Designové kolo Festka Limited Edition For Nespresso

Designové kolo Festka Limited Edition For Nespresso

Jedinečný model

Dráhové kolo Festka Limited Edition For Nespresso vychází z modelu Festka Doppler. Jedná se unikátní spojení kovových a karbonových trubek, v tomto případě hliníkových z recyklovaných kapslí kávy Nespresso. Spojení karbonu a vyleštěného hliníku působí velmi luxusním dojmem a dává kolu netradiční vzhled. Podoba dráhového kola je jedinečný objekt, který nabízí zajímavé možnosti aplikace designu. Design navrhoval dvorní grafik Festka, Tomáš Hnida. U tohoto funkčního modelu bylo použito 21 barev, které vycházejí z barevnosti a tvaru kapslí Nespresso.

„Navrhnout a sestavit kolo z recyklovaného hliníku byla pro nás velkou výzvou a dobrodružstvím. Myšlenka recyklace je nám blízká a proto nás tento projet od začátku velmi zaujal. Nespresso je známé svým citem pro design, ekologii a kvalitu, a spolupracovat s významnou značku je pro nás ctí,” říká Michael Moureček, spoluzakladatel společnosti Festka. „Kolo je plně funkční, každé naše kolo je postaveno tak, aby uspokojilo i velmi náročné jezdce a bylo na něm možné závodit. Je však nutné podotknout, že tento stroj je spíše v režimu plně funkčního prototypu. Pro jeden kus nemělo význam procházet všemi nákladnými testy. Jedná se tedy spíše o raritu demonstrující princip recyklace,” říká Moureček.

Kolo Festka trochu jinak

Dokonce i metoda, jakou rám kola Festka Limited Edition For Nespresso vznikl je jiná, než se běžně používá. Proto, aby mohl vzniknout rám z hliníkových kapslí a dávalo to ekonomicky a ekologicky smysl, bylo by potřeba zvolit odpovídající metodu. Zde se roztavený hliník prostě nalil do pískové formy. Jedná se o celkem primitivní a velmi starou metodu, ale pro tento případ byla optimální. Odlité trubky mají silnější stěnu, než bylo třeba pro výrobu rámu, proto byl pomocí soustruhu odstraněn přebytečný materiál a jejich povrch upraven leštěním a pískováním. Trubky obsahují přibližně 995 kapslí Nespresso a proces vzniku trval asi 3 měsíce.

Proč kapsle zrovna z hliníku

Nespresso používá na výrobu svých kapslí hliník. Je to jediný materiál, který splňuje standardy společnosti Nespresso na ochranu kvality a čerstvosti kávy Grand Cru. Hermeticky uzavřené hliníkové kapsle poskytují nejlepší ochranu proti faktorům, jako je kyslík, světlo a vlhkost, které můžou ohrozit čerstvost, chuť a kvalitu kávy. Zároveň má hliník tu výhodu, že je nekonečně recyklovatelný a díky jeho pevnosti není pro ochranu čerstvosti a chuti potřeba dalšího balení. Recyklovaný hliník je velmi univerzální. Odhaduje se, že 75 % všeho hliníku, který byl kdy vyprodukován, se používá dodnes. Hliník se používá v celé řadě dalších výrobků od okenních rámů po kola či do automobilových dílů.

Nespressu se celosvětově už od roku 1991 úspěšně daří hliník recyklovat. V ČR Nespresso recykluje hliník od roku 2014 ve spolupráci s lokálním partnerem a dodává ho místnímu automobilovému průmyslu.

„Snažíme se, aby každé kolo, které vznikne v naší dílně, neslo silný příběh, který řekne něco o zadavateli. A i když byl tento projekt mimořádně náročný, myslím, že se to do posledního detailu opravdu povedlo,“ dodává Michael Moureček.

Kolo i pomohlo

Stejně jako dostal druhou šanci hliník z kapslí Nespresso, dostalo i kolo šanci pomoci, a to Nadaci Terezy Maxové. Ta dává šanci dětem, které to potřebují. Kolo bylo v sobotu 18. března vydraženo v rámci charitativního večera během Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Kolo nakonec vydražil finančník Roman Jasenovec ze společnosti Fincentrum. Na konto nadace přispěl částkou 160 tisíc korun.

Kolo Festka

Michael Moureček a Andrea Petrová, marketingová manažerka Nespressa.

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...