Marie, královna skotská exceluje ve feministickém dramatu

Marie, královna skotská exceluje ve feministickém dramatu

Krátce před vznikem

Království Velké Británie (předchůdce Spojeného království) stály v čele Anglie a Skotska dvě mladé královny. Obě země v té době zdaleka nežily v míru. Ambicí obou mladých dam bylo stanout v čele sjednocených zemí. Osmnáctiletá Marie, královna skotská (Saoirse Ronan) musela neustále obhajovat své právo na trůn uprostřed nelítostných šarvátek mezi agresivními skotskými klany. Navíc čelila averzi rodově zpřízněné anglické královny Alžběty (Margot Robbie). 

Obě královny se údajně nikdy v životě nesetkaly. Ovšem v tomto filmu se ukazuje, že všechno mohlo být i trochu jinak. Jejich zášť a strach ze sebe navzájem nakonec nevyhnutelně vyústily v cestu jedné z královen na popraviště.

Nelítostný středověk

Příběh se odehrává ve velmi drsné a temné době. Respekt představoval středověké právo silnějšího. Pomluvy nebyl čas prověřovat, kdo se znelíbil, byl vzápětí odstraněn. Krev tekla proudem a hlavy padaly jedna za druhou. A v tomto mužském světě, plném brutality a násilí, se pokoušely vládnout obě královny. Marii se alespoň podařilo dát zemi prvního krále nově sjednocených království, Jakuba Františka Stuarta. Alžběta zemřela bezdětná.

Saoirse Ronan jako Marie, královna skotská

Jednoznačně na prvním místě dojmu z filmu stojí excelentní herecký výkon této skotské herečky v hlavní roli. Veletoče, jakými si musí její postava projít, dokázala představit jemně, přesně a naprosto bravurně. Jen v těsném závěsu za ní následuje její rivalka, vynikající Margot Robbie, se svým rovněž úžasným výkonem. Jistě, můžeme namítnout, to se to hraje, když je co, a ono opravdu je. Jenže výkon, který obě mladé herečky předvedly, je vskutku impozantní.

Kdo je kdo i kde

V samotném filmu je třeba dávát si pozor na orientaci v prostředí a postavách. Ne vždy je na první pohled jasné, jestli jsme právě na dvoře anglickém, či skotském. Pokud se tedy nadprůměrně a s jistotou neorientujete v historických kostýmech. Většina mužů má zachmuřený výraz, tmavě modré oblečení, plnovous a dlouhé vlasy. Je proto hned od počátku dobrým doporučením pečlivě si hlídat detaily se zaměřením na tváře. Zvláště bitvy jsou beznadějně nepřehledné. Pozornost je třeba věnovat i spoustě informací, sdělovaných přes dialogy.

Časový chaos

Marie neměla jako skotská královna autoritu a nebyla příliš oblíbená. Ani neměla šanci být. Pro své náboženství, spřízněnost s Francouzi díky zemřelému manželovi a v neposlední řadě jako nezkušená žena, byla zkrátka snadnou kořistí. Ve filmu se příliš nevyskytují další historické reálie a příběh se orientuje na životní osudy Alžběty, a především Marie. Dějinné souvislosti si každý může dohledat po libosti, film se soustředil na strhující komorní drama boje nejen o život, ale o osud celé země.

Po zmíněných skvělých hereckých výkonech  je však třeba se zmínit spíše kriticky o velkých a nečitelných časových skocích v závěru. Nejspíš, kdyby si tvůrci dali od začátku větší práci s prokreslením vedlejších postav a jejich charakteristikou, mohlo být veškeré dění mnohem přehlednější. Takhle je výsledný dojem ze snímku nepříjemně chaotický, navíc až přehnaně feministický. Svůj díl si nejspíš vybrala filmová nezkušenost divadelního režiséra Josie Rourkeho i scénáristy Beau Willimona. Přestože právě on je autorem scénáře proslulého seriálu House of Cards. Rozpaky budí i vždy perfektně nažehlené a čisté uniformy vojáků.

6,5/10

JJ

Marie, královna skotská (Mary Queen of Scots, Velká Británie, USA, 2018)

žánr: drama, historický, životopisný

režie: Josie Rourke

scénář: Beau Willimon

kamera: John Mathieson

hudba: Max Richter

hrají: Saoirse Ronan, Margot Robbie, Guy Pearce, Gemma Chan, David Tennant, Martin Compston, Jack Lowden, Joe Alwyn, Brendan Coyle, Ismael Cruz Cordova, Eileen O’Higgins, Maria Dragus, James McArdle, Liah O’Prey, Paul Eryk Atlas

délka: 124 minut

O dalším zajímavém filmu z historie ostrovního království si můžete přečíst zde.

Marie, královna skotská

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...