Dívka v pavoučí síti je pokračováním kultovní trilogie

Dívka v pavoučí síti je pokračováním kultovní trilogie

Milénium Stiega Larssona

kupodivu žije i bez svého tvůrce. Přestože spisovatel a novinář Larsson zemřel na infarkt krátce po dokončení své trilogie, postavy, kterým vdechl život, překvapivě žijí dál. Volného pokračování s využitím původních postav se zhostil renomovaný švédský spisovatel David Lagercrantz. Opět vstupuje na scénu postava neohrožené a tvrdé hackerky, svérázné bojovnice proti zločinu Lisbeth Salanderové (Claire Foy). Dívka v pavoučí síti ve filmu ožila v režii Fede Alvareze (Smrt ve tmě). 

Stejně jako v minulých filmech bylo oproti knižní předloze nutno za účelem projasnění a zjednodušení děje značně ochudit životy jednotlivých postav. Lisbetina parťáka, investigativního novináře časopisu Milénium Michaela Blomkvista, poprvé vytvořil na místo zesnulého Michaela Nyqvista mnohem mladší Sverrir Gudnason. Noomi Rapace nyní vystřídala Claire Foy.

Lisbeth v akci

Naše známá dvojice se pustí do pronásledování nelítostné party teroristů, kteří ukradnou významný počítačový program. Díky němu lze ovládnout veškeré jaderné zbraně světa. Lisbeth je do událostí vtažena tak trochu proti své vůli, neboť se jí překvapivě dost osobně dotýká účast některých aktérů. Mít proti sobě naštvanou Lisbeth však není žádná legrace ani pro ostřílené zabijáky.

Planeta opět v ohrožení

Bohužel radikální osekání zázemí postav a jejich vztahů na pouhý čistě akční příběh udělalo z tohoto filmu tuctový thriller. Neustále omýlaným klišé zachraňování lidstva před teroristy jsou již diváci přejedeni a drsňácké „opravování“ zranění vteřinovým lepidlem a kancelářskou sešívačkou dávno nikoho nedojme. Přimhouřit oči je občas třeba i nad logikou a téměř zázračným přemísťováním postav.

Dívka v pavoučí síti bude pokračovat

Co však zaslouží obdiv a velikou pochvalu, je vizuální stránka celého filmu. Alvarezovi se spolu s kameramanem Luguem podařilo výborně navodit sugestivní, temně mrazivou atmosféru příběhu. Právě díky ní vás nakonec vtáhne i děj, který by si jinak vysloužil spíše zívnutí. Claire Foy předvede skvělý výkon, postava však nemá žádný vývoj, takže její schopnosti zůstaly do značné míry nevyužité. Přízračně působí i obohacení v podobě malého nahlédnutí do minulosti Lisbeth.

Celkově působí tento snímek jako mírně nadprůměrná detektivka, která jen o vlásek unikla nudě. Škoda, knižní předloha je podstatně zajímavější, těžko říct, proč se tvůrci filmu rozhodli většinu knihy vůbec nepoužít. A těšit se můžeme na další, pátý díl.

6/10

JJ

Dívka v pavoučí síti (The Girl in the Spider’s Web, USA, 2018)

žánr: drama, krimi , thriller

režie: Fede Alvarez

předloha: David Lagercrantz

scénář: Steven Knight, Fede Alvarez, Jay Basu

kamera: Pedro Luque

hudba: Roque Baños

hrají: Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Sverrir Gudnason, Stephen Merchant, Vicky Krieps, Synnøve Macody Lund, Cameron Britton, Mikael Persbrandt, Volker Bruch, Claes Bang, Carlotta von Falkenhayn, Alexander Yassin, Johan Eriksson, Hendrik Heutmann

délka: 111 minut

O dalším zajímavém thrilleru si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...