Jaký bude nový Jaguar Land Rover

Jaký bude nový Jaguar Land Rover

Adaptivní inteligentní vůz s virtuálními technologiemi

 

JLR Self Learning Car 2 - lo-res

 

 

Vývojáři značky Jaguar Land Rover chystají technologii inteligentního adaptivního vozu, který díky umělé inteligenci a metodám neustálého učení strojů nabídne řidiči řadu nových služeb. Systém dokáže rozpoznat, kdo z uživatelů vozu právě řídí a zapamatuje si jeho preference a styl jízdy. Správné nastavení zrcátek, volantu a sedadel se přizpůsobí osobním preferencím řidiče a to dokonce ještě předtím, než vůbec usedne za volant (systém se spáruje s jeho smartphonem). Mezi další vychytávky patří nastavení na požadovanou teplotu,  kterou systém v případě sněhu či deště upraví. Speciální software všechny poznatky o řidiči zkompletuje s proměnnými, jako je denní doba, dopravní podmínky, počasí a dokonce i záznamy ve vašem kalendáři. Pomocí těchto dat je systém schopen předvídat chování řidiče a převzít některé jeho„povinnosti“, aby se mohl plně soustředit jen na jízdu. Navigaci samozřejmě nastaví s ohledem na aktuální dopravní situaci tak, abyste se vyhnuli zácpám. Pokud například jedete pozdě na rande, software automaticky nabídne možnosti odeslat mail nebo zavolat tomu, kdo na vás čeká. Adaptivní vůz se také naučí styl jízdy každého řidiče v různých dopravních situacích a na různých typech silnic.

 

Součástí novinky je také Jaguar Virtual Windscreen, 3D přístrojový panel a ovládání gesty. Virtual Windscreen využívá celé čelní okno jako obrovský displej pro zobrazování důležitých informací (varování, rychlost nebo navigace), takže nemusíte vůbec spustit oči ze silnice. Pro tentýž účel slouží ovládání gesty, při němž se nemusíte dívat na tlačítka a ovladače.

 

Zajímavé funkce konceptu adaptivního vozidla

 

  • Personalizace vozidla – nastavení klimatizace, sedadel, volantu, zrcátek a informačního a zábavního systému.
  • Předvídání cíle – samočinné zadávání cíle do navigačního systému podle historie uživatele.
  • Palivový asistent – na základě historie uživatele navrhuje řidiči čerpací stanice podle oblíbené společnosti a polohy. Vůz vás také den před cestou upozorní na nedostatek paliva.
  • Prediktivní telefonní hovory – předvídá, komu v dané situaci pravděpodobně zavoláte.
  • Funkce rozpoznání cestujícího – aktivuje oblíbené nastavení informačního a zábavního systému a osobní klimatizační zóny podle cestujících ve voze.
  • Inteligentní upozornění – vůz dokáže na základě dopravní situace upozornit, že přijedete pozdě nebo poskytovat důležité kontextové aktualizace, například zpoždění letů během cesty na letiště.
  • Samočinný adaptivní tempomat (ACC) – pokud je systém AACC aktivován, vůz použije nastavení vzdálenosti a profil akcelerace, který se naučil na základě stylu jízdy daného řidiče.

 

 

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...