Inteligentní domácnost pohodlně ovládaná na dálku odkudkoliv

Inteligentní domácnost pohodlně ovládaná na dálku odkudkoliv

Budoucnost je již do značné míry realitou

Bezdrátová inteligentní domácnost a fenomén zvaný internet věcí, nabírají na obrátkách. Co jsme ještě nedávno považovali za sci-fi, můžeme mít dnes už doma. Zažitý pojem internet věcí z anglického Internet of Things, zkráceně IoT, označuje propojení různých zařízení, včetně domácích spotřebičů, s internetem.

Přináší nové možnosti vzájemné interakce mezi jednotlivými přístroji a nové možnosti jejich ovládání. Jednoduchá myšlenka vybavit věci, se kterými se denně setkáváme snímači a připojit je k internetu začíná ovlivňovat kvalitu i tempo našeho života. K internetu se připojuje stále více zařízení, od hodinek, přes ledničky, pračky, rychlovarné konvice, žárovky až po zubní kartáčky.

Domácnost ovládaná mobilem

Chtěli byste celý svůj dům nebo byt ovládat přímo z mobilu, počítače nebo tabletu? Není nic jednoduššího! Poskládejte si sami svoji inteligentní domácnost. Nepotřebujete mít žádné speciální znalosti, nářadí a dokonce je to již i cenově dostupnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Modulárnost systémů pro tzv. Smart Home je dnes úžasná zejména v tom, že můžete začít úplně pozvolna. Dnes si koupíte jeden komponent, za měsíc druhý, a za chvíli budete moci ovládat celou svou domácnost bezdrátově z běžného tabletu, či smartphonu.

Jak začít?

Pro budoucnost je docela vhodné vsadit na jednu značku, protože budete moci všechna zařízení ovládat jednodušším způsobem pomocí jedné jediné aplikace. Později se dají snadněji vytvářet i různé podmíněné scénáře. Jedna akce vyvolá několik reakcí na různých zařízeních (např. detekce pohybu může spustit světlo a v určitém zvoleném čase zároveň i odeslat poplachovou zprávu, aktivovat kamerový systém nebo přehrát výstražné hlášení z domácího audio systému).

Výběr „dodavatele“ je proto klíčový, a jelikož neexistuje nějaký standard, každý z výrobců se snaží zaplavit trh množstvím nejrůznějších produktů. Velice populární jsou zejména různé smart Wi-Fi zařízení. Jednoduše se integrují, protože se snadno připojují na domácí Wi-Fi síť a jejich instalaci zvládne i skutečný začátečník už i s pomocí tabletu nebo chytrého mobilu. Obvykle jsou proto první volbou každého, kdo začne koketovat s myšlenkou na inteligentní bydlení a zároveň jsou i cenově dostupnější.

Vše začíná u routeru

Router je základním stavebním kamenem, resp. srdcem každé počítačové domácí sítě. Dnes se běžně používají bezdrátové routery, ke kterým lze připojit kabelem (obvykle mají 4 + 1 portů) nebo bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi (obslouží přes 100 zařízení). Na směrovači není dobré šetřit, protože čím je dražší, tím je výkonnější a průměrná domácnost dnes potřebuje opravdu spolehlivou bezdrátovou komunikaci. Spočítejte si sami, kolik zařízení máte připojených do domácí sítě. Mobily, tablety, počítače a notebooky, tiskárny, NAS, herní konzole, televizory, Blu-ray přehrávače, domácí spotřebiče (pozn. autora: sám jsem napočítal 29 zařízení v naší domácnosti!).

dcs_935l_left

Myslet je také potřeba na nějaké centrální datové úložiště (malý diskový server NAS), kam si uložíte svá videa, filmy, hudbu, fotografie a data. Na rozdíl od počítačů může zůstat síťový disk zapnutý a připojený na internet neustále, protože má velmi malou spotřebu a inteligentní správu. Obsah může sdílet (na základě jednoduchých nastavení) celá rodina a přístupný je přes mobilní aplikace i pro tablety a smartphony.  Přímo z NAS lze přehrávat filmy ve své Smart TV (bez dalších zařízení) a pokud si potřebujete odskočit, např. do kuchyně pro chipsy, pustíte si film na chvilku i přes mobil nebo tablet. Žena bude z NAS sledovat na tabletu svůj oblíbený seriál při žehlení nebo při vaření, děti mohou poslouchat např. MP3 pohádky z tabletu, a hlava rodiny si zatím prohlédne na televizi fotky z dovolené.

Stačí najít volnou elektrickou zásuvku

Na trhu je inteligentní zásuvkový adaptér D-Link Music Everywhere, který dokáže proměnit vaše staré stereo na SMART. Co to znamená? Že i starší Hi-Fi věž nebo reproduktory získají schopnost bezdrátově přehrát hudbu z chytrého telefonu či tabletu, z internetových rádií nebo hudebních portálů. Stačí zasunout adaptér do sítě a propojit ho přes stereo jack konektor s reproduktorem a stisknutím tlačítka na adaptéru ho automaticky připojí do vaší domácí bezdrátové sítě. Váš mobilní telefon, nebo tablet se pak stanou „dálkovým ovladačem“, pomocí kterého přehráváte hudbu, internetová rádia, audioknihy, nebo zvuk z YouTube bezdrátově přímo do domácího audio systému.

Mobilem rozsvítíte i vánoční stromeček

Podobným způsobem dnes není problém dálkově ovládat jakýkoliv domácí spotřebič. Existuje totiž „inteligentní zásuvka“ D-Link Smart Plug, kterou vsunete jako mezičlánek do běžné elektrické zásuvky. Taková zásuvka se dá naprogramovat jako časový spínač, takže automaticky v určenou hodinu např. zapne zalévání zahrady, nebo rozsvítí světla, případně je naopak zhasne. Můžete ji také připojit např. na svůj kávovar a ráno se nechat probudit vůní čerstvě uvařené kávy, nebo jen tak ze služební cesty doma rodině rozsvítit světla na vánočním stromku. Fantazii se meze nekladou.

dsp_w215_side

Inteligentní zásuvka dokáže monitorovat aktivitu a měřit spotřebu energie připojených zařízení, díky čemuž vám pomůže držet náklady na chod domácnosti pod kontrolou. Má také funkce, které vám při přetížení nebo jiných problémech pošlou zprávu na mobil.

Inteligentní domácnost propojená v jeden celek

Spolu s dalšími zařízeními, jako pohybový senzor D-Link Wi-Fi Motion Sensor, vytvoříte kombinované scénáře, předdefinované pro jisté situace a následné reakce. Pokud např. senzor zaregistruje pohyb, aktivuje se chytrá zásuvka a ta, pokud je večerní čas, zapne světlo. Nebo můžete pohybem aktivovat kameru, která vás okamžitě bude informovat zprávou do vašeho mobilu. Prostřednictvím takové kamery si na dálku zkontrolujete i přes mobil, zda jde o planý nebo reálný poplach, a zareagovat podle toho na danou situaci. Takové zařízení se bude hodit rodičům školáků. Jednoduše si ověří, zda a kdy se jejich dítě vrátilo ze školy, a jestli celé odpoledne netráví hraním her či před televizí. Nejde přitom o žádné komplikované programování. Jednoduše si vyberete zařízení a přiřadíte mu nějakou akci. Přípravná fáze a ladění zaberou jen pár minut a nepotřebujete na ni ani počítač. Stačí bezplatná aplikace v chytrém telefonu.

thumb_01

Ovládání televize z pohodlí gauče

V poslední době roste obliba tzv. obývákových klávesnicí. Umožňují ovládání počítače připojeného k televizi, případně samotné televize. Jedná se o velmi praktický doplněk, protože na klávesnici se dají pohodlně zadávat texty, pokud si např. chcete prohlédnout nějaké video, zda film z YouTube. Využijete ji i pro nastavování účtů v TV aplikacích, při komunikaci (mailech a chatování), používání sociálních sítí (vytváření nových postů, při vyhledávání přes Google). Zkrátka všude tam, kde je třeba zadat nějaký text. Vždyť už téměř každý televizor má dnes množství různých smart funkcí, tak proč ho nevyužít efektivněji?

Je toto už inteligentní domácnost?

Pojem inteligentní domácnosti dnes používá každý a často nesprávně. I v našem případě nejde o „inteligentní domácnost“ v tom pravém slova smyslu, i když jisté náznaky tu jsou (zejména díky možnosti vytvářet různé podmíněné akce). Než se dostaneme ke skutečné inteligenci, která bude „přemýšlet“ a logicky upravovat chod celé domácnosti, tak to ještě pár let potrvá. Bez podobných zařízení by však byla tato myšlenka neuskutečnitelná.

Budovat základní infrastrukturu a prvotní komunikační rozhraní však můžete již dnes a díky otevřené architektuře a modularitě systému klidně i postupně přidávat a rozšiřovat nové prvky.

Juraj Redeky

 

G A D G E T Y

D-Link Music Everywhere

D-Link Music Everywhere DHC-M225;D-Link (11.05.2015)

Tento malý adaptér vám umožní streamovat veškerou hudbu z mobilu, tabletu či notebooku do kteréhokoli domácího reproduktoru. Navíc rozšíří Wi-Fi pokrytí vaší domácnosti.

Cena je 1 149 Kč.

 

Chytrá zásuvka

d-link-dsp-w215_ien212910

Chytrá zásuvka mydlink Home Smart Plug je víceúčelové zařízení, které vám umožní na dálku ovládat spotřebiče v domácnosti, sledovat spotřebu energie, naplánovat si vypnutí i zapnutí jednotlivých spotřebičů a nastavit zasílání upozornění.

Cena je 1 199 Kč.

 

IP kamera

d-link-dcs-935l-image2-big_ies1942737

Kamera mydlink Home Monitor HD vám nabízí možnost monitorování domácnosti či kanceláře kdykoli a odkudkoli. Vše uvidíte ve vysokém rozlišení 720p a se zvukem. S nočním režimem a viditelností až 5 metrů nabídne obraz i v úplné tmě.

Cena je 2 377 Kč.

 

Senzor pohybu

Inteligentní domácnost

Senzor pohybu, který vás upozorní, pokud se ve vaší domácnosti něco děje. Kombinujte ho s chytrou zásuvkou a některou domácí kamerou z této řady a vytvořte tak jedinečné Smart Home řešení pro vaši inteligentní domácnost.

Cena je 1 099 Kč.

 

Obýváková klávesnice

Inteligentní domácnost

Bezdrátová klávesnice Logitech K400 Plus je určena pro použití v obývacích pokojích. S její pomocí můžete pohodlně ovládat obrazovku vašeho počítače na televizoru. Klávesnice má bezdrátový dosah až 10 metrů a integrovaný touchpad, takže vám umožňuje snadno streamovat filmy, televizní pořady, hudbu a jinou zábavu na počítači z pohodlí vaší pohovky.

Doporučená maloobchodní cena je 1 239 Kč.

 

Kávovar Nespresso

PRODIGIO-NESPRESSO-TITAN

Ovládá se mobilem a uvaří kávu, aniž byste se museli vypravit do kuchyně. Dobu, kdy kávu začne připravovat, lze libovolně nastavit.

Pořídíte ho za 5 390 Kč.

 

http://www.dlink.com/cz/cs

http://www.logitech.com/cs-cz

https://www.nespresso.com/cz/cs/home

Další příspěvky
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Naprostí cizinci se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola...
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Soutěž Miss World se v roce 1970 konala v Londýně. V té době šlo o show s více jak stomilionovou...