Film Fantastická zvířata a kde je najít vzbuzuje rozpaky

Film Fantastická zvířata a kde je najít vzbuzuje rozpaky

Dočkali jsme se dlouho očekávané filmové události

Byla jen otázka času, kdy vznikne prequel k Harry Potterovi, když jsou filmy o tom, co bylo před tím teď tak v módě. Fantastická zvířata a kde je najít napsala specialistka na kouzelnickou tematiku J. K. Rowlingová rovnou jako svůj první scénář. Na rozdíl od Harry Pottera, který se stal kultem už v knižní podobě, šla tentokrát do rizika. A bohužel, moc se jí to zatím neosvědčilo.

Příběh prvního dílu se tedy odehrává mnoho desítek let před Harry Potterem. Do New York City přijíždí kouzelník Mlok Scamender (Eddie Redmayne). Je specialistou na kouzelné tvory, které si s sebou vozí v zázračně bezedném kufru, a stará se o ně. Ovšem v Americe je chov zvířat zakázán. Co čert nechce, část tvorů mu uteče, takže film je o tom, že je musí pochytat. Seznámí se s nečarou (v Potterovi by se řeklo mudlou), dobráckým tlustým pekařem Jacobem Kowalskim, představovaným Danem Foglerem. Pomoci se dočká i od bývalé pracovnice ministerstva kouzel (Katherine Waterston).

Fantastická zvířata

Roztomile fantastická zvířata hodně zachrání

Na více jak dvouhodinový film je fabule příběhu dosti prostinká. Což by nevadilo, kdyby se tvůrcům podařilo vymyslet spoustu vtipných situací a dialogů. K ničemu takovému ovšem nedošlo. Jednoduchý děj klopýtá víceméně samospádem, někdy rychleji, jindy zase nelogicky drhne a části filmu jsou k nepřečkání nudné. Objevují se postavy, které do děje nijak nezasáhnou a zase mizí, u jiných netušíme motivaci jejich jednání. Eddie Redmayne jako kouzelník Mlok Scamender v podstatě dál hraje pořád jen Dánskou dívku, plachý úsměv a uhýbání očima, stále dokola. Jeho nenápaditý výkon je značným zklamáním. Jediná záporná postava (Colin Farrell) nemá co hrát, vlastně vůbec nepochopíme, proč je záporná. Jen v náznacích z novinových titulků na začátku a při jeho odhalení na konci jsme pouze seznámeni s potvrzením, že opravdu stále záporná je.

Fantastická zvířata

Ve filmu je příliš mnoho nezajímavých demoličních scén a používají se daleko mocnější kouzla, než v Potterovi. Je s podivem, proč je Voldemort dávno nepoužil, když existovala. Nechybí ani obvyklý „svářecí“ souboj hůlkami. Mluví se o tom, že už v téhle době na bradavické škole působil Albus Brumbál. Kontinuita a vývoj by tedy měly logicky zůstat zachovány. To je právě nevýhoda prequelů. Víte, co byste zlepšili, ale nemůžete, protože jste si zavřeli dveře k inovacím pevně daným pokračováním, které už existuje.

Fantastická zvířata

A kde je najít?

Co je naprosto úžasné a hodné obdivu, je vizuální opulentnost filmu. Zvířátka jsou hravá, roztomilá a některá skutečně hodně fantastická. Sice tento fakt v příběhu nehraje žádnou roli, Mlok Scamender je akorát pasivně pochytá do kouzelného kufru, ale aspoň je na co koukat. A v neposlední řadě také konečně víme, kdo napsal učebnici, používanou v Bradavicích. Jediná odpověď, která mě napadá na otázku „kde je najít“, je – v kufru u Mloka. Jednoznačně nejvtipnějším okamžikem celého filmu je scéna s pekařem v závěru.

Snad bude líp

Od Warnerů bylo prozíravé, že se filmu celosvětově dostalo obrovské marketingové podpory. Takže nepříliš povedená „jednička“ projekt nepohřbí. Dává šanci, že se v dalších dílech tvůrci poučí, a nastane zlepšení. Nezabrala tentokrát ani péče skvělého režiséra a hvězdné obsazení. Eddie Redmayne by na svém stereotypním hereckém projevu měl hodně zapracovat.

Jenže, pokud jste zvědaví na pokračování, nezbude vám, než vidět příběh od začátku. A nakonec vždycky se najdou tací, kteří, jak praví klasik, na pokračování půjdou ze zvědavosti, zda je stejně slabé, jako první část. Zkusme to zkrátka brát jako pilotní díl seriálu, kterému jsme se rozhodli dát ještě šanci.

5/10

JJ

Fantastická zvířata a kde je najít (Fantastic Beasts and Where to Find Them, Velká Británie//USA, 2016)

žánr: dobrodružný / Rodinný / Fantasy

režie: David Yates

předloha: J. K. Rowling (kniha)

scénář: J. K. Rowling

kamera: Philippe Rousselot

hudba: James Newton Howard

hrají: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jenn Murray, Jon Voight, Gemma Chan, Carmen Ejogo, Christine Marzano, Faith Wood-Blagrove, Lasco Atkins, Paul Bergquist, Jason Redshaw, Mitchell Thornton, Peter Breitmayer, Miroslav Zaruba, Akin Gazi, Attila G. Kerekes, Kornelia Horvath, Lobna Futers, Johnny Depp

délka: 133 minut

Fantastická zvířata

Fantastická zvířata

Fantastic Beasts original website

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...