Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím

Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím

V novodobých českých dějinách zaujímá

Jan Palach, a zejména jeho hrdinský čin, neobyčejně významné místo. Stejně jako dokázal ve své době alespoň na krátkou dobu otřást apatickými lidmi a vyburcovat je z letargie, stal se významnou ikonou i v budoucnu. Vždyť právě události kolem piety jeho úmrtí, ať už u jeho hrobu ve Všetatech nebo tzv. Palachův týden na Václavském náměstí v Praze, pomohly vygradovat společenské dění až k sametové revoluci. Je těžké vtisknout filmovou podobu tak citlivému tématu. Navíc všichni vědí, jak příběh dopadne. Jenže to v případě Husa nebo Ježíše také víme, a přesto se o nich filmy točí. Zároveň je zvláštní, že jde o první pokus dostat Jana Palacha na filmové plátno. Snímek Hořící keř nelze tak úplně počítat, neboť není o Palachovi, ale o jeho matce a o tom, co po jeho činu následovalo.

Jan Palach byl obyčejný kluk

Scenáristka Eva Kantůrková a režisér Robert Sedláček přistoupili ke vzniku filmu neobyčejně pečlivě a s pokorou. Nevytvářeli od počátku příběh hrdiny. Jan Palach byl především obyčejný, inteligentní kluk, s hlavou plnou ideálů, radostí i starostí.

Sledujeme, jakým byl starostlivým, milujícím synem i jeho obrovskou radost po přijetí ke studiu na Filozofické fakultě. Byl vtipný, veselý, kamarádi ho měli rádi. Nikdo neměl nejmenší tušení, k čemu se chystá.

Po okupaci Československa spojeneckými vojsky v srpnu 1968 si začínáme všímat Palachova citlivějšího a zostřenějšího vnímání neradostného vývoje ve společnosti. Těžce nesl vydávání novin sovětskými vojsky, tzv. zpráv se spoustou lží a dezinformací. Trápila ho jako rakovina bující cenzura v médiích. Ale s čím se nedokázal smířit nikdy, byla narůstající odevzdanost a pasivita mezi lidmi. Jan Palach nebyl sebevrah. Svým zoufalým činem chtěl otřást společností a vyburcovat ji, aby opět hrdě zvedla hlavu a bouchla pěstí do stolu.

Sedláčkův film

Jan Palach je nejen jedním z nejlepších filmů Roberta Sedláčka, ale především jedním z nejlepších českých filmů za posledních mnoho let. A je s podivem, že ho natočil režisér, který zplodil naopak jeden z nejhorších českých filmů. Tím je bezesporu nepovedený snímek Dědictví aneb Kurva se neříká, konkurovat v trapnosti mu dokáže snad jen Bony a klid 2.

Skutečně umělecké dílo

Jan Palach je natočen za použití velmi přesně zvolených, uměřeně použitých, střídmých výrazových prostředků. Tím vzniklo neobyčejně čisté a sugestivní, emotivně silné dílo. Nic nepřečnívá, nic nechybí. Ve filmu se vyskytují většinou méně známí herci, snad kromě Zuzany Bydžovské v roli Palachovy starostlivé matky.

Do hlavní role obsadil Sedláček kladenského herce Viktora Zavadila a ten se své nesmírně těžké a závazné úlohy zhostil opravdu vynikajícím způsobem. V každém okamžiku přesně vidíme, jak jeho postava přemýšlí a co cítí. To vše velmi jemně a v detailu kamery, která se snaží divákovi najít a ukázat okamžik, kdy a proč se Jan definitivně rozhodl.

Pokud by tento snímek nesklidil na Zlatých lvech minimálně cenu za film, režii a hlavní mužskou roli, tak už nevím, kdo by si je momentálně zasloužil víc. Dvě hodiny v kině utečou jako okamžik. Kdy se vám něco podobného stalo při českém filmu? Je až mrazivé, jak je atmosféra v dnešní společnosti podobná. Co se u nás děje a co všechno si tu lidé nechají líbit by ještě před pár lety bylo nemyslitelné. Potřebujeme nového Palacha? Nadčasovost navíc podtrhuje závěrečný mix hudebních motivů, obsahující například také Sluneční hrob od skupiny Blue Effect.

8,5/10

JJ

Jan Palach, Česko, 2018

žánr: drama

režie: Robert Sedláček

scénář: Eva Kantůrková

kamera: Jan Šuster

hudba: Michal Rataj

hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Michal Balcar, Karel Jirák, Gérard Robert Gratadour, Simone Hrášková, Patrik Paušo

délka: 126 minut

O dalším filmu pojednávajícím o okupaci Československa v roce 1968 si můžete přečíst zde.

Jan Palach

Viktor Zavadil jako Jan Palach

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...