Dej mi tvé jméno rozhodně není film pro každého

Dej mi tvé jméno rozhodně není film pro každého

Dospívající mladík

Elio Perlman je jako každý rok na prázdninách v Itálii. Užívá si léto na rodinném sídle, hraje na svůj oblíbený klavír, komponuje skladby. Jednoho dne přijede jeho otci na pár týdnů pomoci s vědeckou prací odborný asistent Oliver (Armie Hammer). Tím se děj filmu Dej mi tvé jméno začíná komplikovat.

Oliver působí na první pohled jako přespříliš sebevědomý, arogantní mladý muž, který je zvyklý rozkazovat. To se zprvu introvertnímu Eliovi (Timothée Chalamet) nelíbí, postupně si však jsou oba hoši bližší a bližší. Mezitím má Elio známosti s děvčaty, s jednou dívkou dokonce prožívá velmi intenzivní a intimní vztah. To mu nijak nezabrání zamilovat se do Olivera.

Každé prázdniny někdy končí, tím získají všechna přátelství nová poznání a jejich aktéři zkušenosti.

Jen žádný spěch

Snímek nejdříve působí příjemně letně. Všichni odpočívají, leží v trávě, koupou se v rybníku, jezdí na kole, zkrátka si naplno užívají krásných letních dnů. Bohužel ve filmu se, kromě občasného sexu (ve druhé části), neděje nic jiného. V první třetině se těšíte, až se děj rozeběhne, ve druhé se zdá, že se něco opravdu začne dít a ve třetí třetině byste se nejraději vrátili na začátek, kdy se akorát jezdilo na kole. Všechno se převaluje a posouvá pomalu, bez konce, líně a nekonečně rozvážně. Obyčejné, civilní postavy příběhu zmíní, že jsou židé, s dějem tento fakt kupodivu nijak nesouvisí.

V Dej mi tvé jméno se nic neděje

Jemné předivo příběhu se bohužel propadlo do rozbředlé nudy nepříjemně rozsáhlou stopáží. Dvě a čtvrt hodiny je vzhledem k naprosté absenci zřetelně pojmenovatelného děje a alespoň malého vývoje postav naprosto neúnosná délka.

Jakkoliv nepochybuji, že si snímek Dej mi tvé jméno svého diváka (alespoň pár) nakonec najde, osobně jsem tak bezbřehou nudu v kině nezažil ani nepamatuji. A třeba někdo dokonce pochopí, jak tento film přišel ke dvěma nominacím na Oskara (nakonec získal jen jednoho – za adaptovaný scénář).

4/10

JJ

Dej mi tvé jméno (Call Me by Your Name, USA, Itálie, Francie, Brazílie, 2017)

žánr: drama, romantický

předloha: André Aciman (kniha)

režie: Luca Guadagnino

scénář: James Ivory

kamera: Sayombhu Mukdeeprom

hrají: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel, Victoire Du Bois, Peter Spears

délka: 132 minut

Dej mi tvé jméno

Recenzi filmu s další gay tématikou naleznete zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...