Egon Schiele se svou provokativní a nadčasovou erotikou ve filmu

Egon Schiele se svou provokativní a nadčasovou erotikou ve filmu

Rozsáhlé dílo tohoto světoznámého malíře

a kreslíře se dnes prodává za miliony. Stal se jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Jaký však byl doopravdy? Opravdu žil tak zhýrale, jak se o něm říkalo? O tom všem vypráví rakouský životopisný film nazvaný v české distribuci prostě Egon Schiele.

Egonovo mládí provázela smrt několika jeho blízkých, naposledy otce, který navíc uvrhl rodinu do bídy, když v pomatení mysli spálil těsně před smrtí všechen jejich majetek v kamnech. Snad proto se téma smrti prolíná velkou částí jeho výtvarného díla. Egon nastoupil na akademii výtvarných umění, neměl ale štěstí na pedagogy, a brzy odchází. Svým unikátním stylem se už do tehdy doznívající secese příliš nehodil. Přitahoval ho expresionismus a největší inspirací mu byly krásné, nebezpečně mladé dívky.

Přímočaře ztvárněná erotika

Z většiny jeho tvorby je patrná silná fascinace ženskou nahotou, kterou zobrazoval v odvážně obscénních, někdy dost neobvyklých erotických pózách. Prudérní rakouská společnost ho pro jeho provokativní chování a pobuřování dohnala až před soud, kde se měl zodpovídat z únosu nezletilé a pedofilie. Nakonec mu nebylo nic prokázáno, dostal tedy jen pár dní žaláře, prý za kreslenou pornografii. Jeden jeho obraz soudce demonstrativně přímo u soudu pro výstrahu spálil.

smrt_a_divka_zena

Egon Schiele byl už za svého života velice uznávaný umělec, což nebylo vždy obvyklé. Nade vše miloval umění, a byl mu nakonec ochoten obětovat absolutně cokoliv, vše, co měl, svoji životní lásku Wally i život.

Egon Schiele plyne pomalu…

Filmové zpracování citlivě přihlíží k historickým faktům ze Schieleho života a okolnostem vzniku jeho nejznámějších obrazů. Za dva roky uplyne sto let od malířova úmrtí (zemřel na španělskou chřipku v pouhých 28 letech). Tvůrci filmu se zjevně nemohli dočkat a zfilmovali Schieleho životní příběh s drobným předstihem. Jeho představitel Noah Saavedra byl vybrán citlivě, s ohledem na Schieleho skutečnou podobu. Jeho předvedený herecký výkon je, i přes krátkou hereckou kariéru, na vysoké úrovni. Jen nepůsobí jako výjimečný, extravagantní umělec, schopný strhnout okolí svojí osobností. Celkově jsme svědky kvalitně odvedené řemeslné práci na zajímavém filmu. Bohužel to tak úplně nestačí. Snímek upoutá více svým příběhem než zpracováním. Ukázky dekadentního života vypadají spíš naivně a nutí až k zívnutí. Celkově film působí místy nudně a zdlouhavě, na čemž má hlavní podíl nenápaditá, popisná kamera, chvílemi připomínající tuctovou televizní inscenaci.

Snímek Egon Schiele je uváděn v rámci letošního festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest 2016. V originále má navíc v názvu jméno nejznámějšího Schieleho obrazu Smrt a dívka.

6/10

JJ

Egon Schiele (Egon Schiele: Tod und Mädchen, Rakousko/Lucembursko, 2016)

žánr: životopisný/drama

režie: Dieter Berner

scénář: Hilde Berger, Dieter Berner

kamera: Carsten Thiele

hudba: André Dziezuk

hrají: Noah Saavedra, Maresi Riegner, Valerie Pachner, Larissa Aimée Breidbach

délka: 109 minut

smrt a dívka

Wally

smrt_a_divka

Smrt a dívka

smrt_a_divka_portret

Portrét

https://cs.wikipedia.org/wiki/Egon_Schiele

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...