Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků

Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků

O filmu Jaromíra Hanzlíka

s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z nejoblíbenějších a bezkonkurenčně nejobsazovanějších českých herců se v poslední době vyskytoval na obrazovce a ve filmu jen sporadicky. Jaromír Hanzlík se vždy věnoval především práci v televizi, kde je výčet jeho tvorby opravdu úctyhodný. Filmových rolí moc neztvárnil, i proto byl film Léto s gentlemanem očekáván s napětím. 

Režie se ujal stejně jako Jaromír Hanzlík dnes sedmdesátiletý, ostřílený televizní režisér, Jiří Adamec. Jak pro scenáristu Jaromíra Hanzlíka, tak filmového režiséra Jiřího Adamce znamená Léto s gentlemanem přes veškeré jejich bohaté zkušenosti paradoxně filmovou prvotinu.

Romantický příběh

Na vesnici se objeví zajímavý pan Artur (Jaromír Hanzlík), o kterém se proslýchá, že je novým majitelem nedalekého zchátralého zámku. Ihned se dostává do zorného pole stárnoucích, nudících se dam. Zejména s Annou (Alena Antalová) si padnou do oka, ovšem ta je vdaná, a tak i jejich krátké, nevinné schůzky mají konspirativní atmosféru. Anna žije v běžném, okoukaném, stereotypním manželství, proto jí Arturův nečekaný zájem imponuje. Ve vesnici vystupuje Artur velmi noblesně, až okázale.

Léto s gentlemanem

Takřka pokaždé se objeví buď na bílém koni nebo přijede otevřeným, vojenským Jeepem. Blahosklonně prohodí nějaké moudro a odjede. Žádné dialogy se s ním vlastně nekonají. Ostatních se na nic neptá, na nic z toho, co říkají, nereaguje. Jen z něho padají rádoby moudré glosy a citáty. Tak, jak si je sám napsal. Bohužel většinou jsou to fádní klišé na pomezí trapností typu „střepy znamenají štěstí“, doprovázené dlouhým shovívavým pohledem.

Nikdo nemládne

Vesnické obyvatele domácí i přespolní si zahráli Hanzlíkovi dlouholetí kamarádi a kolegové. Což zní nevinně jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že tím pádem je věkový průměr většiny účinkujících široko daleko nejspíš dost přes šedesát let. Hanzlík s Adamcem zjevně přemluvili i kolegy, kteří se už moc rádi před kamerou neukazují. Kromě dvou malých dětí jsme tak svědky nevídaného, a poněkud bizarního, defilé seniorů známých tváří.

Životní stereotyp

Jediné téma příběhu je poznání, že ve svých životech s každodenními povinnostmi zapadáme nedobrovolně do zaběhaných stereotypů. Tak to je tedy objev srovnatelný s vynálezem kola! Ale pozor, ne všichni! Artura se taková životní nehoda netýká, je nade všemi a hlavně nad věcí. Dokonce, aby vesničany rozptýlil, nechá jim večer zapnout kolotoč s labuťkami. To, že na návsi kolem kolotočů nesnesitelně vyřvávají normalizační hity Gotta, Davida, Vondráčkové a dalších tehdejších interpretů bude nejspíš práce soudruha Jiřího Adamce. Dvorního režiséra normalizačních televizních estrád a seriálů. Důsledek jeho vkusu a dlouholetých přátelských kontaktů z minulosti s aktuálním přesahem do dneška.

Léto s gentlemanem (i kovbojem) definitivně končí

Bylo mi z tohoto filmu smutno. Pokus o lyriku nevyšel. Další ideály jsou pryč. Jaromír Hanzlík vždy patřil k mým oblíbeným hercům. Obdivoval jsem jeho živý, spontánní, bezprostřední herecký projev. Přesný a výstižný, vždy jak role vyžadovala. Jeho píli, talent i pracovitost. A teď jsem s údivem sledoval tvář znehybněnou tak, že postrádala mimiku, velký problém je pro Hanzlíka dnes zjevně úsměv i mluvený projev. Zapomněl hrát.

Tenhle nabubřelý, prázdný film mi připadá nejen smutný, ale především trapný a nepatřičný. Zdráhám se uvěřit, že i on patří do herecké kariéry kdysi úžasného, geniálního, českého herce Jaromíra Hanzlíka, ba dokonce ji zřejmě bohužel uzavírá.

Pochválit? Ano, vynikající, nádherně poetickou kameru Václava Tlapáka. Jako by ale patřila do jiného filmu.

3/10

JJ

Léto s gentlemanem (ČR, 2019)

žánr: komedie, romantický

režie: Jiří Adamec

scénář: Jaromír Hanzlík

kamera: Václav Tlapák

hudba: Petr Orm, Pavel Orm

hrají: Jaromír Hanzlík, Alena Antalová, Igor Bareš, Lucie Vondráčková, Miroslav Šimůnek, Tereza Kostková, Ivana Chýlková, Jana Boušková, Jan Vlasák, Arnošt Goldflam, Miroslav Etzler, Dana Batulková, Yveta Blanarovičová, Petra Jungmanová, Jan Čenský, Zdeněk Žák, Pavel Soukup, Martin Kraus, Ladislav Županič, Jaromír Dulava, Ladislav Ladomirjak, Iva Hüttnerová, Norbert Lichý, Pavla Tomicová, Zdeněk Dušek, Mariana Franclová, David Šír, Miriam Kantorková, Denisa Pfauserová, Tobiáš Freja, Vladimír Čema

délka: 98 minut

O jiném, zdařilejším českém filmu si můžete přečíst zde.

Léto s gentlemanem

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...