King Skate vypráví o životě na kolečkách, znamenajících svět

King Skate vypráví o životě na kolečkách, znamenajících svět

V dobách hluboké československé totality

sedmdesátých a osmdesátých let minulého století vznikaly různé zájmové aktivity. Některé komunistickému režimu vadily, ty to pak měly těžké, zejména vše kolem kultury. A pak tu byly aktivity související se sportem, při troše šikovnosti státem dokonce podporované. Snímek King Skate je dokumentem o komunitě lidí s prkénkem se čtyřmi kolečky, zvaným skateboard. 

Kolem ježdění na prkénku se nabalovali všichni, kdo si skateboard pořídili, tedy spíše podomácku vyrobili a naučili se na něm aspoň trochu jezdit. Dokonce se u nás vyráběl legendární Esarol, ovšem tehdy příliš oblíbený nebyl. Soudruzi se při jeho vývoji dopustili chyb, a toto prkénko se bylo schopno samo zastavit i při jízdě z kopce.

Komunita uvnitř nesvobody

Přestože tehdejší společenská situace života za železnou oponou měla ke svobodě nekonečně daleko, podporu sportování mládeže měla komunistická strana v programu. A tak se tyto aktivity podařilo zaparkovat pod Československý svaz tělovýchovy a sportu (ČSTV) natolik šikovně, že naši kluci brzy začali jezdit i na mezinárodní turnaje, kde dokonce občas i vyhrávali. Podstatné však bylo, že si vytvořili svůj vlastní mikrosvět uprostřed neradostné totalitní šedi. Svět, ve kterém měli svojí malou svobodu a mohli si víceméně dělat, co chtěli. Každý se pochopitelně toužil stát Králem skejtu.

King Skate je autentický dokument

Celý film je sestaven z leckdy nepříliš kvalitně natočených dokumentů z té doby, prokládaných vzpomínkami dosud žijících pamětníků a aktérů. Za celým dílem je vidět obrovský kus pečlivé, mravenčí práce. Posbírat zapomenuté kousky krátkých záběrů a sestavit z nich film, který nebude nudit, chce nekonečnou trpělivost, ale i velkou odvahu. V dynamickém sestřihu se objevují střídmou měrou i občasné záběry reálií ze života za železnou oponou. Nekonečné fronty na cokoliv, „esenbáci“, pronásledující jakoukoliv nestandardní aktivitu, i smějící se Husák na tribuně při oslavách prvního máje.

Nejdůležitější je však skutečnost, že tento film se určitě bude líbit všem generacím. Ti starší si zavzpomínají, mladší se ledacos dozvědí. Filmem King Skate vzniklo významné filmové dílo, které by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti. Patrně jeden z nejlepších dokumentů, který se v Česku za posledních pár let objevil.

8/10

JJ

King Skate, Česko, 2018
žánr: dokumentární
režie: Šimon Šafránek
scénář: Šimon Šafránek
kamera: Jiří Chod
hudba: různé hudební skupiny
hrají: Luděk Váša, Petr Forman, Ivan Pelikán, Jan Peterka, Miroslav Bartoš, Petr Pletánek, a další

délka: 80 minut

O skateboardingu se více dočtete zde.

O zajímavém výkonu z oblasti extrémního sportu si můžete přečíst zde.

King Skate

King Skate

King Skate

Legenda českého skateboardingu a později i snowboardingu Luděk Váša dnes. (foto Michal Čížek)

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...