Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx

Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx

Nový model

je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm full-frame obrazový snímač. Rychlost zaostřování se blíží dvojnásobku rychlosti předchozích GFX modelů a zároveň nabízí sledování pohyblivých objektů i přesnější kontinuální ostření. Dalším prvenstvím mezi snímači většími než 35mm full-frame je vestavěná obrazová stabilizace (IBIS). Funguje v pěti osách a dosahuje účinnosti až 5,5 EV. Díky tomu je možné fotografie s tak vysokým rozlišením pořídit i při focení z ruky a za špatných světelných podmínek. Ve srovnání se současnými GFX 50S a GFX 50R modely má fotoaparát Fujifilm GFX100 také vylepšené pořízování 4K videozáznamu.

102Mpx snímač obrazu

Nový snímač, speciálně vyvinutý pro tento fotoaparát, se pyšní úhlopříčkou 55 mm a přibližně 102 miliony efektivních pixelů. V kombinaci s  procesorem čtvrté generace X-Processor 4 zajišťuje nejvyšší dostupnou kvalitu fotografie a jedinečnou barevnou reprodukci, kterou disponují pouze fotoaparáty Fujifilm ve spojení s objektivy Fujinon GF.

Celou plochu snímače pokrývá 3,76 milionů pixelů fázové detekce (přibližně 100% pokrytí), které umožňují rychlé a přesné zaostřování. Kromě nového back-illuminated snímače byla snížena hlasitost provozu. Závěrka je méně hlučná, snímač má větší dynamický rozsah a vyšší rychlost čtení i přes vyšší počet pixelů.

Pětiosá optická stabilizace

Poprvé použita u fotoaparátu se snímačem o formátu větším než 35 mm. Obecně platí, že se vzrůstajícím počtem pixelů obrazového snímače vzrůstá i pravděpodobnost, že bude fotoaparát citlivý na otřesy. Aby chvění nenarušovalo kvalitu obrazu, vyvinul Fujifilm i nový systém obrazové stabilizace, umožňující stabilizaci obrazu až do 5,5 EV (při použití GF63mmF2.8 R WR).

Mechanismus obrazové stabilizace snímače zajišťuje, aby byl obraz odolný vůči pohybům ve všech pěti osách. Celá závěrka je usazena na čtyřech pružinách, minimalizujích účinek otřesů. Tím se zásadně rozšiřuje množství situací, v nichž můžete fotit z ruky.

Fotoaparát Fujifilm GFX100

Tělo s vertikálním gripem

GFX100 je první mezi Fujifilm CSC digitálními fotoaparáty (nikoliv však prvni na trhu), který má integrovaný vertikální grip. Provedení fotoaparátu je tenčí, fotoaparát se pohodlně drží v ruce, a to i přesto, že jsou v jeho těle dvě baterie a IBIS.

Pro zajištění co nejlepšího výkonu 102Mpx snímače obrazu, je snímací jednotka fotoaparátu GFX100 složená z bajonetu objektivu, mechanizmu obrazové stabilizace a snímače obrazu, co nejlépe odizolována od hlavních panelů těla. Tato dvojitá struktura zajišťuje vysokou přesnost a odolnost. Současně minimalizuje možné snížení kvality obrazu způsobené externími otřesy těla. Těsnění, zajišťující zvýšenou ochranu proti pronikání prachu a vlhkosti, je na 95 místech po celém těle fotoaparátu. Fotoaparát je tak provozuschopný i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Dva displeje

GFX100 disponuje informačním LCD displejem o velikosti 1,8“ sledovatelným shora, druhým pak 2,05“ na zadním panelu. Na každém displeji mohou být volitelně zobrazeny různé informace (EVF, LCD displeje na zadním panelu a informační LCD displej na horním panelu) tak, aby byl hledáček co nejčistší a snáze se používal. Je tak zajištěna jednoznačná viditelnost informací při focení ze stativu nebo pokud je fotoaparát umístěn v pozici, v níž jsou hledáček nebo displej těžko přístupné. Nicméně uživatelům, kteří dávají přednost ovládání operací pomocí kruhových voličů, je k dispozici funkce Virtual Dial Mode. Ta slouží k zobrazení obrázku stupnice kruhových voličů na informačním LCD displeji horního panelu.

Na levé straně fotoaparátu se nachází Drive Mode Dial pro okamžité přepínání mezi fotografováním, natáčením a dalšími režimy expozice. Předvolbu každého režimu fotoaparátu můžete ukládat (nastavení expozice, vyvážení bílé, simulace fotografického režimu atd.). Pokud potřebujete během jednoho focení střídat mezi focením a natáčením, jedním stisknutím tlačítka snadno přepnete mezi vašim oblíbenými předvolbami.

Fotoaparát Fujifilm GFX100

Odnímatelný hledáček

GFX100 zdědil po modelu GFX50 oblíbený odnímatelný EVF systém, který lze při použití EVF Titling Adapter EVF-TL1 nastavit do různých úhlů. EVF jednotka použitá u modelu GFX100 vzešla z OLED displeje s největším rozlišením na světě (5,76 milionů bodů). Zvětšení hledáčku je až 0,86x a skládá se z pěti optických členů, včetně asférických členů. Hledáček byl speciálně navržen pro 102Mpx snímač, který vyžaduje velmi přesné ostření. EVF může být nastaven do režimu Frame Rate Priority, Resolution Priority nebo AF Speed Priority podle vlastností snímaného objektu a potřeb fotografa. 3,2“ displej na zadním panelu má  2,36 mil. Bodů a naklání se do 3 směrů.

Autofokus

V  rámci řady fotoaparátů GFX je GFX100 prvním modelem, který využívá AF algoritmus fázové detekce. Je přejatý ze čtvrté generace fotoaparátů Fujifilm X-Series (X-T3 a X-T30), a ceněný pro svou přesnost a rychlost. Algoritmus plně využívá všech 3,76 milionů pixelů fázové detekce, pokrývajících celý snímač. GFX100 se současně pyšní dramatickým zlepšením v přesnosti detekce obličeje a očí, což je nepostradatelná funkce pro módní a portrétní fotografy. Funkce detekce obličeje nyní funguje při ještě větší vzdálenosti a vykazuje podstatné zlepšení při sledování profilu osoby nebo pokud se osoba neočekávaně v záběru dá do pohybu.

Technologie reprodukce barev

Díky kombinaci nově vyvinutého obrazového snímače a X-Processoru 4 čtvrté generace fotoaparát podporuje i 16-bit RAW režim. Ten dnes vyžaduje spousta profesionálních fotografů. GFX100 také podporuje 16-bit TIFF při konverzi fotografických souborů.

Velmi vysoké 100Mpx+ rozlišení, bohaté barvy a reprodukce odstínů, které nabízejí režimy filmové simulace, podstatně zvyšují pružnost  fotografických dat při postprodukci a současně splňují rozlišné požadavky profesionálních fotografů. Přístroj rovněž disponuje funkcí Smooth Skin Effect, která automaticky sjednocuje odstíny kůže. Tato funkce je často potřebná při postprodukci portrétového focení.

Další funkce a vybavení

GFX100 pojme dvě NP-T125 baterie, což zvyšuje počet záběrů na jedno nabití na přibližně 800 (za použití zadního LCD). Fotoaparát může být napájený a nabíjený pomocí USB-C konektoru. Připojení k externí baterii prodlužuje možnou dobu fotografování. Zároveň umožňuje nabíjení obou baterií ve fotoaparátu.

Jedná se o první model řady GFX, který podporuje Wi-Fi ve standardu IEEE802.11ac 5GHz, což pomůže rychlejšímu bezdrátovému přenosu obrazu.

Fotoaparát Fujifilm GFX100 – dostupnost a cena

Na český trh by měl být fotoaparát uveden koncem června 2019. Odhadovaná koncová cena bude přibližně 280 000 Kč.

(TZ)

O jiném přístroji této značky si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...