Designové kolo Festka Limited Edition For Nespresso

Designové kolo Festka Limited Edition For Nespresso

Jedinečný model

Dráhové kolo Festka Limited Edition For Nespresso vychází z modelu Festka Doppler. Jedná se unikátní spojení kovových a karbonových trubek, v tomto případě hliníkových z recyklovaných kapslí kávy Nespresso. Spojení karbonu a vyleštěného hliníku působí velmi luxusním dojmem a dává kolu netradiční vzhled. Podoba dráhového kola je jedinečný objekt, který nabízí zajímavé možnosti aplikace designu. Design navrhoval dvorní grafik Festka, Tomáš Hnida. U tohoto funkčního modelu bylo použito 21 barev, které vycházejí z barevnosti a tvaru kapslí Nespresso.

„Navrhnout a sestavit kolo z recyklovaného hliníku byla pro nás velkou výzvou a dobrodružstvím. Myšlenka recyklace je nám blízká a proto nás tento projet od začátku velmi zaujal. Nespresso je známé svým citem pro design, ekologii a kvalitu, a spolupracovat s významnou značku je pro nás ctí,” říká Michael Moureček, spoluzakladatel společnosti Festka. „Kolo je plně funkční, každé naše kolo je postaveno tak, aby uspokojilo i velmi náročné jezdce a bylo na něm možné závodit. Je však nutné podotknout, že tento stroj je spíše v režimu plně funkčního prototypu. Pro jeden kus nemělo význam procházet všemi nákladnými testy. Jedná se tedy spíše o raritu demonstrující princip recyklace,” říká Moureček.

Kolo Festka trochu jinak

Dokonce i metoda, jakou rám kola Festka Limited Edition For Nespresso vznikl je jiná, než se běžně používá. Proto, aby mohl vzniknout rám z hliníkových kapslí a dávalo to ekonomicky a ekologicky smysl, bylo by potřeba zvolit odpovídající metodu. Zde se roztavený hliník prostě nalil do pískové formy. Jedná se o celkem primitivní a velmi starou metodu, ale pro tento případ byla optimální. Odlité trubky mají silnější stěnu, než bylo třeba pro výrobu rámu, proto byl pomocí soustruhu odstraněn přebytečný materiál a jejich povrch upraven leštěním a pískováním. Trubky obsahují přibližně 995 kapslí Nespresso a proces vzniku trval asi 3 měsíce.

Proč kapsle zrovna z hliníku

Nespresso používá na výrobu svých kapslí hliník. Je to jediný materiál, který splňuje standardy společnosti Nespresso na ochranu kvality a čerstvosti kávy Grand Cru. Hermeticky uzavřené hliníkové kapsle poskytují nejlepší ochranu proti faktorům, jako je kyslík, světlo a vlhkost, které můžou ohrozit čerstvost, chuť a kvalitu kávy. Zároveň má hliník tu výhodu, že je nekonečně recyklovatelný a díky jeho pevnosti není pro ochranu čerstvosti a chuti potřeba dalšího balení. Recyklovaný hliník je velmi univerzální. Odhaduje se, že 75 % všeho hliníku, který byl kdy vyprodukován, se používá dodnes. Hliník se používá v celé řadě dalších výrobků od okenních rámů po kola či do automobilových dílů.

Nespressu se celosvětově už od roku 1991 úspěšně daří hliník recyklovat. V ČR Nespresso recykluje hliník od roku 2014 ve spolupráci s lokálním partnerem a dodává ho místnímu automobilovému průmyslu.

„Snažíme se, aby každé kolo, které vznikne v naší dílně, neslo silný příběh, který řekne něco o zadavateli. A i když byl tento projekt mimořádně náročný, myslím, že se to do posledního detailu opravdu povedlo,“ dodává Michael Moureček.

Kolo i pomohlo

Stejně jako dostal druhou šanci hliník z kapslí Nespresso, dostalo i kolo šanci pomoci, a to Nadaci Terezy Maxové. Ta dává šanci dětem, které to potřebují. Kolo bylo v sobotu 18. března vydraženo v rámci charitativního večera během Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Kolo nakonec vydražil finančník Roman Jasenovec ze společnosti Fincentrum. Na konto nadace přispěl částkou 160 tisíc korun.

Kolo Festka

Michael Moureček a Andrea Petrová, marketingová manažerka Nespressa.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...