Film Masaryk vykročil z provinčního rybníka ke světové kinematografii

Film Masaryk vykročil z provinčního rybníka ke světové kinematografii

Karel Roden představující Jana Masaryka

dostal za úkol ztvárnit značně rozporuplnou, nicméně nesmírně důležitou postavu našich novodobých dějin. Jan Masaryk byl synem zakladatele československého státu a jeho prvního prezidenta, T. G. Masaryka. Příběh se odehrává v období těsně před začátkem druhé světové války. Jsme svědky složitého diplomatického zákulisí týdnů a dnů událostí kolem, pro nás tragické, mnichovské smlouvy. Jan Masaryk byl v oné kritické době velvyslancem ve Velké Británii. Velmi těžko nesl zradu spojeneckých mocností, které nás zbaběle vydaly do rukou Hitlerovi. Ze všech sil se angažoval a snažil se pomáhat prezidentu Edvardu Benešovi nešťastnou situaci zvrátit. Osobně si kladl za vinu každý drobný neúspěch v jednáních. Jenže zbabělost a neochota představitelů Velké Británie a Francie postavit se Hitlerovi byla hanebná. Jan Masaryk byl obrovsky pracovitý a velice inteligentní člověk s dlouholetými diplomatickými zkušenostmi. Obdiv zaslouží jeho naprosto mimořádné pracovní nasazení i osobní angažovanost. 

Masaryk byl nejen politik, ale i zábavný společník

Rozporuplnost Masarykovy osobnosti dokresluje jeho značně zhýralý způsob života. Miloval mladší ženy, u nichž měl až nepochopitelný úspěch, přestože mu už bylo přes padesát a hlavu mu zdobila pleš. Štědře si dopřával kokainu, tehdy populární společenské drogy. Naproti tomu události, jež si kladl do značné míry za vinu, ho dohnaly až k hospitalizaci v psychiatrickém sanatoriu.

Masaryk Karel Roden 2

Po zbytek války však pochopil historickou důležitost a moc svého jména. Aktivně pracoval ve Velké Británii v exilové vládě po boku Edvarda Beneše.

Na jaře 1948 odmítl odstoupit s ostatními tehdejšími členy československé vlády z funkce, a uvolnit tak prostor volnému nástupu komunismu. Zakrátko byl nalezen mrtvý pod okny svého bytu na Ministerstvu zahraničí. Jeho smrt nebyla nikdy uspokojivě objasněna. Předpokládá se, že šlo o vraždu zinscenovanou státní tajnou policií.

Neobvyklý český film

Snímek Masaryk je výjimečný celou řadou aspektů. Především v něm není špatný, ba ani průměrný herecký výkon. Karel Roden, Oldřich Kaiser (Edvard Beneš), ale i všichni ostatní podali tak skvostné výkony a vykreslili své postavy natolik sugestivně a věrohodně, že je těžké hledat významnější nedostatky. Další pochvalu zaslouží mimořádná kamera a skvělá hudba. Neobvyklá je v neposlední řadě také skutečnost, že se ve značné části českého filmu mluví anglicky.

Většina českých filmů se specificky vyznačuje stereotypní provinční nedokonalostí. Jsou poznamenány kamarádíčkovstvím, kompromisy, sponzorskými požadavky, nedostatkem peněz, anebo jejich přemírou. Nedostávají v potřebné míře prostor nově příchozí a talentovaní. Teprve v poslední době se pomalu začíná blýskat na lepší časy.

Masaryk všem těmto neduhům rázně vytřel zrak. Tento film je s klidným svědomím srovnatelný s první ligou světové kinematografie. Navíc pojednává o fatálních událostech začátku druhé světové války, týkajících se víceméně celého světa.

Film Masaryk získal v letošním 24. ročníku udílení cen Českých lvů celkem dvanáct ocenění, což je rekord v historii Českého lva (na druhé místo se posunul Hořící keř s jedenácti oceněními).

8/10

JJ

Masaryk, Česko, Slovensko, 2016)

žánr: životopisný/drama/historický

režie: Julius Ševčík

scénář: Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík

kamera: Martin Štrba

hudba: Michał Lorenc, Kryštof Marek

hrají: Karel Roden, Hanns Zischler, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Eva Herzigová, Zuzana Kronerová, Emília Vášáryová, Gina Bramhill, Joan Blackham, Milton Welsh, Tim Preece, Martin Hofmann, Hoji Fortuna, Dermot Crowley, James Flynn, Jiří Vyorálek, Robert Jašków, Kevin Clarke, Ján Greššo, Ján Jackuliak, Vlado Hajdu, Robert Nebřenský

délka: 113 minut

Masaryk Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser

Masaryk Eva Herzigova

Eva Herzigová

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...