Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu

Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu

Před osmnácti lety

došlo na palubě největší ruské jaderné ponorky při vojenském cvičení k výbuchu. Více jak stopadesátimetrový kolos klesl na dno Barentsova moře. Následovalo ještě několik výbuchů. Část posádky se dokázala přesunout do zadních prostor ponorky. Záchranné práce a ostudná reakce prezidenta Putina se staly předmětem celosvětové kritiky. Je pravděpodobné, že kdyby tehdy ruská armáda přijala nabízenou zahraniční pomoc, mohlo se několik desítek námořníků z jaderné ponorky Kursk zachránit. 

Snímek režiséra Thomase Vinterberga byl natočen podle knižní předlohy Roberta Moora. Je pochopitelně do značné míry pouhou fikcí, zejména ohledně dění uvnitř ponorky. Dochovalo se jen pár útržkovitých poznámek jednoho z důstojníků a výpovědi pozůstalých. Výsledky vyšetřování jsou stále z větší části tajné. Tato událost poučila Putina o nezbytnosti kontroly nad médii. Jeho chování, tehdy ještě jako nezkušeného politika, mu díky svobodným médiím značně pošramotilo pověst.

Nepotopitelný Kursk

Jaderná ponorka Kursk byla v provozu už pět let a stále tvořila technologický skvost námořnické výzbroje. Ruská armáda musela v té době začít velmi šetřit, což se podepsalo i na záchranářském vybavení. Ve filmu máme možnost vidět, v jak doslova žalostném stavu bylo. Námořníci uvěznění v ponorce však neměli šanci přežít především vinou naprosté neochoty ruské admirality (Max von Sydow) přijmout mezinárodní pomoc.

Spekulace kolem katastrofy

Šlo tehdy zřejmě především o nešťastné zřetězení více chybných okolností. Vadná hlavice torpéda, nezkušenost obsluhy, podcenění rizika a nakonec nesprávná manipulace s kyslíkovými patronami, která způsobila smrt přeživších. Nicméně hlavním viníkem zůstává zastaralé „sovětské“ velení. Nedokázalo správně vyhodnotit situaci a přiměřeně reagovat. Kličkovalo jen arogantní snůškou lží.

Kursk

Uprostřed Max von Sydow

Příliš šablonovité dobro a zlo

Ve filmu Kursk se přesto dozvídáme spoustu informací o této tragické události. Zbytečně při ní zemřelo 118 mladých námořníků. Vojenští důstojníci jsou až na komodora Davida Russella (Colin Firth) vylíčeni tradičně jako bezcharakterní a bezohlední egocentričtí hlupáci. Trochu zbytečně schematicky, už z dálky je příliš jasné, kdo je dobrý, a kdo zlý. Děj se vždy, když už máte pocit, že by se za okamžik schylovalo k nudě, zase rozeběhne a získá na dynamice. To se týká především prostřední části, poslední třetina má spád a je plná emocí, v závěru především bezmoci, vzteku a smutku. Všichni Rusové hovoří anglicky, což poněkud podkopává autenticitu děje.

Ve filmu uvidíte i další herecké hvězdy, například Léu Seydoux a Matthiase Schoenaertse.

6,5/10

JJ

Kursk (Kursk, Belgie, Lucembursko, 2018)

žánr: drama, historický

předloha: Robert Moore (kniha)

režie: Thomas Vinterberg

scénář: Robert Rodat

kamera: Anthony Dod Mantle

hudba: Alexandre Desplat

hrají: Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux, Colin Firth, Max von Sydow, Michael Nyqvist, Peter Simonischek, Martin Brambach, Guido De Craene, Geoffrey Newland, August Diehl, Steven Waddington, Matthias Schweighöfer, Joel Basman, Gustaf Hammarsten, Lars Brygmann, Artemiy Spiridonov, Bjarne Henriksen, Pit Bukowski, Miglen Mirtchev atd.

délka: 117 minut

O jiném filmu s tématikou vojenských ponorek si můžete přečíst zde.

Kursk

Matthias Schoenaerts a Léa Seydoux

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...