Film Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta přinesl překvapení

Film Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta přinesl překvapení

V roli ikonického dobrodruha a antihrdiny

Jacka Sparrowa se na filmová plátna pochopitelně vrací Johnny Depp. V novém filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta se ke kapitánu Jackovi štěstěna opět nemilosrdně obrátila zády. Ocitá se tváří v tvář bandě smrtících námořních duchů pod vedením strašlivého kapitána Salazara (Javier Bardem). Těm se právě podařilo uniknout z Ďáblova trojúhelníku. Jejich jedinou touhou je připravit o život nejen každého piráta, ale především Sparrowa.Jackovou jedinou nadějí na přežití je bájný Poseidonův trojzubec. Pokud má mít šanci ho nalézt, musí přesvědčit ke spolupráci Carinu Smythovou (Kaya Scodelario), geniální a krásnou astronomku. Navíc ještě potřebují Henryho (Brenton Thwaites). Tvrdohlavého mladého námořníka, člena královského námořnictva. Jedině s jejich pomocí má kapitán Jack, svírající v rukách pevně kormidelní kolo Umírajícího racka, své zoufale nicotné a zchátralé lodi, naději zvrátit nepřízeň osudu. Čeká ho střet s nejmocnějším a nejděsivějším protivníkem, jakému byl kdy nucen čelit.

Jak navázat?

Když se Jerry Bruckheimer se společností Disney rozhodli pustit do natáčení dalšího pokračování Pirátů z Karibiku, začali pátrat po příběhu, který by celou sérii posunul o několik kroků kupředu. Současně však musel odkazovat na prvky fantasy, akce, komedie a nadpřirozena, díky kterým se předchozí díly staly diváckým hitem.

Pátrání je nakonec zavedlo za scenáristickým veteránem Jeffem Nathansonem. A zatímco se tento naplno věnoval práci na převedení vize producenta filmu v realitu, pustil se tvůrčí tým filmu do hledání vhodného režiséra. Nakonec nalezl hned dva – norský režijní tým Joachima Rønninga a Espena Sandberga. Toto režijní duo proslulo zejména svým, na Oscara nominovaným, skutečným příběhem o objevování oceánů s názvem Kon-Tiki. Na ten navázalo vysoce ceněným a výpravným seriálem Marco Polo pro stanici Netflix.

Pestré herecké obsazení

Bruckheimer, Rønning a Sandberg začali dávat dohromady herecký tým. Sestával se jak z tváří povědomých, tak i zcela nových. Kromě Johnnyho Deppa, navracejícího se ve fanoušky zbožňované roli nevázaného kapitána Jacka Sparrowa, se ve filmu znovu objevuje také australský státní poklad, herec Geoffrey Rush v roli kapitána Barbossy. Nyní velí lodi kapitána Černovouse Queen Anne’s Revenge, a vlastní obrovské bohatství. V žádném z dílů této série nemůže chybět ani Kevin J. McNally v roli Jackova prvního důstojníka Joshameeho Gibbse. Je studnicí námořnických příběhů tak hlubokou, kolik se do něj samotného vejde rumu. Dále Stephen Graham coby zábavně přihlouplý Scrum, Martin Klebba v roli drobného popudlivého Martyho, Giles New a Angus Barnett coby Murtogg a Mullroy. Jistě si vzpomínáte, že v závěru filmu Na konci světa opustili řady červenokabátníků a stali se piráty. A na závěr Barbossou zbožňovaný (a Jackem nenáviděný) opičák Jack, kterého si zahrály talentované malpy Pablo a Chiquita.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Pirátská premiéra

Poprvé se pak na moře v tomto díle vydává celá řada výjimečně talentovaných herců v čele s držitelem Oscara Javierem Bardemem. Ten svým odvážným experimentálním pojetím vytvořil kapitánovi Jackovi vskutku pozoruhodného protivníka. Obávaného kapitána Salazara, známého též jako „El Matar Del Mar“ („Mořský řezník“). Se svou posádkou nemrtvých námořníků kapitán Salazar likviduje všechny karibské piráty s démonickou urputností. Nejen proto, že je věrný španělskému království, ale také kvůli pomstě, kterou touží vykonat na jednom konkrétním pirátovi.

K němu se připojili dva z nejtalentovanějších mladých hereckých talentů současnosti. Australan Brenton Thwaites. Na diváky i filmové tvůrce zapůsobil svými výkony ve filmech jako Dárce či Syn zmaru, se ujal role Henryho, mladého námořníka a člena královského námořnictva. Zoufale se snaží svého otce, kterého takřka nepoznal, zachránit před strašlivým osudem a prokletím. Pro Thwaitese bylo nadšení z obsazení do filmu Salazarova pomsta o to intenzivnější, že v době, kdy měl premiéru první díl série, byl stále ještě malý chlapec. Od té doby je jejím nadšeným fanouškem.

Britská Kaya Scodelario si vysloužila svou rolí v televizním seriálu Skins možnost objevit se i v řadě významnějších filmových rolí. Zde jí vynesla roli Cariny. Sebevědomé mladé matematičky a astronomky, jejíž krása se zcela vyrovná její inteligenci a statečnosti.

Zajímavosti ze zákulisí filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

● Takzvaná „lodní aréna“ v Helensvale v Queenslandu v Austrálii byla domovem celkem jedenácti lodí, vybudovaných na počítačem ovládaných pohyblivých platformách. Zvědaví kolemjdoucí měli občas možnost zahlédnout, jak z prostorů, ohrazených celkem stovkou lodních kontejnerů, naskládaných na sebe jako cihly, vykukuje stěžeň. Jeden z místních novinářů soudil, že kontejnery slouží k tomu, aby byli účastníci přísně utajovaného natáčení ukryti před zvědavými zraky přihlížejících. Ve skutečnosti ale kontejnery tvořili rám pozoruhodné technologie s názvem Aircover Inflatables. Obřích nafukovacích modrých pozadí, díky nimž mohl šéf vizuálních efektů Gary Brozenich se svým týmem do natočených záběrů později zakomponovat oblohu a příboj. Čtveřice inovátorů, kteří tuto technologii vymysleli, byla při udílení Oscarů v roce 2016 oceněna speciálním Oscarem za technický přínos filmovému průmyslu.

● Při stavbě lodní arény bylo využito celkem 27 nákladových jeřábů, určených pro hydraulické zvedání nákladu a jeho přepravu. Nad všemi loděmi byla zavěšena 46 metrů dlouhá osvětlovací konstrukce, která jak ve dne, tak zejména v noci sloužila k navození té správné atmosféry. Na celkem třech ramenech Technocrane pak bylo upevněno dohromady pět kamer, pracujících dnem i nocí. Celkově se v lodní aréně uplatnilo zhruba 30 až 40 kusů těžké techniky.

● Loď kapitána Salazara, které její autor, výtvarník Nigel Phelps přezdíval „zjizvený vyhazovač“, není ničím jiným než plovoucí španělskou pevností vybavenou střeleckými věžemi i opevněným můstkem. Na její palubě jsou umístěna otočná děla a paluby i vnější části lodi zdobí sochy rytířů ve středověké zbroji. Na poklopech dělových střílen se skví jako pochmurní hlídači ďábelské hlavy s rohy. Jako by snad mohly nepřítele nebo piráty zastrašit více než loď samotná, nebo možná jako symbol kapitánova zkaženého srdce. Na palubě jsou rozmístěny velké dřevěné sudy, které ovšem neslouží posádce coby zásobárna vody či vína, ale ztělesňují tu nejhorší možnou formu trestu pro zajatce.

● Dvě hlavy, které jsou v sekvenci s popravou gilotinou odděleny od těl jejich původních majitelů, byly vytvořeny podle skutečných hlav obou režisérů filmu, Joachima Rønninga a Espena Sandberga.

● Předtím, než byla vytvořena finální verze vzácného deníku Cariny Smythové, jí předcházelo celkem 88 pracovních verzí. Desky jsou z kůže a pro to, aby stránky deníku vypadaly jako velmi staré, bylo použito zajímavého postupu… byly namáčeny do kávy!

● Láhev na rum kapitána Jacka Sparrowa skutečně pochází z Anglie 18. století. Naopak některé ze slunečníků, vyrobila drobná stará dáma v Brisbane, jíž táhne na osmdesát. Jedna z posledních žijících osob na světě, schopných takové slunečníky vyrobit.

A jak se vše vydařilo?

Poslední díl Pirátů z Karibiku vás uchvátí velkolepými efekty a vesměs vynikajícími hereckými výkony. Výše uvedený namátkový výčet skvělých herců je toho ostatně zárukou. Jack Sparrow je na druhou stranu trochu zbytečně moc pořád opilý, a jeho vliv na vývoj děje se zdá být málo výrazný, což je u hlavní postavy zarážející. Diskutabilní může být i jeho provozovaný, ne vždy vtipný, humor. Na druhou stranu třeba Salazarův drtivý tah na branku je fascinující.

Je nanejvýš pravděpodobné, že po zhlédnutí posledního pokračování nepropadnou nebetyčné euforii, ale ani zklamání jak fanoušci série, tak nově příchozí generace diváků. Každopádně předchozí čtvrtý díl byl v mnoha ohledech horší. A dávejte pozor, v malé roli se mihne i exbeatles Sir Paul McCartney!

7/10

JJ

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales, USA, 2017)

žánr: akční, dobrodružný, fantasy

režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg

scénář: Jeff Nathanson

kamera: Paul Cameron

hudba: Geoff Zanelli

hrají: Johnny Depp, Javier Bardem, Geoffrey Rush, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario, Kevin McNally, Golshifteh Farahani, David Wenham, Stephen Graham, Martin Klebba, Adam Brown, Orlando Bloom, Keira Knightley, Paul McCartney, Danny Kirrane, Rodney Afif, Nico Cortez, Bruce Spence, Brooke Chamberlain, Piper Nairn, James Mackay, Bryan Probets, Alexander Scheer, Michael Dorman, Rohan Nichol, Andreas Sobik, Goran D. Kleut, Zoe Ventoura, James Fraser, Hannah Walters, Jonathan Elsom, K. Todd Freeman, Darcy Laurie

délka: 129 minut

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...