Film Abstinent ukazuje, jak snadno se člověk stane závislým

Film Abstinent ukazuje, jak snadno se člověk stane závislým

Režisér a spoluscenárista

David Vigner si pro svůj nový snímek vybral závažné společenské téma, kterým je alkoholismus mladistvých. Kromě krátkých reminiscencí se celý příběh odehrává v protialkoholní léčebně. Zde se obvykle ocitají spíše zkušení, staří pijani. Mladí však této závislosti v dnešní době propadají čím dál víc, stejně jako devatenáctiletý Adam, hlavní hrdina filmu Abstinent. Dlouho si užíval večírků a byl přesvědčený, že má vše pod kontrolou. Když zjistil, že už dávno ne, bylo tragicky pozdě. Ocitá se v nehostinném, strohém prostředí protialkoholní léčebny.

Proti všem

Nová zkušenost Adama izolovala od přátel i školy a zbavila ho sebevědomí. Jako každý dospívající se tváří, jak všemu rozumí, a nikdo mu nemá co radit. Tato arogantní přetvářka je však jen obrannou slupkou, za níž se skrývá vyděšený, mladý, nezkušený člověk, stojící před první velkou životní zkouškou. Strach, že v ní neobstojí, ho doslova ovládá. Ke zpracování tohoto tématu režiséra Davida Vignera inspirovalo několik podobných událostí z jeho okolí.

Hlavní role

Bylo třeba nalézt představitele hlavní role, jenž – ač velmi mlád – dokáže zvládnout tento neobyčejně obtížný herecký úkol. Adam je totiž v tomto snímku na plátně prakticky pořád. Srozumitelnost a vývoj příběhu tu jednoznačně stojí a padá s přesvědčivostí a precizností hereckého výkonu. Režisér Vigner si byl vědom velkého rizika volby, a tak se po pečlivé úvaze rozhodl pro Josefa Trojana, syna herce Ivana Trojana. A od prvních minut filmu je zřejmé, jak správná volba to byla.

Trojanův Adam začíná v léčebně jako vzpupný fracek, který nechce mít se skutečností, že patří mezi ostatní alkoholem zničené trosky, nic společného. Odmítá se s kýmkoliv bavit, sabotuje léčbu. Nakonec ho jen trestní stíhání, jež si v alkoholovém opojení přivodil, donutí léčbu předčasně neukončit. Film je natočen dokumentárně laděnou kamerou a jeho děj ubíhá záměrně pomalu, stejně jako čas v protialkoholní léčebně. Využito je velmi trefně hudby a nápadně precizního zvuku filmu. Postupem času Adam začne chápat důležitost zkoušky, ve které se vlastní vinou ocitl.

Abstinet nebo alkoholik?

Josef Trojan měl štěstí, že dostal ve svém velmi mladém věku tak obrovskou hereckou příležitost. A udělal dobře, že se jí nezalekl a přijal tento náročný úkol. Nutno totiž přiznat, že přes málo zkušeností předvedl naprosto vynikající výkon. Postava Adama má srozumitelný, logický vývoj, v každém okamžiku chápeme její motivaci, změny a důvody jednání. Udržet takhle celistvě kontinuitu vývoje postavy při běžné praxi natáčení na přeskáčku bývá leckdy náročným oříškem i pro mnohem zkušenějšího herce.

Samozřejmě ani ve filmu Abstinent není vždy vše dokonalé, geniální. Celkově ale snímek působí víceméně kompaktně a navíc jeho hodnota stoupá s ohledem na závažné téma, kterým se zaobírá. Jeho zhlédnutí proto nejspíš litovat nebudete. Například před časem uvedené Úsměvy smutných mužů, rovněž z protialkoholní léčebny, jsou výrazně slabším filmem na podobné téma.

6/10

JJ

Abstinent, Česko, 2019

žánr: drama

režie: David Vigner

scénář: David Vigner, Lucie Kryzová, Jan Jílek

kamera: Jan Vlnas

hudba: Marek Mrkvička

hrají: Josef Trojan, Jessica Bechyňová, Šimon Fridrich, Vasil Fridrich, Andrea Berecková, Miloslav Čížek, Kristýna Frejová, Lukáš Hlavica, Barbara Lukešová, Václav Knop

délka: 83 minut

O jiném, nedávno uvedeném, zajímavém českém firmu si můžete přečíst zde.

Abstinent

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...