Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina

Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina

Německý kandidát na Oscara,

Romeo a Julie na vídeňském předměstí, komedie o chlapíkovi, který aby vyřešil své finanční problémy, zvolí si kariéru gigola. Mrazivý thriller o nočním běžci volně inspirovaný skutečným případem nebo pohled do zákulisí berlínské klubové scény. Festival Das Filmfest 2019 letos mezi 16. a 25. říjnem zavítá kromě Prahy a Brna i do Plzně a Jihlavy. Filmovým fanouškům nabídne pestrou paletu aktuálních německých, rakouských a švýcarských snímků. Viděli jste někdy Vinnetoua v kině, a navíc v originálním znění? Nyní máte možnost!

Das Filmfest 2019 opět nabídne žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří bezesporu zahajovací snímek A co třeba Adolf? (Der Vorname). „Letos jsme zařadili do programu řadu komedií. Za všechny bych zmínila například snímky Love Machine nebo Zač nás trestáš?. Oba tyto filmy slavily u rakouského publika velký úspěch a věřím, že pobaví i naše diváky,“ popisuje Sarah Polewsky z Rakouského kulturního fóra.

Kdo festival navštíví

Na festival dorazí celá řada zajímavých hostů. Festival otevře uznávaný režisér Sönke Wortmann, který v kině Lucerna osobně představí úvodní film letošního festivalu. Slavnostního zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick.

„Máme velkou radost, že se nám letos podařilo do Prahy přilákat rekordní počet hostů, navíc hodně významných jmen. To z festivalu dělá atraktivní podívanou,“ dodává Klára Arpa z Goethe-Institutu. Své snímky osobně představí například režiséři Markus Goller (25km/h), Oliver Haffner (Wackersdorf), Luzie Loose (Plavání / Schwimmen), David Dietl (Berlin Bouncer) nebo Gregor Schmidinger (Nevrland). Eva Spreitzhofer (Zač nás trestáš? / Womit haben wir das verdient?) nebo Elena Tikhonova (Kaviár/Kaviar).

Das Filmfest 2019

14. ročník festivalu německy mluvených filmů nabídne v letošním roce osm programových sekcí. V rámci Das Filmfest Spezial festival bude uveden například snímek Love Machine následující nejlepší tradici rakouského kabaretu. Film o tom, jaké to je, když se vám pomalu hroutí život Půda pod nohama (Der Boden unter den Füßen), postmoderní komedii Melancholická dívka (Das melancholische Mädchen) nebo herecky bravurní roadmovie 25km/h. Za pozornost stojí také silně mrazivý thriller Běžec (Der Läufer), Stříbrným medvědem z Berlinale oceněný film Byl jsem doma, ale… (Ich war zuhause, aber) nebo cenami ověnčené drama Nevrland. Chybět nebude ani nejnovější snímek Fatiha Akina U Zlaté rukavice (Der Goldene Handschuh).

Sekce Rebellion & Revolte

Zde se představí německý oscarový kandidát Narušitel systému (Systemsprenger), rakouský emotivní snímek o tom, co je v  životě důležité L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání (Schwimmen). O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge). Na ruská klišé tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů se zaměřil snímek Kaviár. Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta (Herrliche Zeiten).

Odvážná dokumentární sekce

Milovníci dokumentů se mohou těšit mimo jiné na tabu prolamující dokument Vagína (#Female pleasure). Dále na snímek o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé (Tiere und andere Menschen) nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen (Weil du nur einmal lebst – Die Toten Hosen auf Tour) a Berlin Bouncer.

Pozornosti by neměl uniknout dokument Tuzemsko (Inland), který sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu. Nabízí intimní pohled do jejich problémů, obav a smýšlení a vytváří tak obraz společnosti, která se nachází na křižovatce. O sklonku života jednoho rozdílného uměleckého páru – umělce Hafise Bertschingera a jeho ženy Mary vypráví snímek Hafis & Mara.

Pohled do minulosti

Do dob minulého režimu zavede diváky v sekci Tenkrát na východě (Es war einmal im Osten) například vynikající animovaný snímek v česko-německé koprodukci Fany a pes (Fritzi: Eine Wendewundergeschichte). Příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce (Das schweigende Klassenzimmer) či napínavý film Balón (Ballon) o odvážném pokusu o útěk na Západ s pomocí horkovzdušného balónu. V českých kinech poprvé v originálním znění s titulky.

V popředí oscarového dramatu Životy těch druhých (Das Leben der Anderen), zasazeného do doby bývalé NDR, stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.

Za pozornost stojí také snímek Coming Out. Přes protest studia DEFA se Heinerovi Carowovi, režisérovi slavné Legendy o Paule a Paulovi, povedlo natočit citlivý milostný příběh jako obhajobu tolerance. V roce 1990 obdržel  Coming Out  na Berlinale Stříbrného medvěda a ocenění Teddy Award.

Věnováno Bruno Ganzovi

Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (Der Untergang). A právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) budou k vidění v rámci sekce Retrospektive: Bruno Ganz.

Mayovky na plátnech kin

Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z Divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce Kult: Karl May uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (Die Spur führt zum Silbersee). Navíc máte možnost vidět možná poprvé v životě legendárního Vinnetoua na plátně a v originálním německém znění.

Kdy a kde

Čtrnáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art, plzeňském DEPO2015 a jihlavském kině Dukla. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

O filmu Balón si přečtěte zde, recenzi Bez věcí nad věcí naleznete zde.

Das Filmfest 2019

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...