Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Odehrává se začátkem osmdesátých let

minulého století v tehdejším Leningradě. V té době ještě Sovětskému svazu vládne Leonid Brežněv, ale Gorbačovova perestrojka brzy zaklepe na dveře. Rocková hudba, jakož i jakékoliv jiné projevy západní, imperialistické kultury jsou totalitním bolševickým režimem nemilosrdně všemi prostředky potlačovány. Přesto je Léto filmem o naději, lásce a vůli tvořit hudbu.

V příběhu se objevují dvě skutečné ikony rockové scény v Sovětském svazu. Mike Naumenko, bluesrockový kytarista, zpěvák, skladatel a zakladatel slavné formace Zoopark. A pak Viktor Coj, frontman skupiny Kino, jedné z nejpopulárnějších a nejvlivnějších kapel v ruské hudební historii. Oba tragicky zahynuli v devadesátých letech.

Léto pod drtivou pěstí totality

Jediná možnost, jak v Sovětském svazu osmdesátých let provozovat hudbu, bylo mít schválené texty a získat povolení politického pracovníka. K tomu se využívalo různých lstí, ostatně u nás byl postup velmi podobný. Pak bylo možno uspořádat koncert v Rockovém klubu, kde ovšem publikum muselo sedět způsobně na židlích, nevstávat, nekřičet, transparenty byly přísně zakázány.

Film ukazuje na příbězích Viktora, Mikea a jeho ženy Nataši nezlomnou touhu mladé generace žít svobodně podle svých představ, neohýbat hřbet jako jejich rodiče. Tím se pochopitelně dostávali do častých střetů s všudypřítomným represivním režimem, pro který byl jakýkoliv projev svobody nebezpečný, a tudíž nepřijatelný.

Spousta výborné muziky

FIlm je natočen převážně černobile, barevné scény představují právě ty vysněné nebo skutečné záblesky svobody. Hudbu tvoří skladby skupin Zoopark a Kino, dále uslyšíte Davida Bowieho, Lou Reeda, Velvet Underground a další. Skvělé jsou v rámci děje stylizované, částečně doanimované videoklipy Psychokiller od Talking Heads a slavný Passenger Iggyho Popa. Oba se odehrávají v prostředcích hromadné dopravy.

Film Léto je nejen důležitou historickou výpovědí plnou vynikající hudby, ale i romantickým příběhem o hrdé snaze mladých lidí prosadit za každou cenu svoji vůli a představu o životě. Vyjadřovat se prostřednictvím hudby, kterou mají rádi a nechtějí si ji nechat vzít. A v neposlední řadě prožívat čisté vztahy nezdeformované zrůdným totalitním režimem.

7,5/10

JJ

Léto (Leto, Rusko, Francie, 2018)

žánr: životopisný, hudební, romantický

režie: Kirill Serebrennikov

scénář: Kirill Serebrennikov, Lili Idova, Michail Idov

kamera: Vladislav Opeljanc

hudba: Roman Bilyk

hrají: Yoo Tae, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk, Filipp Advejev, Alexandr Gorčilin, Nikita Jefremov, Julija Aug, Jelena Koreněva, Lija Achedžakova, Anton Adasinsky

délka: 126 minut

O absurditě života v komunistické zemi vypovídá i tento film.

Léto

Mike Naumenko a Viktor Coj

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...