Test: Domácí poslech rádia – internetový, nebo DAB příjem?

Test: Domácí poslech rádia – internetový, nebo DAB příjem?

Výhody jasně převažují,

přijímač internetových rádií nabízí desítky tisíc stanic z celého světa. Digitální rádio DAB/DAB+ zase potěší kvalitním příjmem a novými stanicemi, které se do stávajících možností překonaného analogového FM vysílání už nevejdou. Německý výrobce Hama objevil pro domácí poslech rádia zajímavou díru na trhu. Téměř žádné nabízené přijímače v této cenové kategorii neumožňují příjem digitálního vysílání současně s internetovým, a jsou jen víceméně přenosné. Internetový/DAB radiopřijímač Hama DIT2005MS svými rozměry a standardní šířkou 43 cm naopak umožňuje elegantní integraci do domácí aparatury. Bez připojení k zesilovači a reprosoustavám ho ani nelze provozovat.

Bohatá nabídka

Tento přístroj umožňuje příjem internetových rozhlasových stanic, dále digitálního vysílání DAB/DAB+ a pochopitelně i klasického FM vysílání. Dále disponuje vstupem pro Jack 3,5 mm, klasickým USB-A, přes ethernetový vstup lze streamovat domácí hudební knihovnu. Podporuje většinu rozšířených audio formátů včetně bezztrátového Apple formátu ALAC. Lze využít i WiFi, ale vřele doporučuji připojení ethernetovým kabelem. Kdo navíc požaduje Bluetooth, sáhne po o devět stovek dražším modelu Hama DIT2100MSBT. Na to, že tedy s všestranným rádiem získáváte i streamer, je cena 4499 Kč více než přívětivá.

Jak vše funguje

Podrobněji si o přístroji přečtěte na webu výrobce, podívejme se teď, jak se jednotlivé funkce chovají v praxi. Na začátku je třeba pochválit zdařilý, decentní design přístroje i barevný displej uprostřed čelní strany, na němž se zobrazují doprovodné informace DLS (textové) a SLS (grafické). Sice z dálky jsou s čitelností trochu potíže, ale lepší, než nic. Potěší také přehledný dálkový ovladač s většinou funkcí přímo dostupných přes tlačítka. Menu je srozumitelné, logické, nastavení různých funkcí snadné, samozřejmostí je čeština.

Domácí poslech rádia

Digitální rádio konečně začíná zaujímat smysluplné postavení v nabídce stanic. Výhody jsou jasné. Lepší kvalita, možnost přiložení doprovodných informací, ale především, analogové FM pásmo dorazilo na hranici svých kapacitních možností. Proto v DAB vysílání naleznete další, nové stanice, které se do FM už nevešly. O smysluplnosti poslechu rádia snad netřeba přesvědčovat. Informace o novinkách, zpravodajství, žánrová utříděnost. Tento přístroj by patrně měl zaujmout například posluchače ČRo Vltava.

domácí poslech rádia

Poslech internetových rádií

Přímo na ovladači si přístroj přepnete do režimu internetového příjmu. Předtím jste pochopitelně připojili LAN kabel do příslušné zásuvky v zadní části přístroje. A rázem vám leží celý rozhlasový svět u nohou. Na displeji si pomocí ovladače (lze i voličem na předním panelu) zvolíte, jaké hodláte poslouchat stanice. Postupovat můžete podle žánru, případně geograficky, například se rozhodnete prozkoumat brazilská rocková rádia. Vybrané stanice si lze uložit do předvoleb delším stiskem číselného tlačítka na dálkovém ovladači.

Příjem internetových rádií při testování nepříjemně doprovázely občasné krátké výpadky, které se vyskytovaly i přesto, že kapacita internetového připojení mnohonásobně převyšovala potřeby přijímače.

Digital Audio Broadcasting v Česku

Digitální vysílání konečně i u nás začalo nahrazovat analogové. Bohužel ne tempem, které bychom si přáli, pokrytí signálem míst s menším počtem obyvatel je v ČR doslova v nedohlednu. Výhody DAB si tedy zatím užijí jen obyvatelé větších měst, celkově asi pětina všech obyvatel ČR. I přesto, že DAB nepatřil dosud k oblastem hlavního zájmu Českých radiokomunikací, je dnes u nás v nabídce několik desítek stanic, včetně Českého rozhlasu nebo Radia Beat. A poslech stanice Vltava bez rušivého šumu stojí skutečně zato.

Kvalita zvuku

U většiny rozhlasových stanic už kvalita zvuku není takovou prioritou, aby neustoupila požadavkům na efektivní, a pokud možno co nejlevnější šíření signálu. Proto se v rádiu používá komprimovaný ztrátový formát MP3 a při distribuci nižší datový tok, protože všechno stojí peníze. Tyto okolnosti spolu se ztrátami způsobenými „cestou“ způsobí, že zvuk z rádia bude vždy horší, především s citelnou ztrátou dynamiky. Ani tento přístroj Hama DIT2005MS tak nemá šanci vyrovnat se například CD přehrávači nebo drahému hi-fi streameru. Ale i tak je zvuk z něj vycházející na překvapivě nadprůměrné úrovni a lze ho bez únavy poslouchat delší dobu. Tedy poměr cena – výkon bych označil za nečekaně příznivý.

Na závěr jen pro představu, jak jsme v ČR zaostali v digitálním rozhlasovém vysílání. V roce 2017 u nás začal jako první vysílat digitálně Český rozhlas. V témže roce v Norsku došlo k vypnutí celé analogové sítě, protože všechny stanice už vysílaly digitálně.

Internetové /DAB rádio Hama DIT2005MS

cena: 4499 Kč

Plus

Opravdu funkčně bohatě vybavený přístroj s přehledným dálkovým ovládáním a slušným zvukem. Ovládání přes aplikaci, přívětivá cena.

Minus

U testovaného přístroje nemile překvapily výpadky signálu při poslechu internetových rádií. Nemusí však nutně jít o systémovou konstrukční chybu, ale jen o nešťastnou vnější souhru více okolností. Škoda, že vyšší model je vybaven pouze prehistorickou verzí Bluetooth 4.0. Vytkl bych i značně odbytý návod.

Závěr

V době, kdy analogové vysílání dosáhlo svých limitů, je jeho nahrazení digitálním vysíláním přirozeným evolučním vývojem. Příjem rozhlasových stanic přes internet je řešením pro oblasti se slabým, nebo žádným signálem. Zároveň potěší i obrovská nabídka stanic a žánrů z celého světa. V případě tohoto přístroje si navíc díky jeho zapojení do domácí aparatury můžete streamovat hudbu i z jiných zařízení (mobil, tablet). Jedná se však o doplňkovou výbavu, primární funkcí tohoto přístroje je příjem rozhlasových stanic.

JJ

Děkujeme firmě www.cinemashop.cz za zapůjčení přístroje na test.

(Test jiného zajímavého audiozařízení si můžete přečíst zde.)

domácí poslech rádia

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...