Léto All Exclusive vás příliš nerozesměje

Léto All Exclusive vás příliš nerozesměje

Komedie plná Emilů

Skupinka mladých Evropanů se v Léto All Exclusive vypraví na dovolenou do Brazílie, do hotelu otce snoubenky jednoho z nich, aby měli zadarmo ubytování. V plánu jsou zásnuby, akt se však nešťastnou náhodou musí odložit, nač je nutné počkat je k neuvěření.

V podstatě už od setkání hlavních představitelů na letišti v Paříži je zjevné, že nás čeká snaha o film prošpikovaný nekonečným množstvím komických situací a nejrůznějších vtipných gagů. O těch bude ještě řeč. Způsob provozovaného humoru je nám, Evropanům mnohem bližší proto, že se jedná o komedii francouzskou, nikoliv americkou.

Vše nasvědčuje, že celá parta má před sebou dovolenou snů. Slunce, moře, koupání, samba, caipirinha, krásné holky v bikinách, prostě ráj. Kdyby ovšem kluci nevyrazili na výlet, děvčata nenechali opalovat na pláži, a navíc nedostali na starost stoletou babku na elektrickém vozíku, matku majitele hotelu. O tom, co prožívali během své několikadenní nepřítomnosti se dozvídáme až zpětně po nálezu outdoorové kamerky na selfie tyči, kterou si jeden z nich od začátku všechno natáčel. Dozvídáme se neuvěřitelné věci a příhody. Příběh nabírá nečekané, téměř hororové obrátky.

Prvoplánový humor

Vzhledem k tomu, že všichni mají zvláštní dar přitahovat nepříjemnosti a dělat špatná rozhodnutí, je nevyhnutelná série neplánovaných a nepředvídatelných průšvihů, kalamit a pohrom. Děj je tím bohatý, svižný, pořád se něco řeší a napravuje. Netradičně a dynamicky působí kombinace záběrů klasické kamery s outdoorovou na tyči. Hravé a svěží jsou i herecké výkony v čele se slavným komikem Christianem Clavierem v roli otce snoubenky, žijícího v Brazílii. Po formální stránce filmu v podstatě není zase až tolik co vytknout, snad jen, že záběry z nalezené GoPro kamerky by asi ve skutečnosti nebyly profesionálně sestříhané a opatřené hudbou.

Diskutabilní je však právě předváděný druh humoru, u komedie stránka dosti podstatná. Těžko říct, jestli bylo úmyslem, aby většina jednajících postav působila jako nesvéprávní pitomci, zřejmě tak mělo dojít k umocnění komična, což se ovšem nestalo. Už na letišti si jeden z účastníků krátí čekání trapně dětinským přikreslováním vousů a vlasů na reklamní plakát. Bohužel tato situace předurčí, jaký humor bude ve filmu převažovat. Prvoplánový, jednoduchý, předvídatelný, někdy až trapný… Jistě, přijde i pár situací, které jsou docela vtipné, vypointované a překvapivé, mělo by jich však být mnohem víc. Naprostá většina pokusů o vtip spadne pod stůl nedokončena, nevyužita.

U komedie zkrátka, alespoň pokud jde o legraci neplatí, že méně je někdy více.

4/10

JJ

Léto All Exclusive (All Gone South, Francie, 2016)

žánr: komedie

režie: Nicolas Benamou, Philippe Lacheau

hrají: Christian Clavier, Philippe Lacheau, Alice David, Vincent Desagnat, Tarek Boudali, Élodie Fontan

délka: 93 minut

 

D2E2000 9 IMG_1731 4 IMG_3474 2 IMG_1823image003

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...