EOS R5 a EOS R6 – Canon uvedl na trh dva nové fotoaparáty

EOS R5 a EOS R6 – Canon uvedl na trh dva nové fotoaparáty

Jedná se o dvojici

pokročilých plnoformátových bezzrcadlových přístrojů založených na systému EOS R s bajonetem RF. Přístroj EOS R5 profesionální třídy pořizuje statické snímky o rozlišení 45 megapixelů rychlostí až 20 sn./s. Je vůbec prvním plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem, který podporuje záznam videa v rozlišení 8K RAW při snímkové frekvenci až 29,97 sn./s interně a 4K při 120p. EOS R6 je vynikající volbou pro nadšence i profesionály, kteří chtějí přejít na bezzrcadlový přístroj a hledají lepší schopnosti. Mimo jiné třeba fotografování v rozlišení 20,1 Mpx rychlostí 20 snímků za sekundu a natáčení vysoce kvalitního videa v rozlišení 4K při 60p a Full HD při 120p.

Nové pojetí profesionální bezzrcadlovky

Snímač typu CMOS nové generace ve spojení s výkonnými objektivy řady RF uživatelům umožňují zachytit detaily při bezkonkurenční rychlosti snímání. EOS R5 a EOS R6 dokáží pořizovat snímky rychlostí až 20 sn./s v naprosté tichosti při použitím elektronické závěrky s automatickou expozicí (AE) a automatickým ostřením (AF) se sledováním objektu. Uživatelé mohou mít jistotu, že vždy zachytí akci staticky i na video v mimořádné kvalitě na libovolném místě bez vyrušení pozorovaných objektů. Mechanická a elektronická závěrka na první lamelu také umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání až 12 sn./s.

Pětiosá stabilizace v těle

Jako první přístroje řady EOS jsou EOS R5 a EOS R6 vybavené pětiosou stabilizací obrazu v těle přístroje (IBIS), kterou mohou využít uživatelé všech typů objektivů. Stabilizace IBIS spolupracuje se stabilizačním systémem objektivů RF tak, že objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a sklonění. Snímač tedy koriguje horizontální i vertikální posun a klopení. Tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o neuvěřitelných 8 expozičních hodnot – nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě! Umožňuje tak novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhým časem nebo filmování bez stativu.

Z pětiosé stabilizace obrazu v těle přístrojů EOS R5 a EOS R6 proto budou mít užitek i uživatelé nestabilizovaných objektivů EF.

Ostrost především

Jádrem přístrojů EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – tedy tentýž jako u nejvyššího modelu zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje technologii automatického ostření nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II, která se vyznačuje bezkonkurenční rychlostí a spolehlivostí. Nejrychlejší systém automatického ostření na světě ostří za pouhých 0,05 sekundy. EOS R5 dokáže zaostřit při hladině osvětlení -6 EV5 a EOS R6. Je prvním přístrojem EOS, který dosahuje minimální hodnoty EV pro automatické ostření -6,54,5. Precizní automatické ostření je účinné i při nízké hladině osvětlení a při vysokých světelných kontrastech.

Umělá inteligence

Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí zajišťuje, že objekt bude zaostřený, i když se bude nepředvídatelně pohybovat při malé hloubce ostrosti. Systém bude hlavu a tělo stále sledovat i případě, že se fotografovaná osoba na moment otočí.

Pokročilé sledování objektu založené na algoritmech hloubkového učení rozpoznává nejen lidské tváře a oči, ale nyní i kočičí, psí a ptačí, a to jak v režimu fotografie, tak videa. EOS R5 a EOS R6 dokáží udržovat přesné zaostření a sledovat objekt bez ohledu na jeho velikost, pozici, orientaci nebo směr pohledu. Pomáhají uživatelům s jistotou zachycovat i ty nejnepředvídatelnější objekty.

Inteligentní připojení

Pomocí vestavěného Bluetooth a Wi-Fi lze přístroje EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi8) a EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi8) snadno připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Díky tomu je oba možné také ovládat na dálku prostřednictvím aplikací Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC nebo Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2.

Dodávání obrazového obsahu je dnes stejně důležité jako jeho pořizování. Přístroje EOS R5 a EOS R6 podporují automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků. Případně integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google nebo Adobe Cloud.

EOS R5

Canon EOS R5 a EOS R6

EOS R5

EOS R5 představuje další vývojový skok bezzrcadlových technologií a nabízí nejvyšší rozlišení ze všech přístrojů řady EOS. Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektivy RF zvyšují kvalitu obrazu po všech stránkách a umožňují dosáhnout rozlišení přes 45 milionů bodů. Pokrytí automatického ostření až 100 % plochy snímku s 5940 volitelnými body zaostření a rozsahem citlivosti ISO 100-51.200 zajišťuje maximální ostrost objektu i za extrémně nízké úrovně osvětlení. V hořčíkovém těle izolovaném proti vlhkosti a prachu jsou umístěné dva sloty na paměťové karty (CFexpress a SD UHS II).

R5 a video

Profesionálové mohou filmovat v interním rozlišení 8K RAW s 12bitovou barevnou hloubkou s využitím plné šířky snímače. Dosáhnou skutečně kinematografické kvality s průběžným automatickým ostřením včetně sledováním očí a tváře u lidí a zvířat. EOS R5 také nastavuje novou laťku pro ty, kdo filmují ve 4K. Zaznamenává 4K DCI (plný formát) a 4K UHD při snímkové frekvenci až 120p (119,88 sn./s) v kvalitě 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou. Výsledkem jsou zcela plynulé zpomalené záběry ve vysokém rozlišení s plným výkonem automatického ostření. Uživatelé, kteří hledají nejvyšší kvalitu 4K, mohou využít režim 4K HQ. Ten vykresluje neuvěřitelně jemné detaily při snímkové frekvenci až 30p interním převzorkováním ze záznamu v 8K.

EOS R6

Fotoaparát EOS R6, stejně jako EOS R5, nabízí výjimečné schopnosti systému EOS R a dává fotografům možnost pořizovat z ruky dokonale ostré snímky a videa. Výkonný, všestranný plnoformátový přístroj se vyznačuje špičkovou rychlostí ve své třídě. Zdaleka přesahuje požadavky fotoamatérů a poloprofesionálů všech žánrů. Sportovní a přírodní nadšenci mohou přístroj s důvěrou použít k zachycení rychlé akce s možností sekvenčního snímání 20 sn./s, volby z 6072 bodů pro automatické ostření. Režim automatického ostření se sledováním objektu, využívá strojové učení k detekci tváře, očí a zvířat. Snímač typu CMOS o rozlišení 20,1 milionu bodů sdílí mnoho technologií a charakteristik se snímačem použitým v přístroji EOS-1D X Mark III. Nabízí rozsah citlivosti ISO 100-102400 s automatickým nastavením a umožňuje tak uživatelům získat čistý obraz i v nejnáročnějších světelných podmínkách. Například při svatbách a jiných událostech v interiéru, s vysokou mírou flexibility a širokými možnostmi volby.

EOS R5

Canon EOS R6

R6 a video

Inovativní přístroj EOS R6 vychází vstříc tvůrcům obsahu, kteří potřebují vyhovět sílící poptávce po kvalitních statických snímcích i videu. Dokáže filmovat v rozlišení 4K UHD se snímkovou frekvencí až 59,94 sn./s, čehož dosahuje převzorkováním z 5,1K. Umožňuje tvořit působivé zpomalené záběry v rozlišení Full HD při 119,88 sn./s s podporou automatického ostření. Při filmování lze použít pruhovaný rastr (funkce „zebra“) jako vodítko pro úpravu expozice. Tato profesionální funkce je obzvlášť užitečná za podmínek, při nichž obvykle vznikají přepaly. Maximální flexibilitu při následném zpracování natočeného materiálu dává uživatelům možnost interního záznamu ve formátu H.264 s 8bitovou barevnou hloubkou.

Elektronický hledáček o úhlopříčce 0,5“ s rozlišením 3,69 milionu bodů pracuje s vysokou obnovovací frekvencí 120 sn./s. Dosahuje díky tomu zcela minimálního zpoždění při zobrazování scény, a je proto ideální pro fotografování sportu. Náklopný a otočný LCD displej o úhlopříčce 3“ s rozlišením 1,62 milionu bodů podporuje kreativní fotografování z neobvyklých pozic. Dva sloty na paměťové karty umožňují vložit 2 karty SD UHS II a zapisovat na obě současně s možností odlišného formátu na každé z nich kvůli bezpečí, bezpečnosti a rychlosti.

Trojice nového příslušenství EOS

LP-E6NH

Nová baterie s delší výdrží dodávaná s fotoaparáty EOS R5 a EOS R6, kompatibilní se všemi dosavadními přístroji, které užívají baterie typu LP-E6. LP-E6NH nahrazuje LP-E6N, oproti níž má kapacitu vyšší o 14 % (2130 mAh). Díky tomu lze pořídit více snímků při zachování kompatibility se stávajícími produkty a příslušenstvím.

Bateriový grip BG-R10

Umožňuje delší nepřerušenou práci s přístroji EOS R5 a EOS R6, například při fotografování svateb, přírody nebo pro zpravodajství. Nový bateriový grip umožňuje přístroje napájet ze dvou baterií (LP-E6/N/NH). Je vybavený také ovládacími prvky pro snazší fotografování na výšku.

WFT-R10

Wi-Fi adaptér v podobě bateriového gripu se dvěma anténami 2×2 MIMO pro rychlejší přenos s delším dosahem. Kompatibilní s EOS R5. WFT-R10, nabízí rozšířené síťové funkce včetně SFTP přes Wi-Fi a obsahuje i gigabitový Ethernetový port.

Ceny obou fotoaparátů:

Canon EOS R5 tělo – 122 990 Kč

Canon EOS R6 tělo – 73 990 Kč

Set Canon EOS R6 s objektivem 24-105 STM – 83 990 Kč

Společnost Canon zároveň uvádí na trh čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory. RF 85 mm F2 MACRO IS STM, RF 600 mm F11 IS STM, RF 800 mm F11 IS STM, RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM, telekonvertor RF 1,4x a telekonvertor RF 2x. Dalším novým produktem je tiskárna imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+, nabízející tradiční kvalitu oceňované řady imagePROGRAF PRO.

EOS R5

(TZ)

O dalších fotoaparátech si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...