Italské filmy v programu 52. MFF Karlovy Vary

Italské filmy v programu 52. MFF Karlovy Vary

Italskou kinematografii bude na 52. ročníku

Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zastupovat těchto pět výjimečných snímků: Fortunata, Ciambra, Osvoboď nás (Liberami), Hora (Monte) a Spira mirabilis. Vzácným hostem bude jedna z nejvýraznějších osobností současné italské herecké generace, herečka Jasmine Trinca. Za italské filmy se zúčastní uvedení filmu Fortunata. V tomto snímku režiséra Sergia Castellitta byla na letošním MFF v Cannes oceněna porotou sekce Un Certain Regard za nejlepší herecký výkon. Na festival do Karlových Varů dorazí také režisér Jonas Carpignano (Ciambra) a herec Andrea Sartoretti (Hora).

Příběh kadeřnice samoživitelky

Sekce Horizonty, která přináší výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce, letos nabídne čtyři italské filmy. Prvním z nich je již zmíněný snímek Fortunata režiséra Sergia Castellitta. Vyprávějí příběh kadeřnice a matky samoživitelky Fortunaty, která i s dcerkou žije na římském předměstí, sní o otevření vlastního salónu a získání větší nezávislosti. Ví, že aby svého snu dosáhla, musí být silná a je připravená téměř na všechno. Ovšem nepočítala s tím, že do téhle jasné rovnice přibyde láska. Pro ni nezvyklý pocit, že ji někdo doopravdy hluboce miluje. V hlavní roli exceluje talentovaná italská herečka Jasmine Trinca, držitelka ceny za nejlepší herecký výkon v sekci Un Certain Regard na MFF Cannes 2017.

Vyrostl na drsné ulici

Dalším filmem v sekci Horizonty je Ciambra (A Ciambra) z prostředí divoké romské komunity v Kalábrii ve Španělsku, kde vyrůstá uprostřed své početné rodiny čtrnáctiletý Pio Amato. Navzdory nízkému věku kouří a pije. Od svého staršího bratra Cosima se učí potřebným dovednostem (často na hranici zákona) pro život v ulicích jejich rodného města. Když Cosimo zničehonic zmizí, je na Piovi, zda prokáže, jestli je schopen jít ve stopách staršího bratra a stát se mužem. Film režiséra Jonase Carpignana předznamenal krátký stejnojmenný snímek z roku 2014, se kterým uspěl na festivalu v Cannes.

Exorcismus stále živý

Strhující dokument režisérky Federicy Di Giacomo Osvoboď nás (Liberami) pojednává o exorcismu jako fenoménu, který v naší společnosti stále přetrvává. Ba rozšiřuje se – kněžích jmenovaných do funkce exorcistů v katolické církvi přibývá, dokonce jsou pro ně pořádány vzdělávací kurzy. Dokument sleduje mimo jiné jednoho z nejvyhledávanějších exorcistů na Sicílii, kněze Catalda. Snímek byl oceněn na festivalu v Benátkách v sekci Orizzonti.

Osudová Hora

Do pozdního středověku diváky přenese film oceňovaného íránského režiséra Amira Naderiho Hora (Monte). Je režisérovým prvním snímkem natočeným v italštině a v Itálii a jeho tématem je dosažení nemožného. Vypráví příběh Agostina žijícího v chudobě se svou ženou Ninou a synem Giovannim za malou vesničkou na úpatí hor. Obrovské hory se zvedají jako zeď, zastavují sluneční paprsky a sužují zemědělskou půdu. Ačkoli jeho rodina hladoví, Agostino trvá na tom, že jejich osud leží mezi vrcholy. Rozhodne se napadnout nesmírnou sílu staré hory, která jemu i jeho rodině brání v pohodlnějším životu.

Spirála uzavírá italské filmy

Posledním italským snímkem letošního MFF Karlovy Vary je dokument Spira mirabilis režisérů Massima D’Anolfiho a Martiny Parenti, jenž byl v premiéře uveden v soutěži na Benátském filmovém festivalu. Na MFF KV bude promítán v sekci Imagina. Film je okouzlující poctou lidské touze dosáhnout nesmrtelnosti v podobě ustavičné snahy překonat (či přijmout) své vlastní hranice. Spira mirabilis, „úžasná spirála“ prvně zmíněná už Decartem, je symbolem dokonalosti a nekonečnosti díky svým jedinečným matematickým vlastnostem. Velikost spirály se zvětšuje, ale její tvar zůstává nezměněn. Tvůrci si tento symbol, vyskytující se i v přírodě, vypůjčili, aby předestřeli největší výzvu každé lidské bytosti: naučit se žít se svou vlastní smrtelností.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...