Legální sledování filmů na internetu, stahování čekají změny

Legální sledování filmů na internetu, stahování čekají změny

Byla uzavřena průlomová dohoda

distribuční společnosti Bontonfilm s hollywoodským studiem Sony Pictures. Týká se digitální distribuce filmů, tzv. VOD (Video-On-Demand, viz slovníček na konci). Počínaje říjnem 2018 začal Bontonfilm uvádět filmy studia Sony Pictures na českých a slovenských internetových videotékách jako je O2 TV, Banaxi nebo Slovak Telekom. Umožní tak oficiálně legální sledování filmů Sony Pictures přes internet u nás. 

Bontonfilm je největším distributorem v oblasti VOD v Česku i na Slovensku. Podle jeho ředitele a majitele Martina Palána se celá oblast digitální distribuce na našem trhu velmi rychle rozvíjí. Jen za poslední rok se pro Bontonfilm zvýšil objem VOD o 45 %. Podobné tempo měl rozvoj VOD i rok před tím. Filmy na internetu sleduje legálně čím dál víc lidí a nová spolupráce s význačným hollywoodským studiem takový vývoj podle Palána jasně dokumentuje. „Tím, jak roste význam VOD, počet diváků i počet filmů, studia potřebují v dané zemi partnera, který by s jejich filmy lépe a cíleně pracoval,“ říká Martin Palán.

Legální sledování filmů

Hollywoodská studia až dosud uzavírala či uzavírají smlouvy s videotékami napřímo, zastupování studia Sony Bontonfilmem je tak pro Českou republiku i Slovensko první dohodou svého druhu. Tato dohoda se týká distribuce filmů do lokálních videoték a pro tzv. TVOD (Transactional VOD) neboli pro služby, kde se filmy jednorázově půjčují. Největší z nich je O2 TV.

Prvním filmem studia Sony, který Bontonfilm uvedl do internetové distribuce, byla úspěšná rodinná komedie Králíček Petr, dále pak přinese například třetí díl Hotelu Transylvánie nebo v novém roce komiksový hit Venom.

Rozhodnutí Evropského parlamentu

V oblasti VOD vznikají nové videotéky, ty stávající pak postupně vylepšují své služby a rychlým tempem roste nabídka filmů „Pořídit si na internetu film legálně je čím dál pohodlnější a rychlejší, výběr je velký, kvalita nesrovnatelně lepší a cena nízká,“ vypočítává důvody rostoucí popularity VOD Palán.

Zásadní význam pro legální sledování filmů na internetu by mělo mít rozhodnutí Evropského parlamentu a schválení směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Podle ní by totiž poskytovatel internetové služby měl nést odpovědnost za její obsah, pokud ví, že je nelegální. To se v důsledku týká například serveru Ulož.to a široké dostupnosti pirátských kopií filmů na něm.

Není pirát jako pirát

„Možná už bych nemluvil o pirátech, ale o černých pasažérech, kteří mají svůj business model založený na parazitování na jiných podnikatelích a nositelích práv. Piráti konec konců dnes sedí v parlamentu a my nemáme důvod se domnívat, že jako parlamentní strana nectí zákony, včetně autorského. Nekonečný a v podstatě bezvýsledný boj proti nelegálnímu užití by však právě díky nové směrnici konečně mohl být efektivní.

Za kradený obsah bude zodpovědný ten, pod jehož střechou se nabízí,“ říká Martin Palán. Za současný neutěšený stav může i neznalost uživatelů, dodává. „Řada lidí platí službám, aby si mohli kradené filmy rychleji stahovat. Tím mají pocit, že nedělají nic špatného. Oni za filmy platí, ovšem na špatném místě.“

Šíří se i spousty nesmyslů

Mnoho mýtů je bohužel spojeno i s připravovanou evropskou směrnicí, jejíž definitivní podoba dosud nebyla schválena. Donekonečna se opakují lži o povinných filtrech, které jsou naopak v posledním znění výslovně zakázány, o likvidaci Wikipedie apod. „Nic z toho není pravda, Směrnice nebude dopadat na neziskové, vzdělávací ani vědecké projekty. Dokonce se nedotkne ani tzv. memů. Očekáváme, že nastolí férové podmínky pro provozovatele služeb informačních společností, pro nositele práv i pro uživatele filmů,“ vysvětluje Palán, jenž je v současné době předsedajícím členem České protipirátské unie.

Bontonfilm navíc ve svém aktivním boji proti filmovým pirátům spolupracuje například i s Národním Filmovým Archivem, pro nějž vyhledává a maže nelegální kopie českých filmů na internetu.

Slovníček pojmů

VOD: Video On Demand, Video na vyžádání. Název, který se souhrnně používá pro on-line distribuci filmů.

TVOD: T = Transakce. Služby, kdy si lze film na internetu jednorázově půjčit a přehrát. Princip bývalých videopůjčoven. Nejznámějším poskytovatelem v ČR je O2 Videotéka nebo Banaxi.

SVOD: S = Subscription neboli předplatné. Služba založená na předplatném, kdy za určitý paušál lze filmy nebo seriály v nabídce sledovat neomezeně. Nejznámějším poskytovatelem v ČR je Voyo nebo HBOGo.

EST: Electronical Sell-Through neboli elektronický prodej. Nákup filmů po internetu, kdy si divák film koupí, stáhne a má ho ve vlastnictví. Nejznámějším poskytovatelem jsou celosvětoví iTunes nebo Google Play. Vedle možnosti zapůjčení nabízí EST i české Banaxi.

AVOD: A = Advertising neboli reklama. Filmy lze na internetu sledovat legálně zcela zdarma s tím, že do filmů je vložená reklama. Například na YouTube, kde má Bontonfilm svůj vlastní filmový kanál KoukeYTe.

Pirátská úložiště, torrenty: Překupnická místa kradených filmů sloužící k jejich ilegální distribuci. Za rychlé stažení je nutné pirátům platit. Místa s negarantovanou technickou kvalitou stažených filmů.

Jakým filmům dávají Češi přednost si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Akční podívaná pro holky, tak by se asi nejlépe dalo popsat řádění bývalé Jokerovy partnerky Harley Quinn (Margot Robbie) ve...
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Režisér a scenárista, podepsaný režijně či autorsky (většinou oboje) pod úspěšnými filmy jako Knoflíkáři, Samotáři, Ztraceni v Mnichově a oceněným...