Co Češi vyhledávali v roce 2017 na internetu

Co Češi vyhledávali v roce 2017 na internetu

Zajímají se o nelegální stáhování

Způsob, jakým si Češi vyhledávali v roce 2017 informace o dění na sociálních sítích se dost odlišuje od světových trendů. Ukazují to data služby Vyhledávání české internetové jedničky Seznam.cz. Lidé totiž ve spojení s internetovým serverem YouTube téměř nehledají videa s českými nebo světovými hudebními hvězdami, celebrity nebo influencery. Primárně hledají písničky a pohádky pro děti nebo také způsob, jak nelegálně stahovat video obsah. Sociální sítě jako Twitter promítají aktuální politické dění a kauzy. Instagram a Facebook naopak Čechům trendovou reputaci zvedají. Mnoho z nich však nezná jejich správný název.

Vede zábava pro děti

V souvislosti s vyhledáváním dotazů na YouTube se 22 % dotazů na českém internetu týká vyhledávání informací o písničkách a pohádkách pro děti. Hledá je až čtyřikrát více lidí, než ostatní obsah, který platforma nabízí. „Zábava pro děti se v českých rodinách odehrává z velké části na internetu. Z našich dat je i patrné, že se lidi zajímají o tradiční českou a moderní zahraniční seriálovou tvorbu,“ upřesňuje Michal Sedláček, produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání. Na první příčce, co se zájmu o pohádky týká, se umístil ruský animovaný seriál Máša a medvěd, na druhém místě britský televizní seriál Prasátko Peppa a trojici uzavírá tradiční český kreslený seriál Pat a Mat.

„Pokud jde o vyhledávání písniček, lidé se s výběrem moc nezaobírají. Je to patrné z dotazů, které do vyhledávacího pole v průběhu roku zadali. Zajímají se totiž o obecné spojení ‚písničky pro děti‘, které zároveň i vede žebříček vyhledávání ve spojitosti s YouTube,“ doplňuje Sedláček. Uživatelé si také velmi rádi dohledávají informace o tom, jak nelegálně stahovat oblíbená videa prostřednictvím tak zvaných convertorů.

Vzrostl zájem o politiku

Aktuální politické kauzy a dění ve společnosti se dle očekávání promítly také v hledání informací o sociální síti Twitter. Nejhledanějšími výrazy jsou účty bloggera Petra Paulczynski, dále anonymní skupiny skryté za identitu Julia Šumana a vítězné trio uzavírá účet tiskového mluvčího prezidenta ČR Jiřího Ovčáčka. Potvrzuje se zároveň, že Češi jsou národem pasivních sportovních nadšenců. Mezi první desítkou hledaných výrazů se umístil profil cyklisty Romana Kreuzigera a sportovního komentátora Roberta Záruby.

Češi vyhledávali v roce 2017 zrušení účtu

V případě hledání informací o největší sociální síti Facebook se ukázalo, že téměř 20 % lidí neví, jak správně zadat do hledání její název a zadávají jej ve tvarech jako například „Face book“ nebo „Facebook cz“. Zajímavý i je fakt, že 8 % zadaných dotazů pak souviselo s hledáním způsobu, jak si na Facebooku zrušit účet. To do jisté míry svědčí o nesnadném provedení tohoto procesu v praxi. V žebříčku vyhledávaných výrazů následují známé české osobnosti. Nejvíce se lidé zajímali o českou bloggerku Dominiku Myslivcovou, zpěvačku Moniku Absolonovou a muzikálového zpěváka Mariana Vojtka.

Další ze sociálních sítí, na které se lidé zajímají nejvíce o tak zvané trendsettery, je Instagram. Sledují své idoly z řad zpěváků, herců, modelek či moderátorů, ale také influencerů. V ČR jednoznačně vede moderátor Leoš Mareš a jeho přítelkyně Monika Koblížková, následuje bloggerka Nela Slováková.

Češi vyhledávali v roce 2017

Seznam_2017

Loňský rok můžete porovnat s předloňským zde.

Jak pracuje internetový vyhledávač se dozvíte zde.

(O nedávno spuštěné televizi s názvem Televize Seznam si můžete přečíst zde.)

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...