Hi-Res audio – hudbu z nahrávacího studia rovnou do uší 

Hi-Res audio – hudbu z nahrávacího studia rovnou do uší 

Význam vysokého rozlišení

u televizorů dnes už chápe téměř každý. Pojem Hi-Res audio je naproti tomu zapsán v našem povědomí mnohem méně. Co znamená Hi-Res audio a co je třeba, abychom si mohli takto označovaný zvuk náležitě vychutnat? Pojďme se podívat pod pokličku hudby s vysokým rozlišením.

Abychom lépe porozuměli, co přesně Hi-Res audio znamená, použijeme analogii s mnohem známější oblastí – s obrazem. Zde si vysoké rozlišení spojujeme s označením Full HD nebo dnes již mnohem populárnějším 4K nebo UHD (Ultra HD). Jedná se o obraz s vyšším počtem bodů, než jaký byly schopny zobrazit dřívější televizory. Proto také „vysoké rozlišení“.

Abychom měli z takového obrazu plný užitek, musíme mít doma nejen televizor s adekvátním rozlišením, ale také do něj pustit odpovídající zdroj signálu. Pokud na 4K televizi pustíme film v nízké kvalitě stažený z internetu, nemůžeme očekávat plnohodnotný zážitek. Elektronika televizí se sice snaží obraz vylepšit, ale chybějící detaily lze jen velmi těžko rekonstruovat.

Hudbu posloucháme v horší kvalitě než dříve

U zvuku je situace velmi podobná, i když vlastně trochu komplikovanější. Hudební nahrávky dělíme na analogové a digitální. Nejznámějším a velmi kvalitním představitelem analogové cesty jsou dnes znovu populární vinyly. Před pár lety byly však nejrozšířenějším zdrojem hudby CD disky. Nahrávky na nich jsou dodnes právem považovány z běžně dostupných digitálních zdrojů hudby za kvalitní.

Poté však přišla éra mobilních zařízení (MP3 přehrávačů a smartphonů) s relativně malým datovým prostorem. A tak jsme začali poslouchat hudbu v komprimovaných, tedy méně kvalitních formátech, jejichž nejznámějším zástupcem je již zmíněný MP3. Pravda je, že pro přehrávání z malinkých reproduktorů mobilních telefonů nebo základních sluchátek je lepší zvuk zbytečný, ale řada posluchačů si takto hudbu plně nevychutná. Proto se také populárními i při mobilním využití stávají velká sluchátka.

Hudba z nahrávacího studia

V nahrávacích studiích vznikají mnohem lepší nahrávky, než jaké známe z CD disků. Pozorný posluchač najde rozdíl – slyší detaily, které v běžném záznamu prostě nejsou, protože byly v rámci snížení datové velikosti vypuštěny. Ano, rozlišení bylo sníženo. Paměti, paměťové karty a pevné disky pojmou dnes při snižující se velikosti mnohem víc dat. A tak je zde doba, kdy si konečně můžeme dovolit mít doma nebo dokonce i na cestách hudbu tak kvalitní, jak vznikla ve studiu. A jsme u jádra věci – přesně tohle je Hi-res audio. Hudba kvalitnější, než ji známe z CD.

Je nutné zachovat kompletní řetězec

Pokud chceme ale slyšet nahrávky tak, jak mají skutečně znít, musíme zachovat všechny části řetězce v odpovídající kvalitě. Tedy samotnou nahrávku, přehrávač a reproduktory nebo sluchátka. Výsledný zvuk bude odpovídat nejhoršímu článku v řetězci. Když použijeme studiovou nahrávku a špičková sluchátka, ale pro přehrávání zvolíme mobilní telefon s obecně nekvalitním zesilovačem, o Hi-Res přijdeme.

Ruku v ruce s možnostmi získání nahrávek ve studiové kvalitě se proto rozmáhá nová kategorie Hi-res produktů. Jedná se o zařízení, která dokáží zprostředkovat uším adekvátní zážitek. Jedním z průkopníků této kategorie je například společnost Pioneer, která dodává na trh většinu klíčových prvků řetězce – stolní i mobilní přehrávače a streamery pro přehrávání nejkvalitnějších dostupných nahrávek z internetu s vysoce kvalitními vestavěnými zesilovači. A také sluchátka s vyrovnaným zvukem v celém slyšitelném spektru a schopností reprodukovat vysoký frekvenční rozsah, tedy i nejhlubší basy a nejvyšší tóny.

Abyste pochopili význam Hi-Res audio, nemusíte být audiofil. Stačí si poslechnout vaše oblíbené a dobře známě hudební album v nejvyšší dostupné kvalitě na odpovídajícím zařízení. Uslyšíte hloubku a detaily, o kterých jste vůbec nevěděli. O pojmu Hi-Res audio budete určitě v budoucnu slýchat mnohem častěji, než nyní. Ale pozor, pokud máte hudbu opravdu rádi a jednou si osobně poslechnete nahrávku ve vysokém rozlišení, možná už pro vás nebude cesty zpátky k MP3.

Produktové tipy pro Hi-Res audio

Hi-Res Sluchátka Pioneer SE-MS5

Uzavřená sluchátka Pioneer řady SE-MS tvoří cenově zajímavou vstupní bránu do světa zvuku označovaného jako Hi-Res. Ve spojení s kvalitním zdrojem signálu zajišťují široký frekvenční rozsah, vynikající kvalitu reprodukce a odpovídající basový podkres. Základní model SE-MS5 využívá pro připojení k přehrávači výhradně kabel. Provedení SE-MS7 BT (viz úvodní foto) umožňuje kromě toho v mobilních podmínkách kabel odpojit a využít bezdrátového poslechu s Bluetooth.

Sluchátka Pioneer SE-MS5 pořídíte za 1 790 Kč, vyšší model SE-MS7 BT pak za 3 890 Kč.

O kapesních Hi-Res přehrávačích Pioneer jsme psali zde.

Existuje bezztrátová a ztrátová komprese dat.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...