Fujifilm X-T30 – fotoaparát pro začátečníky i pokročilé

Fujifilm X-T30 – fotoaparát pro začátečníky i pokročilé

Nejnovější přírůstek

v řadě fotoaparátů X Series, oblíbených pro svou mimořádnou kvalitu obrazu a patentovanou technologii reprodukce barev, má název Fujifilm X-T30. Je vybaven novými funkcemi, které z něj dělají malého, ale výkonného společníka každého fotografa. Disponuje osmisměrným joysitickem pro snadné zaostření na požadovaný bod, intuitivnějším uspořádáním dotykového displeje a lepším designem těla fotoaparátu. To vše umožňuje pohodlnější fotografování i při použití objemnějších objektivů. 

Oproti modelu Fujifilm X-T3 je u X-T30 vylepšený AF algoritmus, zrychlující odezvu AF a zaručující tak přesnější detekci obličeje (očí). Na to je navázán i funkce Face Select, kdy dochází k prioritnímu zaostřování na vybrané osoby. Tuto AF funkci lze využít jak u fotografií, tak i při natáčení videí.

Design a funkce X-T30

Kompaktní a lehké tělo fotoaparátu bylo navrženo tak, aby se přístroj dobře držel a ovládal. Celý fotoaparát přitom váží pouhých 383 g. Osmisměrný joystick nahrazuje tlačítka pro výběr zaostřovaného bodu a umožňuje lepší a pohodlnější uchopení zadní části těla fotoaparátu. Zadní dotykový LCD displej je o 1,3 mm tenčí, a umožňuje rychlejší a intuitivnější ovládání. X-T30 je dostupný v oblíbené černé barvě, tradiční stříbrné a nově i grafitové variantě.

Obrazové vlastnosti

X-T30 disponuje obrazovým senzorem 4. generace X-Trans CMOS 4, poháněným procesorem X-Processor 4. I přes kompaktní a lehké tělo má fotoaparát rozlišení 26,1 Mpx. Jedná se o jednu z nejvyšších hodnot mezi APS-C sensory u digitálních fotoaparátů na trhu. Stejně jako tichý režim provozu a nezaměnitelná reprodukce barev. Nejnižší citlivost ISO 160, je nyní dostupná také pro ukládání do formátu RAW. Filmové simulace poskytuje exkluzivně pouze Fujifilm a nyní zahrnují Eterna mód. Tento fotoaparát disponuje i mnoha dalšími funkcemi snímání, které rozšiřují možnosti editace fotografií. Například monochromatické převody, dostupné pro Acros a Monochrome a Color Chrome efekt, umocňující hloubku barev a plynulé přechody.

Zaostřování

Nový AF systém je skvělým pomocníkem při nízké hladině osvětlení a při sledování rychle se pohybujících objektů. Počet pixelů pro fázovou detekci byl u obrazového senzoru X-Trans CMOS 4 zvýšen na 2,16 milionů, tedy čtyřikrát více, než u modelů X-Trans CMOS 3. Plocha pro fázovou detekci AF oblasti nyní pokrývá celý záběr (přibližně 100 %), což umožňuje rychle a přesně zaostřit na předmět umístěný kdekoli v záběru. Spodní hranice světelnosti pro AF detekci byla posunuta z + 0,5 EV na – 3 EV, díky čemuž je možné zaostřit i při extrémně slabých světelných podmínkách.

Záznam videa v 6K

X-T30 je schopen zaznamenávat ve vysoké kvalitě nejen video, ale také audio, aniž byste potřebovali další drahé vybavení. Za zmínku jistě stojí i funkce sledování pohybu očí během natáčení videa. Zaznamenávat video lze v rozlišení 6K (6240×3510) nebo 4K (3810×2160). Fotoaparát také podporuje širokoúhlý DCI formát (17:9), který videím dodá profesionálnější vzhled. Simulace analogového filmového materiálu mohou být aplikovány nejen při focení, ale i při natáčení videí, včetně Eterna simulace pro videa. 4K/30P video může být ukládáno v 4:2:0 8bit na SD cartu. F-log nahrávání a 4:2:2 10 bit skrze HDMI slot znamená, že fotoaparát může zaznamenávat videa kvalitou odpovídající náročnějším fotografům.

Kolik bude Fujifilm X-T30 stát

Tělo fotoaparátu Fujifilm X-T30 pořídíte za 24 990 Kč, v setu s objektivem 18-55 bude stát 32 990 Kč. Na trhu by měl být k dispozici od března.

O jiném zajímavém fotoaparátu si můžete přečíst zde.

Fujifilm X-T30

Další příspěvky
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Rok v kosmu se chystá absolvovat mladá astronautka Sarah (Eva Green). Mise je součástí připravované expedice na Mars. Má za...