Já, Tonya je o skandálu a zmařeném talentu

Já, Tonya je o skandálu a zmařeném talentu

Jeden z největších sportovních

skandálů nejen v krasobruslení, ale celé sportovní historie se odehrál v ladném světě tance na bruslích. Snímek Já, Tonya však není jen o tomto incidentu. Vypráví neuvěřitelný, drsný životní příběh Tonyi Harding, mimořádně talentované krasobruslařky, která jako první Američanka dokázala skočit trojitého axela.

Bývalý Tonyin manžel před olympiádou v Lillehammeru zosnoval zpackané napadení její soupeřky. Nikdy se úplně nevyšetřilo, jakou úlohu v něm Tonya sehrála, byla však vyloučena z mezinárodní krasobruslařské asociace a tím její kariéra skončila.

Krušné začátky

Tonya Harding se věnovala krasobruslení od čtyř let. Vyrůstala s matkou a její svět nebyl plný mateřské lásky, ale naopak jen neustálého násilí a týrání. Nelze jednoznačně říct, že by její matka byla zrůda. Ve své dceři viděla jedinou šanci k úniku z chudoby, ve které obě žily. A tímto způsobem výchovy ji dokázala motivovat k opravdu mimořádným výkonům.

Tonya

Tonya Harding (Margot Robbie) právě skočila trojitého axela.

Tonya na bruslích

Role Tonyi se ujala herečka a producentka Margot Robbie, známá například jako manželka Vlka z Wall Street. Na rozdíl od Allison Janney představující její matku LaVonu měla možnost se setkat se skutečnou Tonyou. Navíc o ní lze dohledat spoustu záznamů na internetu. Největším úkolem zřejmě bylo naučit se dobře bruslit. Jak si Margot postěžovala, padat ve čtyřech letech z jednoho metru je podstatně lepší, než v šestadvaceti skoro ze dvou. Malinko zaskřípe moment, kdy patnáctiletou Tonyu hraje šestadvacetiletá Robbie.

Filmová podoba

Děj je vyprávěn drsně s ironickým nadhledem a černým humorem. Nikdo nikoho nešetří, nikomu nic nedaruje, ani neodpustí. Jak jedna z postav vtipně poznamená, v příběhu vystupují samí kreténi. Celek formálně působí místy jako hraný dokument prokládaný jakoby dobovými záběry, herci občas opustí roli s krátkým komentářem do kamery směrem k divákům. Dynamiku podporuje rychlá reportážní kamera „z ruky“ a znamenitě vybraná hudba.

Jednoznačně je třeba vyzdvihnout naprosto fenomenální herecké výkony Tonyi i matky LaVony. Obě dokázaly vytvořit pestrou, kontroverzní a nejednoznačnou postavu se zřetelným vývojem. Vše komplikoval jejich podivný vztah, přetrvávající do dospělosti. Perfektně se navíc podařilo napodobit atmosféru osmdesátých a devadesátých let, ve kterých se film odehrává.

Píle a houževnatost

Život Tonyi Harding byl jeden velký sebezničující boj proti celému světu. Její příkladná píle a talent ji dostaly až na olympiádu, bohužel se o všechno nechala hloupě svými nejbližšími připravit. Přestože vzešla z nuzných poměrů a život ji mockrát srazil na kolena, nikdy nepodlehla a nerezignovala. Zvedla se a bojovala dál. A tak je tomu dodnes.

7,5/10

JJ

Já, Tonya (I, Tonya, USA, 2017)

žánr: drama, životopisný, sportovní

režie: Craig Gillespie

scénář: Steven Rogers

kamera: Nicolas Karakatsanis

hudba: Peter Nashel

hrají: Margot Robbie, Sebastian Stan, Mckenna Grace, Allison Janney, Paul Walter Hauser, Julianne Nicholson, Bojana Novakovic, Bobby Cannavale, Caitlin Carver, Catherine Dyer, Joshua Mikel, Cara Mantella, Jason Davis, Jason MacDonald, Anthony Reynolds, Ricky Russert, Luray Cooper, Jan Harrelson, Daniel Thomas May

délka: 119 minut

Recenze dalších filmů se sportovní tématikou naleznete zde a zde.

Tonya

Skvělý výkon Allison Janney jako drsné matky Tonyi.

Další příspěvky
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Rok v kosmu se chystá absolvovat mladá astronautka Sarah (Eva Green). Mise je součástí připravované expedice na Mars. Má za...