Jak pracuje branková technologie na fotbalovém Mistrovství světa v Brazílii

Jak pracuje branková technologie na fotbalovém Mistrovství světa v Brazílii

Při zápase Francie s Hondurasem mnohé zmátla, ale funguje bezvadně

 

554f8acc-3b77-4dac-99d0-6051fdb7f044-460x276

 

Druhý francouzský gól v utkání proti Hondurasu znamenal přelom: poprvé v historii MS ve fotbale posuzovala sporný okamžik technologie, která rozhodla o tom, jestli míč přešel přes brankovou čáru a padl tedy regulérní gól. Systém sleduje přesnou dráhu míče ve vztahu k brankové čáře, a eliminuje tak možné lidské chyby (příp. zaplacené „chyby“), které v těchto situacích bývaly běžné. Hned po utkání se strhly vášnivé diskuze o použité technologii. Jak to vlastně funguje? FIFA testuje několik různých technologií, které monitorují přesnou polohu míče a dokáží jednoznačně určit, jestli přešel přes brankovou čáru – i když na něm třeba leží brankář. V zásadě jde o systém kamer, nebo magnetických senzorů.

 

GoalControl

 

V Brazílii se používá německý systém GoalControl: tvoří jej 14 vysokorychlostních kamer umístěných na různých místech stadiónu, na každou branku jich míří 7. Sledují dráhu míče během celého utkání a dokážou určit jeho polohu v okolí brankové čáry s přesností na 1 mm.

 

Hawk-Eye

 

Jestřábí oko se už používá v tenise, kriketu, nebo kulečníku. Stejně jako GoalControl využívá vysokorychlostní kamery kolem hřiště, také zde je 7 kamer na každou branku. Systém tak může pracovat i když několik kamer přestane fungovat. Hawk-Eye v sezóně 2013-2014 používala britská Premier League.

 

Cairos GLT system

Cairos Technologies společně se značkou Adidas vyvinuly nástroj, který nespoléhá na kamery, místo nich pro sledování dráhy míče využívá magnetické pole. Uvnitř míče je umístěný senzor, který detekuje magnetické pole vytvořené tenkými dráty, které jsou asi 15 cm hluboko v zemi pod brankovou čárou a dále v brankové konstrukci. Vytvoří tak přesný obdélník branky, pokud jeho plochou projde míč, dá se to snadno určit.

 

Systém, který monitoruje polohu míče a jeho případný přechod přes čáru, je automatický. Ale rozhodnutí o brance nikoli. Po sporné situaci systém do jedné vteřiny vyšle kódovanou zprávu do přijímače v hodinkách rozhodčího. Samotné rozhodnutí a hlavně jeho ohlášení už je na rozhodčím.

 

 

Další příspěvky
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...