Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Celovečerní dokument

o muži mnoha řemesel, legendě české kultury, která ovlivnila několik generací. Divadelník, skladatel, textař, básník, grafik a spoluzakladatel legendárního divadla Semafor se stal hlavním tématem filmu Olgy Sommerové. Není prvním dokumentem o tomto významném umělci, tentokrát se však dozvíme nejen o práci, ale především o osobnosti, jakou Jiří Suchý byl – a je – v soukromém životě. Protože pan Suchý je odjakživa i pečlivým archivářem, souhlasil s využitím celé řady dosud nezveřejněných dokumentů a informací ze svého soukromého archivu.

Nelehká volba

Život Jiřího Suchého byl natolik bohatý, dlouhý a plodný, že měla Olga Sommerová nelehkou volbu, co vybrat. Rozhodla se totiž představit osud nejen ohromně talentovaného umělce, ale také člověka, který se musel poprat s nepřízní normalizačního režimu, jemuž nebyl ochoten sloužit. Odměnou se mu naopak stala vždy beznadějně vyprodaná představení divadla Semafor, obrovská popularita u diváků a mnohá ocenění.

Jiří Suchý a jeho portrét

Olga Sommerová dokázala natočit celovečerní dokument složený z archivních záznamů, vyprávění Jiřího Suchého, jeho rodiny, spolupracovníků a přátel, který ani jedinou minutu nenudí. Vidíme, co vše musel Jiří Suchý překonat a dokázat, aby dnes stál s úsměvem a čistým štítem hrdý na svou práci. Nikdy se nesnížil ke spolupráci s totalitním režimem a rozdával humor i poučení svým typickým způsobem. Obohatil český jazyk, napsal stovky divadelních her, básnických sbírek a kolem 1400 písňových textů. Stal se inspirací pro mnoho umělců tak, jak jemu byli kdysi inspirací Jan Werich s Jiřím Voskovcem.

Tento silně emotivní film rozhodně musí vidět všichni, kdo mají rádi Semafor a inteligentní, vtipný a laskavý humor Jiřího Suchého. Není typickým dokumentem s chronologickým řazením a titulky pod hovořícími postavami. Přesto působí naprosto kompaktně a přehledně. Olga Sommerová opět dokázala, že opravdu umí.

U příležitosti šedesátého výročí Semaforu také vychází výpravná kniha Jiřího Suchého a Lukáše Berného Semafor: Šedesát let v jednom představení.

9/10

JJ

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, ČR, 2019

žánr: dokumentární

režie: Olga Sommerová

scénář: Olga Sommerová

kamera: Olga Špátová

hudba: Jiří Suchý, Jiří Šlitr

hrají: Jiří Suchý

délka: 102 minut

O zfilmované neuvěřitelné události, která se skutečně stala, si můžete přečíst zde.

Jiří Suchý

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...