Jak pracuje branková technologie na fotbalovém Mistrovství světa v Brazílii

Jak pracuje branková technologie na fotbalovém Mistrovství světa v Brazílii

Při zápase Francie s Hondurasem mnohé zmátla, ale funguje bezvadně

 

554f8acc-3b77-4dac-99d0-6051fdb7f044-460x276

 

Druhý francouzský gól v utkání proti Hondurasu znamenal přelom: poprvé v historii MS ve fotbale posuzovala sporný okamžik technologie, která rozhodla o tom, jestli míč přešel přes brankovou čáru a padl tedy regulérní gól. Systém sleduje přesnou dráhu míče ve vztahu k brankové čáře, a eliminuje tak možné lidské chyby (příp. zaplacené „chyby“), které v těchto situacích bývaly běžné. Hned po utkání se strhly vášnivé diskuze o použité technologii. Jak to vlastně funguje? FIFA testuje několik různých technologií, které monitorují přesnou polohu míče a dokáží jednoznačně určit, jestli přešel přes brankovou čáru – i když na něm třeba leží brankář. V zásadě jde o systém kamer, nebo magnetických senzorů.

 

GoalControl

 

V Brazílii se používá německý systém GoalControl: tvoří jej 14 vysokorychlostních kamer umístěných na různých místech stadiónu, na každou branku jich míří 7. Sledují dráhu míče během celého utkání a dokážou určit jeho polohu v okolí brankové čáry s přesností na 1 mm.

 

Hawk-Eye

 

Jestřábí oko se už používá v tenise, kriketu, nebo kulečníku. Stejně jako GoalControl využívá vysokorychlostní kamery kolem hřiště, také zde je 7 kamer na každou branku. Systém tak může pracovat i když několik kamer přestane fungovat. Hawk-Eye v sezóně 2013-2014 používala britská Premier League.

 

Cairos GLT system

Cairos Technologies společně se značkou Adidas vyvinuly nástroj, který nespoléhá na kamery, místo nich pro sledování dráhy míče využívá magnetické pole. Uvnitř míče je umístěný senzor, který detekuje magnetické pole vytvořené tenkými dráty, které jsou asi 15 cm hluboko v zemi pod brankovou čárou a dále v brankové konstrukci. Vytvoří tak přesný obdélník branky, pokud jeho plochou projde míč, dá se to snadno určit.

 

Systém, který monitoruje polohu míče a jeho případný přechod přes čáru, je automatický. Ale rozhodnutí o brance nikoli. Po sporné situaci systém do jedné vteřiny vyšle kódovanou zprávu do přijímače v hodinkách rozhodčího. Samotné rozhodnutí a hlavně jeho ohlášení už je na rozhodčím.

 

 

Další příspěvky
Příliš osobní známost se pokusila být komedií
Příliš osobní známost se pokusila být komedií
Natálie a Simona jsou kamarádky ve věku 30+. Natálie (Petra Hřebíčková) je úspěšná manažerka, svobodná a spokojená. To Simoně Taťána...
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...