Festival La Película chystá španělské filmové hody

Festival La Película chystá španělské filmové hody

Od tohoto týdne v českých kinech

již třináctý festival La Película představí českým filmovým fanouškům španělské snímky ověnčené cenami, sbírající úspěchy na festivalech i filmy, které bodovaly u španělského publika.

Slavnostní zahájení v úterý 13. února bude patřit snímku Pozdě na hněv (Tarde para la ira). Tento napínavý thriller o pomstě od režiséra Raúla Arévala se zařadil mezi španělské filmové události roku 2017. Z jedenácti nominací na španělské výroční filmové ceny Goya 2017 si odnesl 4 sošky včetně té za nejlepší film.

Celou řadu cen i nominací z domácích i zahraničních festivalů si odnesl snímek El Inca. Strhující příběh o venezuelském boxerském šampionovi, který nikdy neprohrál jediný zápas, pouze ten, který vedl sám se sebou.

Pozornosti by neměl uniknout ani horor Veronika (Verónica) režiséra Paca Plazy, který se podílel i na dnes již kultovní hororové sérii Rec, či film Selfíčko (Selfie) těžící z nejlepší španělské tradice politické komedie.

Režisér Carlos Saura

Program představí i jednu z nejvýraznějších osobností španělské kinematografie, Carlose Sauru. Bude uveden nový jedinečný dokument s prostým a přiléhavým názvem Saurovi (Saura(s)).

Jak známo Carlos Saura nebyl ochoten poskytovat rozhovory a odmítal diskutovat o svých filmech. Nepotrpěl si na vzpomínky a nenáviděl patos. Své filmy viděl naposled ve střižně, a pak už ho nezajímaly. Hotové dílo pro něj představovalo minulost, uzavřenou kapitolu.

A podobně vypadal i jeho soukromý život. Ve snímku Saurovi o svém otci hovoří všech jeho sedm dětí včetně Saurových manželek.

Festival La Película

Carlos Saura

Dramaturgie připravila také speciální výběrovou retrospektivní sekci, jež vzdává hold španělské herečce a zpěvačce Aně Belén. Slavná španělská diva během své bohaté kariéry spolupracovala s některými z nejslavnějších španělských režisérů a na počátku 90. let se dokonce sama stala režisérkou. V roce 2017 obdržela od Španělské Filmové Akademie čestné ocenění Goya za přínos španělské kinematografii.

Komedie

Slavná španělská herečka Penélope Cruz si zahrála hlavní roli v komediálním snímku Španělská královna (La reina de España). Odlehčení nabídne také film Marisa v lesích (Marisa en los bosques).

Celovečerní hraný debut Antonia Moralese je svěží komedie, která několikrát změní směr a nenechá nás na pochybách, že nejlepším řešením na životní problémy je být obklopen přáteli a blízkými.

Válečná vřava

Do období španělské občanské války zavede diváky film Nejistá sláva (Incerta gloria) režiséra Agustího Villarongy. Snímek je natočený na motivy románu slavného katalánského spisovatele Joana Salese.

Téma žen a násilí

Hned dva filmy se zabývají tématem žen, které se staly oběťmi násilí. Statečná (Brava) je dramatem o ženě, která prožije pokus o znásilnění, a přesto v sobě najde dost síly, aby se znovu postavila na nohy. Režisérka Roser Aguilar podává svou vizi o světě, v němž žena jen obtížně hledá zastání, ať už u přátel nebo u vlastní rodiny. Panamský film Bez zastání (Sin voz) vypráví o panamské dívce, která čelí domácímu násilí. Snímek je inspirován skutečným příběhem a režisér chtěl poukázat na panamský problém sexuálního zneužívání.

Skromný sportovní úspěch

Z Panamy pochází také snímek Síla míče (Fuerza del balón), první a jediný dokumentární film o úspěších panamského národního fotbalového týmu.

Nechybí ani napětí

Milovníkům napětí a thrillerů by neměl uniknout debut režiséra Ángela Gonzáleze Obsese (Compulsión). Režisérovým záměrem bylo, aby děj převažoval nad dialogy a byla vytvořena co nejrealističtější atmosféra. Výsledkem je působivé komorní vyprávění o lidské brutalitě.

Mexické Nokturno (Nocturno) je film o intimním setkání a o účtování s minulostí. Sleduje zdravotní sestru, která se nechá najmout jako ošetřovatelka starého pána. Zdánlivě obyčejná situace se však ukáže jako velmi nezvyklá…

Pocta Aně Belén

Retrospektivní sekce věnovaná Aně Belén uvede pětici snímků. Diváci budou mít příležitost vidět například jeden z diváckých nejúspěšnějších filmů osmdesátých let Démoni v zahradě (Demonios en el jardín) o posledních letech svobodné španělské společnosti před koncem španělské občanské války.

Dále vynikající komedii Láska vážně škodí zdraví (El amor perjudica seriamente la salud), ve které se na plátně vedle Any Belén objeví i její mladší kolegyně Penélope Cruz.

Émilem Zolou je inspirován snímek Žádost o ruku (La petición). Pozornosti by neměla uniknout ani filmová adaptace slavné divadelní hry Dům Bernardy Alby (La casa de Bernarda Alba) či komorní drama Tajný hřích (Tormento).

Program doplní také krátkometrážní film Jitřenka (Aurora) režiséra Diega Fandose.

Praha, Ostrava, Hradec Králové, Brno

Od úterý 13. února poběží festival v pražském kině Světozor. Do neděle 18. února představí divákům bezmála dvě desítky filmů. Poté se od 20. do 22. února přesune do ostravského Minikina. Od 26. do 28. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci v Bio Central v  Hradci Králové. Na závěr, od 2. do 4. března, zazní španělština v brněnském kině Scala.

Kompletní program naleznete na www.lapelicula.cz a facebookovém profilu https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor.

Další příspěvky
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Naprostí cizinci se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola...
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Soutěž Miss World se v roce 1970 konala v Londýně. V té době šlo o show s více jak stomilionovou...