Krampus aneb když Vánoce táhnou k pořádně velkému čertu

Krampus aneb když Vánoce táhnou k pořádně velkému čertu

Úchylný vánoční horor

Začneme tentokrát tím, jak fabuli příběhu popisuje text distributora, mimochodem velmi vtipně: “Kdo se nikdy nebál, že ho odnese čert, ten ať hodí vánoční ozdobou. A to jste přitom nenarazili na nejstrašlivějšího z pekelníků, nepotkal vás Krampus. Temný protipól všech vlídných symbolů údajně nejkrásnějších svátků v roce dokáže spolehlivě vyděsit nejen děti, ale i nevěřící dospělé. K tomu, aby se vám zjevil a strčil vás do pytle, přitom stačí tak děsivě málo.

Puberťák Max žije v obyčejné rodině, kde jsou vztahy a emoce jako na houpačce, tedy chvíli nahoře, chvíli dole. Aktuálně jsou u bodu mrazu, protože se blíží poněkud vypjaté období vánoční nadílky, a navíc na svátky dorazila rodina máminy (Toni Collette) sestry (Alison Tollman), která patří k trochu jinému civilizačnímu okruhu, diplomaticky řečeno. Místo klidu a míru proto v téhle rodině vypukne peklo, na což Max velmi nešťastně reaguje prohlášením, že by Vánoce nejraději zrušil. V tu chvíli začne venku zuřit sněhová vánice, po které už nic nebude, jako dřív. Nejen, že přestane jít elektřina, a nedá se nikam dovolat. Za okny jejich domu se začnou zjevovat děsivé stíny, které získávají čím dál děsivější kontury. Krampus vytáhl v čele armády monster potrestat ty, kteří zavrhli Vánoce. Místo svařáku začne téct krev. A nikdo netuší, jak to zastavit.

Vánoce jsou peklo

„Vždycky jsem chtěl natočit hororový vánoční film,“ říká režisér Michael Dougherty. „Ne, že bych neměl rád kladné emoce, které jsou se svátky spojené, a všechny ty klasické filmy a pohádky se šťastnými konci. Řada lidí ale tvrdí, že Vánoce jsou peklo, tak jsem chtěl udělat něco i pro ně,“ dodává. Snad si ho za ta slova neodnese Krampus.”

Přestože se u tohoto filmu, který by měl být částečně i komedií zrovna moc nenařehtáte (tu a tam i ano), nelze mu upřít, že je velice dobře natočený, obsahuje spoustu efektních triků, znamenité herecké výkony (zejména Toni Collette), děj má spád, i když občas je docela náročné si udržet přehled, proč která postava zmizela nebo se znovu “záhadně” objevila. Postava Krampuse mi přišla tak nějak ošizená, z tohoto netvora šlo vytěžit nepochybně mnohem víc, přidělit mu větší moc a autoritu by o to víc umocnilo vyznění v závěru.

Krampus a titulky

Bohužel nepříliš zdařilé jsou místy titulky (Petr Zenkl). Když se jedna z postav chystá pochválit svého psa, resp. fenu, řekne anglicky „hodná holka”, v titulcích se však překvapivě dočteme několik krátkých slov, jejichž analýza smyslu jako celku, by asi potřebovala delší uvažování. Překládat amerického Santu jako Mikuláše je v kontextu s našimi evropskými tradicemi poněkud zavádějící. A do třetice, po usednutí za volant náklaďáku slyšíme dotyčnou postavu nadávat, že neumí jezdit s ručním řazením. A objeví se titulek: „My máme doma hybridní.” To je asi jako když řeknete šli dva, a prostřední nesl hrábě. Zkrátka, druh spalovací pohonné jednotky automobilu, tedy motoru vnětového nebo zážehového, a jeho případná hybridní kombinace s elektromotorem, nemá co do činění s tím, jestli je ve vozidle převodovka manuální nebo automatická. Motor a převodovka jsou dva rozdílné, samostatné agregáty.

Nicméně důležité výsledné poselství, vyplývající ze závěru filmu, že kdo ztratí naději, úctu k lidem a tradicím, vlastně už nemá kam jít, je zřetelně hlavní, a v podstatě jedinou pointou filmu, který stojí za vidění.

5/10

JJ

Krampus: Táhni k čertu (Krampus, USA, 2015)

žánr: horor/komedie

režie: Michael Dougherty

scénář: Todd Casey, Michael Dougherty

hudba: John Ottman

kamera: Jules O´Loughlin

hrají: Toni Collette, Alison Tollman, Adam Scott, David Koechner

délka: 96 minut

Krampus_3 Krampus_2 Krampus_1 5714_TP_00003R

Krampus

Krampus

Krampus_4 Krampus_5 Krampus_6

image001

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...