Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Celovečerní dokument

o muži mnoha řemesel, legendě české kultury, která ovlivnila několik generací. Divadelník, skladatel, textař, básník, grafik a spoluzakladatel legendárního divadla Semafor se stal hlavním tématem filmu Olgy Sommerové. Není prvním dokumentem o tomto významném umělci, tentokrát se však dozvíme nejen o práci, ale především o osobnosti, jakou Jiří Suchý byl – a je – v soukromém životě. Protože pan Suchý je odjakživa i pečlivým archivářem, souhlasil s využitím celé řady dosud nezveřejněných dokumentů a informací ze svého soukromého archivu.

Nelehká volba

Život Jiřího Suchého byl natolik bohatý, dlouhý a plodný, že měla Olga Sommerová nelehkou volbu, co vybrat. Rozhodla se totiž představit osud nejen ohromně talentovaného umělce, ale také člověka, který se musel poprat s nepřízní normalizačního režimu, jemuž nebyl ochoten sloužit. Odměnou se mu naopak stala vždy beznadějně vyprodaná představení divadla Semafor, obrovská popularita u diváků a mnohá ocenění.

Jiří Suchý a jeho portrét

Olga Sommerová dokázala natočit celovečerní dokument složený z archivních záznamů, vyprávění Jiřího Suchého, jeho rodiny, spolupracovníků a přátel, který ani jedinou minutu nenudí. Vidíme, co vše musel Jiří Suchý překonat a dokázat, aby dnes stál s úsměvem a čistým štítem hrdý na svou práci. Nikdy se nesnížil ke spolupráci s totalitním režimem a rozdával humor i poučení svým typickým způsobem. Obohatil český jazyk, napsal stovky divadelních her, básnických sbírek a kolem 1400 písňových textů. Stal se inspirací pro mnoho umělců tak, jak jemu byli kdysi inspirací Jan Werich s Jiřím Voskovcem.

Tento silně emotivní film rozhodně musí vidět všichni, kdo mají rádi Semafor a inteligentní, vtipný a laskavý humor Jiřího Suchého. Není typickým dokumentem s chronologickým řazením a titulky pod hovořícími postavami. Přesto působí naprosto kompaktně a přehledně. Olga Sommerová opět dokázala, že opravdu umí.

U příležitosti šedesátého výročí Semaforu také vychází výpravná kniha Jiřího Suchého a Lukáše Berného Semafor: Šedesát let v jednom představení.

9/10

JJ

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, ČR, 2019

žánr: dokumentární

režie: Olga Sommerová

scénář: Olga Sommerová

kamera: Olga Špátová

hudba: Jiří Suchý, Jiří Šlitr

hrají: Jiří Suchý

délka: 102 minut

O zfilmované neuvěřitelné události, která se skutečně stala, si můžete přečíst zde.

Jiří Suchý

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...