La La Land – povedený muzikál o (ne)splněných snech

La La Land – povedený muzikál o (ne)splněných snech

Komediální muzikál režiséra Damiena Chazelle

(režisér úspěšného filmu Whiplash) se odehrává v americkém městě snů a hlavním městě světového šoubyznysu, v Los Angeles. La La Land začíná úplně stejně, jako všechno zde – v ranní zácpě na dálnici. A hned od začátku je tu hudba, tanec, velkolepá choreografie. Tak rozsáhlou taneční kreaci přímo na dálnici hned tak neuvidíte. A tady se poprvé potkají hlavní postavy filmu Mia (Emma Stone) a Sebastian (Ryan Gosling). I když tohle setkání není právě přátelské. Ani druhé takové nebude, přesto cítíme, že to mezi nimi pokaždé silně zajiskří.

Oba si do LA přijeli plnit své sny. Mia prodává v hollywoodském bufetu, denně vídá filmové hvězdy a touží po herecké kariéře. Zatím jen neúspěšně vymetá desítky konkurzů. Sebastian je rozhodnutý otevřít si vlastní jazzový klub. Je ovšem na mizině a živí se jako příležitostný klavírista. Jejich sny jim na jednu stranu připadají vzdálené a nedosažitelné, na druhou stranu je právě tato okolnost k sobě nezadržitelně magicky přitahuje. Navzájem se podporují v těžkých chvílích, kdy propadají zoufalství. Jsou si společně tak velkou inspirací, že přes všechny útrapy úspěšně nastoupí cestu k vytouženému cíli.

Přestože filmu dominuje romantický příběh, jeho poselství je mnohem hlubší. Zprvu obdivujeme nezdolnou vůli hlavních hrdinů dotáhnout do zdárného konce, co si předsevzali. Zároveň ale vidíme, co všechno museli obětovat. Jak jiný, a patrně v mnohém lepší, by jejich život mohl být, kdyby se nerozhodli jít sami za svým snem? Právě dokonalé souznění duší se postupně stane hlavní nepřekonatelnou překážkou. Život však žádné druhé šance nedává.

Život zkrátka není žádný La La Land

Film La La Land je plný skvělé původní hudby Justina Hurwitze a propracovaných choreografií. V první, pohodovější části občas tempo trochu drhne, od určitého dějového zvratu se však vyprávění dostane do obrátek a dvě hodiny utečou jako voda. Alespoň s menší rolí nezapomněl Damien Chazelle ani na J. K. Simmonse (despotický učitel z filmu Whiplash).

Naprosto skvostné a bez nejmenší chybičky jsou obdivuhodné herecké výkony hlavních protagonistů. Doslova hereckým koncertem lze bez rozpaků nazvat Miu v podání Emmy Stone. Je neuvěřitelné, jak detailně, pravdivě a autenticky ztvárnila vývoj nejisté venkovské dívky, která tvrdě dřela, aby se dostala k filmu. Při svém hereckém projevu pochopitelně opět hojně využívá svých krásných velkých očí, jimiž dokáže ukázat i sebenepatrnější hnutí mysli. Podle situace a právě jednající postavy se mění použité styly i barvy, dle své povahy jezdí všichni i v příslušných modelech aut, konzervativních amerických korábech či japonských hybridech. Najdeme zde inspiraci klasickým Hollywoodem let padesátých, ale i pestrou nevázanost šedesátých a sedmdesátých let.

K zamyšlení nutí i vyznění filmu. Co všechno je správné obětovat, a z čeho naopak nikdy v rámci životních kompromisů neustoupit? Toť otázka, se kterou nikdo nikomu není schopen poradit. Takové rozhodnutí si musí každý udělat sám, a nést si za něj zodpovědnost.
A jako bonus vás La La Land naučí poslouchat jazzovou hudbu.

9/10

JJ

La La Land (La La Land, USA, 2016)
žánr: komedie/drama/romantický/muzikál
režie: Damien Chazelle
scénář: Damien Chazelle
kamera: Linus Sandgren
hudba: Justin Hurwitz
hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, J.K. Simmons, Finn Wittrock, John Legend, Rosemarie DeWitt, Jason Fuchs, Sonoja Mizuno, Jessica Rothe, Candice Coke, Hemky Madera, Ana Flavia Gavlak, Callie Hernandez
délka: 127 minut

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...