Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q

Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q

Čtrnáctiletý Marco

je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního úředníka obviněného ze sexuálního zneužívání? Proč Marco odmítá vypovídat a prchá před gangem zabijáka Zoly (Zdeněk Godla)? Oddělení Q, série dánských detektivních thrillerů podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena, přichází s novým filmovým pokračováním. Tým detektivů v čele s Carlem Mørckem a jeho asistentem Assadem se tentokrát pustí do rozplétání případu utajené dávné vraždy. Její stopy sahají do dánské vysoké politiky a organizovaného zločinu v České republice.

Slovo režiséra Martina Zandvlieta

„První čtyři thrillery ze série Oddělení Q: Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi a Složka 64 se staly jedněmi z nejsledovanějších a nejúspěšnějších dánských filmů. Jen v Dánsku je zhlédlo přes 3 miliony diváků. Tato čísla hovoří sama za sebe a pro páté pokračování nastavují jistá očekávání. Vy se jich jako režisér můžete buď zaleknout, nebo je kreativně využít. Já volím druhou možnost.

K předchozím filmům o Oddělení Q a jejich velkému úspěchu mám patřičný respekt, nicméně mou ambicí je tyto filmy ,rebootovat‘. Marco bude drsnější a temnější pojetí značky ,Q‘. V klasickém severském filmu noir policajt vyšetřuje vraždu nebo zločin vždycky jen proto, že je zkrátka u policie. Ať v knize nebo ve filmu, je to jeho práce. Dobře ho známe: skandinávský policista bez iluzí, poslouchá operu a moc pije. Drsňák, který by ze všeho nejvíc potřeboval sprchu, zpravidla řeší zločiny, k nimž nemá žádný citový vztah.

Výměna hlavních herců

Naprosto zásadním, až fatálním, bylo rozhodnutí vyměnit oba hlavní představitele hrající detektivy Carla a Assada. Nový Assad (Zaki Youssef) je mdlý, nevýrazný, s předchozím Assadem (Fares Fares) má společný jen častý empatický úsměv. Proměnou prošel zejména Carl (Ulrich Thomsen nahradil Nikolaje Lie Kaaseho). Z energického detektiva středního věku, nelítostně častujícího všechny kolem sebe sarkastickými až cynickými poznámkami (oblíbená „Jsem jediný, kdo tu používá mozek?“), se stal unavený, vyhořelý, starý člověk.

Společná oběma Carlům zůstala buldočí vytrvalost, s jakou se dovedou zakousnout do řešeného případu, a věčně zamračený obličej. Nový Carl přestal kouřit, zmítají jím abstinenční příznaky, a nepřetržitě protivně intenzivně žvýká. Nicméně pro pořádek upozorňuji, že Ulrich Thomsen je vynikající dánský herec (a režisér, producent), jen jeho Carl Mørck bude leckomu připadat až příliš odlišný.

Marco ještě temnější

Pro diváka bude těžké přijmout změny přicházející s posledním případem oddělení Q. Nejenže přišel o své oblíbené detektivy, ale i vysoká úroveň do detailu vystavěného nápaditého děje se částečně vytratila. Naopak zůstala zachována ponurá podoba příběhu, temná hudba a nadhled autora předlohy. Pověst dánských detektivek snímkem Marco rozhodně nijak závažně neutrpěla. Byť předchozí čtyři případy oddělení Q byly zajímavější. Občas ve filmu zazní i čeština díky několika českým představitelům, v čele se Zdeňkem Godlou.

Z natáčení západních produkcí ve východoevropských zemích čím dál častěji vyplouvá nepříjemně záporné poselství, které by se dalo charakterizovat jako „zlo přichází z východu“. Není naší dobrou vizitkou být neustále představováni jako semeniště zločinu a podvodů. Už proto, že nás i bez filmů tak velká část Evropy vidí.

7/10

JJ

Marco (Marco effekten, Dánsko, 2021)

žánr: drama, krimi

režie: Martin Zandvliet

předloha: Jussi Adler-Olsen (kniha)

scénář: Anders Frithiof August

kamera: Aske Foss

hudba: Sune Martin

hrají: Ulrich Thomsen, Zaki Youssef, Sofie Torp, Anders Matthesen, Henrik Noél Olesen, Lisa Carlehed, Caspar Phillipson, Louise Gammelgaard, Mads Reuther,Zdeněk Godla, Julius Oračko, Joen Bille, Shanti Roney, Mikkel Arendt, Luboš Oláh,Thomas W. Gabrielsson, David Oláh, Cecilie Beck

délka: 120 minut

O předchozím zfilmovaném detektivním případu oddělení Q si přečtěte zde.

Další příspěvky
Kde zpívají raci – tajuplný příběh dívky z bažin
Kde zpívají raci – tajuplný příběh dívky z bažin
Podle knižní předlohy vznikl film o dívce, kterou v dětství postupně opustili rodiče i sourozenci a zanechali ji nemilosrdně osudu...
Ronnie James Dio – život heavy metalového hrdiny
Ronnie James Dio – život heavy metalového hrdiny
Dio: Dreamers Never Die, první dokumentární film o této metalové legendě se bude po dva večery promítat v českých kinech....
Indián – halušky a pálení mrtvoly
Indián – halušky a pálení mrtvoly
Nová česká komedie Indián se odehrává v současném českém prostředí. Karel Roden představuje bohatého, bezohledného developera Ondřeje, chystajícího se postavit...