s hrdinou jménem Hellboy uplynulo už patnáct let. Podle komiksové série mu tehdy vdechl na filmovém plátně život režisér Guillermo del Toro. Nyní se režie ujal zkušený režisér akčních filmů a hororů Neil Marshall. Když přišlo na vymýšlení zápletky, filmaři byli z bohatosti námětů v rozpacích. Dvacetiletá komiksová série Hellboye se chlubí největším počtem vydání pod vedením jediného člověka ze všech současných komiksových řad. Producenti se nakonec přiklonili k řadě Hellboy, svazek 9: Divoký hon z roku 2010. Za hlavní příběh pak zvolili děj čísel 37 až 44 této sbírky. Divoký hon, ve vzrušující atmosféře plné hutné akční epiky, navíc odhaluje dramatický příběh o zrození Hellboye. Snímek ale také čerpá z dalších knih Mikeho Mignola. Včetně nezapomenutelné scény inspirované knihou Hellboy v Mexiku, spolu s dalším materiálem napsaným speciálně pro film.
Scénář je výsledkem úzké spolupráce Mignolaho a Andrewa Cosbyho. Mignola zůstal v procesu přítomen, pročetl všechny pracovní verze, aby se ujistil, že scenárista zachovává věrný obraz Hellboyovy osobnosti. „Je pro nás, a konečně i pro fanoušky, velice důležité držet se kořenů a počátků Hellboye,“ říká producent Les Weldon. „Nikdo nechce Hellboye, kterého vymyslel někdo jiný – všichni chtějí Mikeova. Měli jsme pocit, že snad děláme na biografickém nebo historickém snímku.”
Producenti pro splnění svého cíle – přenést Hellboye do současného světa v hororovějším, mládeži nepřístupném hávu – museli sehnat ty správné lidi. Byli přesvědčeni, že potřebují režiséra, co umí točit vážné scény. Schopného pracovat na snímku plném velkolepých postav, na propletených dějových linkách a velkých akčních scénách. Neil Marshall na všechny učinil dojem svou dosavadní prací. Obratným uchopením epizod trháku HBO Hra o trůny a Westworldu počínaje až k jeho celovečernímu Pádu do tmy, který Levin nazývá jedním z nejlepších hororů jednadvacátého století.
„Chtěli jsme režiséra, který umí akci i horor. Jemuž bude hlavní postava blízká – zejména suchým, rádoby naivním humorem, který tak často Hellboy používá,” říká Levin. „Naším záměrem bylo spíš zasadit film do našeho světa bez volných konců, než udělat fantasy s velkým F. Neilova práce tento záměr odráží.”
Když přišlo na obsazení ohromné hlavní postavy, bylo potřeba najít herce s přesvědčivým herectvím, humorem a výraznou fyzickou stránkou. Filmaři se jednoznačně shodli na Davidu Harbourovi. Marshall byl jeho fanouškem dlouho před tím, než Harbour ve Stranger Things, úspěšném seriálu Netflixu, ztvárnil hvězdnou roli policejního náčelníka Jima Hoppera. „Po dlouhá léta podával skvělé výkony,” říká režisér. „Vzrůstem šest stop a tři palce je veliký pořízek s úžasným hlasem a přesně těma očima, co vás okamžitě uchvátí. Vyzařuje přirozenou sílu, moc. To skrze postavu cítíte. Takže když bylo zmíněno jeho jméno, nikdo nezapochyboval.
Mignola vzpomíná, že s manželkou zhlédli Stranger Things ještě před jakýmkoli rozhodnutím o obsazení. „Hned jak se David Harbour poprvé objevil na obrazovce, Christine řekla: „Tenhle chlap by měl být Hellboy.“ Nikomu jsem o tom neřekl. A po dvou týdnech pak zavolal Lloyd Levin a povídá mi: „Co si myslíš o Davidu Harbourovi jako Hellboyovi?“ Takže David je jediným jménem, které v souvislosti s hlavní postavou zaznělo.”
Postava Hellboye tak, jak byla vykreslena ve scénáři, Harboura přitahovala svou rozpolcenou duší s mnoha kazy. „Nezajímá mě superhrdina, který vždy hledá přímou cestu, jak udělat správnou věc,” říká. „Mám rád charaktery, jejichž motivace třeba nevycházejí z úplně dobrých základů, ale mohou vést k dobrým skutkům. Tenhle týpek stojící mezi dvěma světy se mi zamlouvá.” Hellboyova poloha vyvrhele herce také baví. „Hellboy? Magor, rapl,” říká. „Dělá si legraci, zažívá ponížení od lidských bytostí, a já se s ním mohu ztotožnit, protože někdy cítím to samé. Myslím, že občas takové pocity vnímáme všichni.”
„Obsadit Harboura se ukázalo být geniálním nápadem. Herec výtečně zachytil osobnost Hellboye, jak si filmaři představovali, a pak ji povznesl o stupeň výš. V procesu jsme se snažili dosáhnout charakteru přístupnějšího, civilnějšího a emocionálnějšího. Spolu s jeho obchodní značkou, humorem pronášeným s kamennou tváří,” říká Levin. „Ale dokud se David do role neponořil, nevěděl jsem, co vlastně naše definice znamená. A protože on se s rolí i příběhem vnitřně ztotožnil, všechny rysy postavy rozkvetly daleko za horizont našich představ.”
Nový Hellboy se tedy naštěstí nestal jen dalším plochým komiksovým příběhem. Jeho povaha není ihned srozumitelná a postava má leckdy osobitý, nelehký vývoj. Musí činit rozhodnutí, občas dostane pořádně na frak. Pokročilé animace ať už obrů nebo Baby Jagy vás jistě pobaví. Takže celý film je taková akční, celkem zábavná pohádka pro dospělé.
6/10
JJ
Hellboy (Hellboy, USA, 2019)
žánr: akční, dobrodružný, sci-fi, fantasy
režie: Neil Marshall
předloha: Mike Mignola (komiks)
scénář: Andrew Cosby
kamera: Sam McCurdy
hudba: Benjamin Wallfisch
hrají: David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane, Sasha Lane, Mario de la Rosa, Daniel Dae Kim, Penelope Mitchell, Thomas Haden Church, Sophie Okonedo, Brian Gleeson, Alistair Petrie, Kristina Klebe, Ashley Edner, Vanessa Eichholz, Douglas Tait, Atanas Srebrev
délka: 121 minut
O nedávno uvedeném filmu s jiným komiksovým hrdinům se dočtete zde.