Escobar – muž, který si koupil celou zemi

Escobar – muž, který si koupil celou zemi

Život jednoho z největších zločinců

dvacátého století se dočkal hvězdného filmového zpracování. Pablo Escobar (Javier Barden) byl svého času veden časopisem Forbes jako sedmý nejbohatší člověk světa, vydělával desítky miliard dolarů ročně. Vedl v Kolumbii proslulý medellínský kartel, pracovali pro něj zkorumpovaní politici, soudci i policie. Byl znám brutálními metodami likvidace svých protivníků. 

Jeho největší slabinou, která se mu stala i osudnou, byla jeho rodina. Miloval svoji ženu i syna a snažil se jim zajistit co nejlepší život. Odmala synkovi vštěpoval drsné životní zkušenosti, které předpokládal, že bude potřebovat.

Pablo Escobar měl rád lidi

Escobar se snažil vystupovat také jako velkorysý filantrop, stavěl kupříkladu domy pro chudé. Rostoucí obliba mezi lidmi ho, spolu s příslušnými úplatky, dostala až na místo senátora. Vliv měl v té době nesmírný a impérium mocné. Kontroloval většinu světového obchodu s kokainem. Jeho největším snem však nebyly peníze, těch měl pohádkové množství. Přál si, aby k němu lidé chovali úctu, vzhlíželi k němu s respektem, vážili si ho.

Nejde vše podle plánu

Jenže i Escobarův svět se nakonec začal hroutit. Otevřená válka s celou Kolumbií a Spojenými státy mu nakonec zlomila vaz. Osudným se stane všem, kdož s ním někdy přišli do styku. Začne to románkem se známou a krásnou televizní reportérkou, kterou skvěle přestavuje Bardenova životní partnerka Penelope Cruz.

Postupně sledujeme, že žádný strom neroste do nebe a ani nepředstavitelná hromada peněz není zárukou beztrestnosti (což jako by nám něco připomínalo).
Barden dokázal ztvárnit Escobara jako nelítostného a surového zločince, spravedlivého šéfa, galantního milence a manžela, i milujícího otce rodiny. Mezi těmito polohami, provázenými zvláštním jemným humorem i nadhledem, plynule přechází s mistrovstvím a lehkostí, na jakou jsme u tohoto geniálního herce zvyklí.

Možná měli scénáristé dát Bardenovi větší prostor jednotlivé polohy vyjádřit, i tak je Escobar vynikající, a navíc i v mnoha ohledech poučný snímek. Co dokáže se společností udělat neomezená moc jednotlivce a jeho spousta peněz, je děsivé.

7,5/10

JJ

Escobar (Loving Pablo, Španělsko, Bulharsko, 2017)

žánr: drama, životopisný, krimi

režie: Fernando León de Aranoa

předloha: Virginia Vallejo (kniha)

scénář: Fernando León de Aranoa

kamera: Alex Catalán

hudba: Federico Jusid

hrají: Javier Bardem, Penélope Cruz, Peter Sarsgaard, David Valencia, Giselle Da Silva, Nathan Cooper, Lillian Blankenship, Julieth Restrepo

délka: 123 minut

O dalším filmu s Javierem Bardenem si můžete přečíst zde.

Escobar

Další příspěvky
Malé ženy se dočkaly nové, hvězdné filmové adaptace
Malé ženy se dočkaly nové, hvězdné filmové adaptace
Kultovní román americké spisovatelky Louisy May Alcott Malé ženy se stává filmovým námětem už potřetí. Po zpracování z roku 1933...
Příliš osobní známost se pokusila být komedií
Příliš osobní známost se pokusila být komedií
Natálie a Simona jsou kamarádky ve věku 30+. Natálie (Petra Hřebíčková) je úspěšná manažerka, svobodná a spokojená. To Simoně Taťána...
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...