Joker se propadá do brutálního šílenství

Joker se propadá do brutálního šílenství

Neúspěšný příležitostný

komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) žije sám s narcistickou matkou a vydělává si jako mizerný klaun po dětských nemocnicích. Všem okolo sice připadá trochu podivný, nicméně snad neškodný. Svým chováním působí leckdy až autisticky, když nereaguje správně na podněty přicházející z nejbližšího okolí. Propadá se do své samoty víc a víc, chodí si bezstarostně po ulicích Gotham City v kostýmu klauna, až jednu noc překročí rubikon. Stane se z něj děsivý Joker, který ale okamžitě má své obdivovatele a následníky. Začne se roztáčet řetězec událostí, které nikdo nečekal. A v Gotham City sílí sociální nepokoje.

Studie šílenství

Gotham City se opět natáčelo, ostatně ne poprvé, v New Yorku a okolí. Celý snímek provází drásavě depresivní, skvělá a sugestivní hudba úžasně talentovaného islandského skladatele Hildura Guðnadóttira (mimochodem, složil hudbu i k seriálu Černobyl). Lahůdkou je výtvarně do detailu propracovaná kamera Lawrence Shera, se kterým režisér Jokera Todd Phillips spolupracoval v minulosti na pěti filmech.

Ovšem naprostým vrcholem je výkon Joaquina Phoenixe. Jeho dlouhý herecký život je prostoupen nekonvenčními rolemi, ať už představoval pomateného Tobbyho v U-Turnu, císaře v Gladiátorovi nebo Ježíše v Máří Magdaléně. Tyto, a celá řada dalších postav z něj udělaly doslova experta na více či méně vyšinuté jedince. V postavě Jokera všechny tyhle zkušenosti beze zbytku zúročil. Vytvořil brilantní esenci narůstajícího šílenství a ukázkový totální rozpad osobnosti. Naprosté nekompatibility s okolním světem a radosti z šíření děsu. Za Jokera nejspíš Joaquina Phoenixe nemine minimálně nominace na Oscara.

Pečlivá příprava a proměna

Na samém počátku snímku pozorujeme Arthura, jak povadlými pohyby bez života cestou domů zdolává schod po schodu. Scéna vychází z režisérovy představy, že Arthur kráčí obut do „těžkých bot,“ nesa v nich s sebou všechnu tíhu světa. Když ze schodů později tanečním krokem s elánem sestupuje, pozorujeme Arthura zcela jiného. Přichází Joker.

„Ať už je příprava jakákoliv,“ vysvětluje Todd Phillips, „promění se beze zbytku ve výkon. Joaquin je natolik metodický, že si nevšimnete Arthurovy změny v Jokera hned. Provedl ji plynule, nenápadně.“

Své zaujetí rolí dokázal i v jiném případě. Jedl jen o něco více než jedno jablko denně – a shodil přes 23 kilogramů. Phillips přiznává autorství tohoto nápadu. „Chtěl jsem, aby Arthur vypadal vyzáble a hladově. Jako podvyživený vlk.“ Držme Joaquinovi palce, Steve Jobs si přesně takhle pořídil karcinom sleziny.

Joker – a co dál?

Za všemi těmito promyšlenými detaily a výkony se však skrývá jedna neodbytná otázka. V relativně zbytečně dlouhé stopáži filmu se totiž často skoro nic neděje, a řada situací se jen opakuje. Arthur nás znovu a znovu přesvědčuje, že je mírně řečeno nenormální, mimo jiné i nekontrolovatelnými a většinou zcela nečekanými výbuchy smíchu. Ty jsou dlouhé, a brzy začínají lézt na nervy. Což vypadá do jisté míry jako Phillipsův záměr.

Co tedy snímek nabídne kromě mrazivě patologické studie destrukce osobnosti? To snad alespoň částečně zodpoví otevřený závěr, který se zřejmě mnohým, zejména pravicově zaměřeným povahám, líbit nebude. O zrození Jokera bylo natočeno už více filmů, a z hlediska vývoje této komiksové postavy přesvědčivějších (např. Joker Rising). Tento Joker vás naopak spíš ubezpečí, že ho žádná budoucnost nečeká, ostatně ani si ji nezaslouží. Netěšte se na geniálního zločince Jokera v podání Jacka Nicholsona v Batmanovi. Z něho má do sebe zahleděný, nemocný Phoenixův Joker jen jméno a schopnost dokonale mísit lži s realitou.

Celkově z filmu převládá rozporuplný pocit. Kvůli fascinujícímu Joaquinu Phoenixovi rozhodně za vidění stojí, nicméně buďte připraveni i na nemálo méně zábavných až nudných pasáží.

7/10

JJ

Joker (Joker, USA, 2019)

žánr: krimi, drama, thriller

režie: Todd Phillips

scénář: Todd Phillips, Scott Silver

kamera: Lawrence Sher

hudba: Hildur Guðnadóttir

hrají: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Bill Camp, Douglas Hodge, Dante Pereira-Olson, Alissa Bourne, Isabella Ferreira, Tamiz U. Rezvi

délka: 122 minut

O dalším filmu s Joaquinem Phoenixem a hudbou Hildura Guðnadóttira si můžete přečíst zde.

Joker Joker

Další příspěvky
Havel – proměna divadelního dramatika ve světového státníka
Havel – proměna divadelního dramatika ve světového státníka
Celovečerní film Havel režiséra Slávka Horáka se zaměřil na období života Václava Havla před sametovou revolucí. Ukazuje ho jako inteligentního,...
Test: Domácí poslech rádia – internetový, nebo DAB příjem?
Test: Domácí poslech rádia – internetový, nebo DAB příjem?
Výhody jasně převažují, přijímač internetových rádií nabízí desítky tisíc stanic z celého světa. Digitální rádio DAB/DAB+ zase potěší kvalitním příjmem...
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...