou tanečnicí rádi dělali, pozadu nezůstávají ani holky. Všechny by šlo hladce, kdyby někdo něčím „necinknul“ sangrii, kterou všichni pili. Začínají se dít nečekané události. Těžko říct, který z významů slova Climax měli tvůrci názvem tohoto filmu na mysli, ale netěšte se na nic pěkného. 

Typickou vlastností u lidí zabývající se uměleckým tancem je výborná fyzická kondice a schopnost nechat se plně ovládat emocemi. Bez toho si stoprocentní umělecký výkon lze jen těžko představit. Reakce emotivně citlivých jedinců bývají iracionální a impulzivní. Zároveň se o to hůře dá ovládnout člověk pod naprostým vlivem negativních pocitů, narůstající davové psychózy, chaosem a touhy ublížit.

Jsou v každém z nás

Nejprve se ještě při posledním zbytku schopnosti racionálně uvažovat pokouší přítomní tanečníci zjistit, co se přihodilo, proč se všichni chovají tak podivně nesnášenlivě a agresivně. Brzy je ale zcela ovládnou běsy dosud skryté kdesi hluboko uvnitř. Roztáčí se neuvěřitelná spirála nenávisti, násilí a radosti z působení bolesti. Vládu nad jejich jednáním zcela převezme první signální soustava s reakcemi na úrovni instinktů. Všichni křičí, snaží se prosadit a orientovat, tím však události jen zhoršují. Každá další aktivita jen podněcuje větší agresivitu ostatních.

Brutalita jako součást života

Poslední část filmu je natočena tak, že už nelze jednoznačně určit, co se přesně děje, jisté je, že se odehrává něco děsivého. Záleží plně na divákově fantazii, aby si vybral to nejhroznější, co si dokáže představit. Všechno je vzhůru nohama. Stupňující atmosféru umocňuje temná, nervní, psychotická, elektronická hudba. Závěr filmu má jedno děsivé motto: Smrt je jen dalším mimořádným zážitkem. Finále působí snad až zbytečně absurdně a drasticky. S dobrou náladou se každopádně po zhlédnutí tohoto filmu rozlučte.

Náš Climax?

Jenomže, když se pak s odstupem nad tímto snímkem zamyslíte, viděli jste ve skutečnosti syrový život zbavený veškeré přetvářky. Odehrálo se jen to, čeho jsou lidé běžně schopni, když vypnou naučené, civilizační zábrany. A je to smutné zjištění, jako ostatně vždy při pohledu do obnažené tváře pravdy. Tento výborný taneční horor Gaspara Noého vás v žádném případě nenechá chladnými.

7/10

JJ

Climax (Climax, Francie, 2018)

žánr: drama, horor, taneční

režie: Gaspar Noé

scénář: Gaspar Noé

kamera: Benoît Debie

hrají: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Claude Gajan Maude, Giselle Palmer, Taylor Kastle, Thea Carla Schott, Sharleen Temple, Lea Vlamos, Alaia Alsafir, Kendall Mugler, Lakdhar Dridi, Adrien Sissoko, Mamadou Bathily, Ashley Biscette, Sarah Belala

délka: 95 minut

O jiném skvělém, byť syrovém filmu si můžete přečíst zde.

Climax

Další příspěvky
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Naprostí cizinci se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola...
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Soutěž Miss World se v roce 1970 konala v Londýně. V té době šlo o show s více jak stomilionovou...