Fujifilm X-T30 – fotoaparát pro začátečníky i pokročilé

Fujifilm X-T30 – fotoaparát pro začátečníky i pokročilé

Nejnovější přírůstek

v řadě fotoaparátů X Series, oblíbených pro svou mimořádnou kvalitu obrazu a patentovanou technologii reprodukce barev, má název Fujifilm X-T30. Je vybaven novými funkcemi, které z něj dělají malého, ale výkonného společníka každého fotografa. Disponuje osmisměrným joysitickem pro snadné zaostření na požadovaný bod, intuitivnějším uspořádáním dotykového displeje a lepším designem těla fotoaparátu. To vše umožňuje pohodlnější fotografování i při použití objemnějších objektivů. 

Oproti modelu Fujifilm X-T3 je u X-T30 vylepšený AF algoritmus, zrychlující odezvu AF a zaručující tak přesnější detekci obličeje (očí). Na to je navázán i funkce Face Select, kdy dochází k prioritnímu zaostřování na vybrané osoby. Tuto AF funkci lze využít jak u fotografií, tak i při natáčení videí.

Design a funkce X-T30

Kompaktní a lehké tělo fotoaparátu bylo navrženo tak, aby se přístroj dobře držel a ovládal. Celý fotoaparát přitom váží pouhých 383 g. Osmisměrný joystick nahrazuje tlačítka pro výběr zaostřovaného bodu a umožňuje lepší a pohodlnější uchopení zadní části těla fotoaparátu. Zadní dotykový LCD displej je o 1,3 mm tenčí, a umožňuje rychlejší a intuitivnější ovládání. X-T30 je dostupný v oblíbené černé barvě, tradiční stříbrné a nově i grafitové variantě.

Obrazové vlastnosti

X-T30 disponuje obrazovým senzorem 4. generace X-Trans CMOS 4, poháněným procesorem X-Processor 4. I přes kompaktní a lehké tělo má fotoaparát rozlišení 26,1 Mpx. Jedná se o jednu z nejvyšších hodnot mezi APS-C sensory u digitálních fotoaparátů na trhu. Stejně jako tichý režim provozu a nezaměnitelná reprodukce barev. Nejnižší citlivost ISO 160, je nyní dostupná také pro ukládání do formátu RAW. Filmové simulace poskytuje exkluzivně pouze Fujifilm a nyní zahrnují Eterna mód. Tento fotoaparát disponuje i mnoha dalšími funkcemi snímání, které rozšiřují možnosti editace fotografií. Například monochromatické převody, dostupné pro Acros a Monochrome a Color Chrome efekt, umocňující hloubku barev a plynulé přechody.

Zaostřování

Nový AF systém je skvělým pomocníkem při nízké hladině osvětlení a při sledování rychle se pohybujících objektů. Počet pixelů pro fázovou detekci byl u obrazového senzoru X-Trans CMOS 4 zvýšen na 2,16 milionů, tedy čtyřikrát více, než u modelů X-Trans CMOS 3. Plocha pro fázovou detekci AF oblasti nyní pokrývá celý záběr (přibližně 100 %), což umožňuje rychle a přesně zaostřit na předmět umístěný kdekoli v záběru. Spodní hranice světelnosti pro AF detekci byla posunuta z + 0,5 EV na – 3 EV, díky čemuž je možné zaostřit i při extrémně slabých světelných podmínkách.

Záznam videa v 6K

X-T30 je schopen zaznamenávat ve vysoké kvalitě nejen video, ale také audio, aniž byste potřebovali další drahé vybavení. Za zmínku jistě stojí i funkce sledování pohybu očí během natáčení videa. Zaznamenávat video lze v rozlišení 6K (6240×3510) nebo 4K (3810×2160). Fotoaparát také podporuje širokoúhlý DCI formát (17:9), který videím dodá profesionálnější vzhled. Simulace analogového filmového materiálu mohou být aplikovány nejen při focení, ale i při natáčení videí, včetně Eterna simulace pro videa. 4K/30P video může být ukládáno v 4:2:0 8bit na SD cartu. F-log nahrávání a 4:2:2 10 bit skrze HDMI slot znamená, že fotoaparát může zaznamenávat videa kvalitou odpovídající náročnějším fotografům.

Kolik bude Fujifilm X-T30 stát

Tělo fotoaparátu Fujifilm X-T30 pořídíte za 24 990 Kč, v setu s objektivem 18-55 bude stát 32 990 Kč. Na trhu by měl být k dispozici od března.

O jiném zajímavém fotoaparátu si můžete přečíst zde.

Fujifilm X-T30

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...