Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech

Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech

Cyklus Koncerty v kině pokračuje v zářijovém nášupu

epochálních hudebních návratů největších rockových legend. Po Davidu Gilmourovi nabídne tentokrát filmový sestřih dvou letošních monstrózních birminghamských koncertů skupiny Black Sabbath. Zpěvák Ozzy Osbourne, kytarista Tony Iommi a basák Terence „Geezer“ Butler ve svém domovském městě letos v únoru završili světové koncertní turné The End. Zatloukli tak ‚poslední hřeb‘ do živých produkcí jedné z nejvlivnějších kapel všech dob, která před půlstoletím definovala zvuk hard rocku, byla inspirací mnoha slavných muzikantů, a zapustila kořeny heavy metalu.

Peckami nabušený, zákulisními rozhovory prošpikovaný a studiovými nahrávkami nezveřejněných skladeb okořeněný koncertní záznam z Birminghamu uvedou 28. září 2017 pražská kina Aero, Bio Oko, Světozor, Atlas i multikino Premiere Cinemas Hostivař a řada dalších kin v Česku i na Slovensku.

Končí, kde začali

„Muselo to skončit v Birminghamu, je to náš domov a zde to také celé začalo,“ nechal se slyšet před dvojkoncertem v 16tisícové Genting Arena, která se na obě show okamžitě vyprodala, kytarista Tony Iommi. Téměř 70letý muzikant vypadá křehce, hovoří tlumeně a rozvážně, nicméně ze své kytary dokáže stále vyvolat dunivou bouři i kvílení orkánu.

„Oproti zbytku turné to v Birminghamu uděláme jinak, včetně pozměněného seznamu zahraných skladeb,“ prorokoval. Stejně jako ostatní dva pardálové Ozzy a Geezer dobře věděl, že jde o srdeční záležitost, o triumfální rozlučku před nadupaným hledištěm rodného města, o poslední těžkotonážní rockovou salvu. „Vše se samosebou odvine od toho, co Ozzy ještě dokáže uzpívat,“ dodal Tony.

Raubířova zpověď

„Takže tohle je poslední show,“ prohlásil Ozzy během koncertu. „A je to ku*** úžasný. Začali jsme v roce 1968 a teď je 2017. Tomu bych ho*** věřil. Ale víte co? Nepřežili bychom, kdyby to celý nebylo pro fanoušky. Takže jestli jste fandové-veteráni, paráda, a kdo z vás je tu novej, vítejte. Nemůžu vůbec vyjádřit slovy, jak vděční jsme za vaši podporu,“ vysekl Ozzy publiku poklonu. Koncert v Birminghamu byl opravdový emotivní vrchol, bombastický hudební konec s velkým K, jak byl ostatně nazván i samotný koncertní film ostříleného hudebního režiséra Dicka Carrutherse.

V kvantu skladeb nechybějí nesmrtelné skvosty Iron Man, Paranoid nebo protiválečný opus War Pigs. Film je epitaf skupiny, která nemá ráda, když je považována za zakladatele heavy metalu. Stejně jako jiné legendy čerpali z blues a jazzu, a v jejích skladbách se zřetelně otiskuje období, kdy kralovali hard rockové scéně a dotýkali se i psychedelických sfér, progresivního rocku či křehké poezie v melancholických baladách.

Podívaná od začátku až do konce

Záznam z posledních dvou birminghamských koncertů je prostříhán poklidným, příjemným povídáním třech členů kapely (bubeník Bill Ward se údajně ze zdravotních důvodů posledního turné nezúčastnil). Popisují zvláštní pocity, jaké to je, skoro po půlstoletí jít zahrát svoje skladby na pódium naposled. Prý jako kdyby je někdo za mlada nacpal do sudu, a pustil z nejvyšší hory světa. Zastavili se až teď, bez mála o padesát let starší.

Vzpomínají na své začátky, když je veřejnost nepochopitelně dávala do spojitosti s černou magií a satanismem, přestože ani s jedním neměli nikdy nic společného. Na poznámku, kterak je ze začátku hudební vydavatelství odrbávalo Ozzy podotkl, že to byla nejspíš jejich záchrana. V té době utráceli všechny peníze za heroin a alkohol. Kdyby měli víc peněz, nejspíš by už dnes nežili.

Na hudbě Black Sabbath vyrostlo několik generací. Je jasné, že podle doby, jaká uplynula od koncertů do uvedení oficiálního záznamu se zřejmě ještě ve studiu hodně vylepšovalo a upravovalo. Kdo viděl v posledních letech Ozzyho Osbourna na koncertě ihned pozná, že takhle perfektně bez chyby odzpívat celý koncert už Ozzy dávno není schopen. I tak je obdivuhodné s jakou vitalitou se ve svém věku vystoupení zhostil. To tam je šmatlavé šourání, Ozzy běhá a skáče, jako za mlada.

Z pražských kin doporučujeme Světozor, které má ze jmenovaných pro hudbu nejkvalitnější ozvučení. Koncert vychází na DVD a Blu-ray.

9/10

JJ

Black Sabbath: The End of The End – záznam z koncertů v únoru 2017 v Birminghamu (završení světového turné The End 2016/2017).

délka: 120 minut

anglicky s českými titulky

režie: Dick Carruthers

Kdy a ode můžete vidět Black Sabbath: The End of The End:

28. září 2017

Jičín – Biograf Český ráj

Jihlava – Dukla

Louny – Svět

Náchod – Vesmír

Nymburk – Sokol

Radotín – Kino

Uherské Hradiště – Hvězda

Valašské Klobouky – Hvězda

Veselí nad Moravou – Morava

Vsetín – Vatra

Praha – Aero

Praha – Letní kino Výstaviště

Praha – Světozor

Praha – Bio Oko

Hradec Králové – Bio Central

Humpolec – Kino

Mnichovo Hradiště – Kino

Teplice – Květen

Plzeň – Beseda

Brno – Scala

Praha – Atlas

Praha – Premiere Cinemas Hostivař

Teplice – Premiere Cinemas

Olomouc – Premiere Cinemas

Pro více informací zde a zde.

Black Sabbath

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...