Fotíme mobilem, Samsung prohrál

Fotíme mobilem, Samsung prohrál

Zdá se, že jsme se konečně dočkali. Dnešní nejmodernější mobilní telefony jsou takřka plnohodnotnou náhradou kompaktních fotoaparátů.  Porovnali jsme HTC One X a Samsung S3.

Kvalita fotografií i základní funkční výbava je srovnatelná, jediná vlastnost, kterou zatím kompakty nad mobily suverénně vedou, je zoomování. V této disciplíně mají ještě mobily co dohánět. V běžných životních situacích se však bez této funkce lze docela dobře obejít. Daleko důležitější je rychlost, schopnost přesně zaostřit a správně určit expozici. A zde nejmodernější smartphony zastanou fotografickou práci na jedničku. Jako příklad použijme dva z nejdiskutovanějších telefonů současnosti a podívejme se na ně jen z hlediska fotografování. Oba mají operační systém Android 4 ICS, čtyřjádrový procesor a osmimegový fotoaparát s autofokusem. A oba tyto telefony mají téměř identicky pokročilé fotografické funkce jako panorama, přednastavené motivové programy a HDR.

Zde je tedy kromě malého srovnání zároveň několik dobrých rad, s nimiž si zajistíte až překvapivě kvalitní snímky z „pouhého“ mobilního telefonu.

 

 

ZAOSTŘOVÁNÍ

 

Ostré snímky jsou základ, naopak neostré noční můrou. Automatika často neví, co si přejete zaostřit, proto lze u obou telefonů vybrat na dotykovém displeji místo, které má být ostré. Mnohem větší jistota při zaostřování je znát v případě HTC. Zvolíte-li současně režim malé hloubky ostrosti, bude pozadí rozostřené a hlavní objekt se od něj pěkně „odpíchne“.

VERDIKT: V disciplíně zaostřování si jak rychlostí, tak přesností vedl jednoznačně lépe telefon HTC One X.

 

 

PANORAMA

 

Extrémně širokoúhlé záběry vypadají velmi efektně, mnohdy jsou jediným řešením, jak na jednu fotografii umístit vše potřebné. U telefonu HTC One stačí vyfotit první snímek a pak jen pootáčet přístroj. Ten si již zbylé snímky vyfotografuje sám a spojí je v jediný. Chce to trochu cviku, ale výsledky jsou výborné. Samsung pracuje podobně.

VERDIKT: V soutěži o nejlepší panorama vítězí suverénně Samsung S3. HTC je schopno zaznamenat panoramatický snímek pouze s fotoaparátem na šířku, takže vznikají příliš úzké „nudle“. U Samsungu je, bohužel, díky nejistotě při zaostřování, každé druhé, třetí panorama neostré.

 

 

VYSOKÝ DYNAMICKÝ ROZSAH – HDR

 

Někdy bývá problém s expozicí v prostředí, kde je velký rozdíl mezi světlem a stínem, aby snímky byly správně exponované. Automatické stanovení expozice je pak bezradné, úkol je nad jeho síly, stíny mohou vycházet tmavé, bez viditelných detailů, naopak světlá místa jsou tzv. přepálená. Zapnutím funkce HDR (v překladu Vysoký dynamický rozsah) zařídíme, že správná expozice bude ve stínech i na sluncem osvětleném prostoru. Při stisknutí spouště ve skutečnosti dojde k několika různým expozicím téhož záběru a přístroj si z nich sám složí výsledný snímek, který má vykreslené detaily jak v tmavých, tak světlých místech.

VERDIKT: Tuto funkci zvládl mnohem lépe HTC One X. Fotografie vypadají skoro přirozeně, použití efektu je vkusné, na rozdíl od Samsungu S3, kde výsledek připomíná vybledlé omalovánky.

 

 

FOTKY NA INTERNETU

 

Většina fotek dnes končí na internetu, zejména na sociálních sítích. Jen na Facebooku jich je prý několik miliard. Proto si dejte záležet, jakým obrázkem se prezentujete. V moderním mobilním telefonu si již můžete fotky také snadno upravit. Malé oříznutí, zesvětlení a doostření někdy dokáže pravé zázraky, přitom zabere jen několik minut a zvládne ho doopravdy každý. Na své snímky pak budete poprávu pyšní.

VERDIKT: Zde jsou síly obou soupeřů zcela vyrovnány. Oba mají ve čtyřjádrovém procesoru dostatečnou oporu při zpracování úprav a nabídka patřičných aplikací v obchodě Google Play platí pro všechny. Nám se osvědčil například Photoshop Express.

Závěrem lze říci, že snímky z obou telefonů jsou velmi kvalitní, dokonce místy lepší, než z nejlevnějších kompaktních fotoaparátů. Samsung lépe zajistí věrnost barev, HTC přesněji a rychleji zaostřuje. Rozdíly ve fotografických dovednostech obou chytrých telefonů nejsou nijak dramatické, jistého náskoku HTC před Samsungem si však nelze nevšimnout. Pro nás je vítězem srovnání HTC One X.

 

A je tu soutěž. Foťte mobilem během léta a svůj nejlepší snímek nám pošlete na adresu soutez@t3mag.cz, do předmětu napište LÉTO S MOBILEM. Nejlepší snímek má šanci vyhrát telefon HTC One X, tak se snažte! Uzávěrka soutěže je 23. září 2012.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...