Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení

Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení

Výzkumný tým

Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných aplikací, které mají dohromady více než 147 milionů stažení. Celosvětová kampaň s názvem SimBad, pojmenovaná po většině infikovaných aplikací, které jsou herní simulátory, zneužívá telefony k podvodnému zobrazování reklam. Infikované mobilní aplikace se navíc snaží maskovat a ukrýt před možnou odinstalací.

Všechny infikované aplikace využívají škodlivé SDK (Software Development Kit). I když existují i jiné SDK sady, které lze využít pro finanční zisk z mobilních aplikací, herní vývojáři se rozhodli použít SDK, které bude masivně zobrazovat reklamu, a tím zvýší zisky.

Škodlivé aktivity aplikací

1. Zobrazování reklam nejen v aplikaci, tedy například když uživatel odemkne telefon nebo používá jiné aplikace.

2. Neustálé otevírání Google Play nebo 9Apps Store a přesměrování na jiné aplikace, takže vývojáři mohou těžit z dalších instalací.

3. Ukrytí ikony aplikací, aby je nebylo možné jednoduše odinstalovat.

4. Otevírání webového prohlížeče s odkazy od vývojářů aplikací.

5. Stahování APK souborů a žádání uživatele o instalaci.

6. Hledání slov poskytnutých aplikací v obchodu Google Play.

„Není to poprvé, kdy byl nějaký prvek třetí strany použit k infikování dodavatelského řetězce. Podobné útoky jsou pro kyberzločince velmi atraktivní a často snadnější než přímý útok na samotnou organizaci,“ říká Petr Kadrmas, Secuity Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Skrytý malware

Výzkumný tým Check Point Research objevil také skupinu aplikací pro Android, které mají v SDK skrytý malware pojmenovaný SWAnalytics. Tyto zdánlivě nevinné aplikace pro Android jsou ke stažení v hlavních čínských obchodech s aplikacemi. Po instalaci aplikace SWAnalytics sleduje, kdy oběť otevírá infikovanou aplikaci nebo restartuje telefon a nenápadně krade a odesílá celý seznam kontaktů na vzdálený server.

Doposud bylo objeveno 12 infikovaných aplikací, většinou zaměřených na systémové nástroje, celkově už mají tyto aplikace vice než 111 milionů stažení. Teoreticky to znamená, že útočník mohl získat jména a kontaktní čísla třetiny celé čínské populace. „Taková data by samozřejmě mohla být obchodována na černých trzích a dále zneužívána,“ dodává Petr Kadrmas.

Zajímavostí je, že v červenci 2018 vydaly americké zpravodajské agentury zprávu, ve které upozorňují na možnou čínskou hrozbu a útoky na softwarové dodavatelské řetězce. Tím by mohly narušit dlouhodobou konkurenční americkou ekonomickou výhodu.

Infikované mobilní aplikace

Vzhledem k rafinovanosti kyberútočníků je důležité využívat špičková preventivní bezpečnostní řešení. Mobilní bezpečnostní řešení Check Point SandBlast Mobile chrání i před malwarem, který krade informace, jako jsme viděli v těchto případech.

Co si počít?

Pokud jste byli infikováni podobnými aplikacemi, jako v  případě kampaně SimBad, postupujte podle následujícího návodu:

Pro Android:

1. Přejděte do „Nastavení“.

2. Klikněte na „Aplikace“ nebo „Správce aplikací“.

3. Vyhledejte podezřelou aplikaci a odinstalujte ji.
Pokud aplikaci nemůžete najít, odinstalujte všechny nedávno instalované aplikace.

Pro iPhone:

1. Přejděte do „Nastavení“.

2. Najeďte na „Safari“.

3. V seznamu možnosti si ověřte, že je zvolené „Blokovat pop-upy“.

4. Potom přejděte do nabídky „Pokročilé“ -> „Data stránek“.

5. Pokud je uvedena nějaká neznámá stránka, tak ji smažte.

Pro více informací navštivte stránky o SandBlast Mobile.

Kompletní analýzu, přehled infikovaných aplikací a technické podrobnosti o kampani SimBad najdete zde.

Kompletní analýzu a technické podrobnosti o škodlivých čínských aplikacích najdete zde.

O kyberútocích na mobilní zařízení si můžete přečíst také zde.

Další příspěvky
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...