Recenze: John Wick 2 – další akční nářez se nenechal zahanbit

Recenze: John Wick 2 – další akční nářez se nenechal zahanbit

Hlavní hrdina se rozhodne

urovnat staré spory, zakopat veškeré válečné sekery, a chystá se takříkajíc odejít na odpočinek. John Wick (Keenu Reeves) hodlá opět pověsit zabijácké řemeslo na pomyslný hřebík. Usmíří se dokonce s ruskou mafií, se kterou válčil v minulém díle, a vezme si zpátky svého milovaného Mustanga z roku 1969, kterého mu ukradli. Jenže plány na poklidný civilní život v ústraní mu zhatí jeho bývalý spolupracovník Santiano (Riccardo Scamarcio), když se objeví s úpisem. V mafiánské terminologii čestným dluhem, který nikdo nesmí odmítnout splatit. John udělá tu chybu, že odmítne. Vzápětí přichází o dům, který mu vybuchne a vzplane před očima. V okamžiku přijde o všechno. Pochopí, že se musí dohodnout.

Přátelská protislužba je závazek

Šéf organizace Winston (Ian McShane) připomene Johnovi nezbytnost vyrovnání dluhu požadovanou protislužbou. Wick musí respektovat odvěký zákon tajné organizace nájemných zabijáků The Continental, a tak přijme nezáviděníhodný úkol zlikvidovat Santinovu sestru Giannu (Claudia Gerini), nemilosrdnou capo v čele italské zločinecké organizace Camorra. Pozdě mu dochází, že nemůže skončit jako vítěz, protože spustí řetězec nevyhnutelných událostí ukládajících mu o život. Santiano proti němu zákeřně poštve celou mafii. Začne dvouhodinová řežba. Tolik mrtvol nebylo snad ani při vylodění v Normandii. Alespoň, že tentokrát tvůrci respektovali logiku, že v žádné zbrani není neomezený počet nábojů. Nezbytnou podmínkou trvání děje pochopitelně zůstává, že Johna Wicka nesmí nikdo vážněji zranit. Jednak má části saka vyztužené jakýmsi neprůstřelným materiálem, ale hlavně nikdo z protivníků nejspíš neumí moc dobře střílet. Všechny kulky jdou jakoby zázrakem mimo, zatímco Johnovi před hlaveň nepřátelé doslova skáčou.

Fungující systém John Wick zkusí narušit

Je obdivuhodné, zejména po tom, nač jsme zvyklí v našem prostředí, jak přesně a spolehlivě zločinecká organizace funguje. Kromě Reevesova vítaného návratu na plátna kin v roli akčního hrdiny fascinovalo diváky ve filmu John Wick vylíčení tajného spolku nájemných vrahů The Continental, jehož historie sahá několik století do minulosti a platí v něm nemilosrdné zákony. Jako úvod k bližšímu poznání zákonů spolku použil scénárista Derek Kolstad ve filmu John Wick 2 téma nezrušitelného závazku symbolizovanéhu zlatou mincí neboli „známkou“.

Jsou dodržována pravidla, která všichni znají a respektují. Kdo občas zkusí některá porušit, je okamžitě systémem odstraněn. Jedno z nejdůležitějších, doslova svatých nařízení, je zákaz střílení v hotelovém sídle šéfa a současně technologickém zázemí organizace. Porušení tohoto pravidla se rovná sebevraždě.

Akční od začátku až do konce

Jestliže první Wick začínal nostalgicky pořízením pejska, dvojka naskakuje od první sekundy drsnou honičkou ulicemi New Yorku. John Wick 2 je natočen velmi dynamickým způsobem, což je nezbytné, když musíme vystačit s vcelku jednoduchým příběhem přes dvě hodiny. Rychlé střihy, pohybující se kamera neustále zblízka reportážně sleduje ubíhající děj, mrtvoly padají, jak na běžícím pásu. Film se navíc odehrává z valné části v atraktivním prostředí římských památek. Pro bývalého kaskadéra Chada Stahelského, po Highlanderovi a prvním Wickovi, jeho třetí filmová režie. Keanu Reeves dodržuje striktně po celou dobu „poker face“, takže o jeho hereckém výkonu se tentokrát ani bavit nebudeme. Naopak stojí za zmínku Riccardo Scamarcio za jeho přesvědčivě slabošského podrazáka Santiana, a pak malá, ale kouzelná role otcovského vrchního šéfa Winstona, zpodobněného Ianem McShanem.

Takže shrnuto, podtrženo. Při Johnu Wickovi 2 si odpočinete po namáhavém dni, přemýšlet během sledování příliš netřeba. Nudný tento snímek rozhodně není, podařilo se udržet důstojnou úroveň ve srovnání s prvním Wickem, nic víc ovšem raději nečekejte. Dvojka je oproti jedničce místy trochu překombinovaná. Zkrátka dvě hodiny kvalitní akční zábavy se sympatickým zabijákem. A otevřeným koncem je zaděláno na pokračování, kde bude Wickova startovní pozice vskutku velmi nezáviděníhodná.

7/10

JJ

John Wick 2 (John Wick: Chapter Two, USA, 2017)

žánr: akční/krimi/thriller

režie: Chad Stahelski

scénář: Derek Kolstad

kamera: Dan Laustsen

hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard

hrají: Keanu Reeves, Common, Bridget Moynahan, Ian McShane, John Leguizamo, Lance Reddick, Thomas Sadoski, Ruby Rose, Riccardo Scamarcio, Peter Stormare, Laurence Fishburne, Perry Yung, Aly Mang, David Patrick Kelly, Crystal Lonneberg, Claudia Gerini, Angel Pai, Alex Ziwak, Mark Vincent, Marmee Cosico, Chris LaPanta, Doris McCarthy, Franco Nero

délka: 122 minut

John Wick

Vynikající scéna souboje Johna se Santianem v zrcadlovém bludišti.

John Wick

S Laurencem Fishburnem si Keanu Reeves zahrál od prvního Matrixu v roce 1999 poprvé.

 

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...