Film Zlato vás naučí stát se majitelem největšího zlatého dolu

Film Zlato vás naučí stát se majitelem největšího zlatého dolu

Kenny Wells (Matthew McConaughey) zdědil prosperující rodinnou firmu

na provádění geologických průzkumů. Doba však právě tomuto druhu podnikání není nakloněna, a tak firma spěje k zániku. Kenny se rozhodne, že v Indonésii najde bájný zlatý důl. Všichni o něm mluví, ale nikdo tam zlato zatím nenašel. Kenny má smělý plán. Je to jeho poslední záchrana. Topí se v dluzích, přišel i o dům. Prodá poslední rodinné šperky a vyrazí do Indonésie, aby se stal majitelem zlatého dolu. 

Zlato táhne Matthew

Celý film stojí především na excelentním hereckém výkonu Matthewa McConaugheyho. Jeho Kenny Wells je rozený obchodník tělem i duší, dávající do svého počínání veškerou energii. Nelituje žádného úsilí, o kterém si myslí, že ho alespoň přiblíží k vytouženému cíli. Nemá to ale vůbec snadné. Je velmi extrovertní osobnost. Jeho nekompromisní naléhavost, neochota přijímat jiné názory, hlučný projev, vulgární mluva, a neustálé mávání rukama jak větrný mlýn mu vynáší stále nové nepřátele. Zárověň nezřízeně pije alkohol.

Zlato

To vše se ovšem při obchodních jednáních mění v Kennyho jednu velkou výhodu. Partneři z velký městských společností ho považují za venkovského burana, pitomce, ožralu, a hrubě ho podceňují. Nedochází jim, že mají před sebou neuvěřitelně zkušeného, houževnatého a cílevědomého člověka s přirozeným podnikatelským instinktem. Což se jim pořádně vymstí. Vždy, když se ocitl na kolenou, dokázal se za všech okolností zase zvednout a jít dál.

Jeho odhodlání dosáhnout svého charakterizuje nebezpečná situace s divokým tygrem. Jednu chvíli se ocitne na životním rozcestí, kdy ho zachrání jen když vleze k tygrovi do klece, a pohladí ho klidně po hlavě. Bez váhání to udělá.

Tohle všechno dokázal Matthew McConaughey postavě Kennyho Wellse velmi přesvědčivě vtisknout. Zdá se, že jeho herecké výkony jsou film od filmu stále lepší a lepší.

Prospektorský příběh

Přestože si podle skutečné události lze dohledat, jak příběh dopadne, nebudeme konec vyzrazovat. I když je děj do značné míry předvídatelný a čitelný, pořád zbývá spousta vydařených situací a vtipných gagů, které potěší. Včetně toho závěrečného. V některých pasážích, kdy vyprávění vázne, měli zjevně tvůrci ve střižně ke své práci přistoupit o něco kritičtěji a krátit.

Film je natočen podle skutečného příběhu největšího těžebního skandálu všech dob. Jeho autorství patří kanadské společnosti Bre-X Mineral Corporation na počátku 90. let. Některé okolnosti se nikdy nepodařilo aktérům prokázat, zejména zmizení obrovské finanční částky.

6,5/10

JJ

Zlato (Gold, USA, 2016)

žánr: drama/dobrodružný/thriller

režie: Stephen Gaghan

scénář: John Zinman, Patrick Massett

kamera: Robert Elswit

hudba: Daniel Pemberton

hrají: Matthew McConaughey, Édgar Ramírez, Bryce Dallas Howard, Corey Stoll, Toby Kebbell, Rachael Taylor, Bruce Greenwood, Stacy Keach, Michael Landes, Timothy Simons, Bill Camp, Macon Blair, Adam LeFevre, Dylan Kenin, Matthew Page, Frank Wood, Kristen Rakes, Ben Whitehair, Hank Rogerson, Sahajak Boonthanakit, William Sterchi

délka: 121 minut

Zlato

Další příspěvky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...
Zabijákova žena a bodyguard po letech pokračují v krasojízdě
Zabijákova žena a bodyguard po letech pokračují v krasojízdě
Režisér Zabijáka Patrick Hughes od minulého filmu Zabiják & bodyguard svou režijní filmografii nijak neobohatil a věnoval se nadále jen...
Cruella – nikdo se neumí pomstít jako naštvaná ženská
Cruella – nikdo se neumí pomstít jako naštvaná ženská
Estelle si připadala výjimečná už od dětství. Svou rozpolcenost dávala najevo i vizuálně. Polovinu vlasů vždy nosila obarvených nabílo, druhá...