Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!

Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!

Tajemná a vzdálená

planeta, pojmenovaná podle římského boha války, je po Měsíci pro nás pozemšťany nejdostupnějším objektem naší sluneční soustavy. Není proto nijak zvlášť udivující, že se Mars stane cílem české vesmírné výpravy. Každý z členů má pro rozhodnutí vydat se na tak dalekou cestu své důvody. Některé jsou na první pohled malicherné, až absurdní. 

Na pětadvacet let nepoužívané stanici na Marsu přebývá zapomenutý robot, starající se o její chod. Zůstalo mu k dispozici pouze několik komiksů, které si celou dobu četl pořád dokola, a má tudíž samoty plné zuby. Jenže místo náhradních dílů mu po tolika letech pošlou jen partu potrhlých Čechů.

Kosmonauti, jaké svět neviděl

Mars už dávno vyšel z módy. Přesto se našla skupinka lidí, kteří se na Mars těšili. Někdo z nich si myslí, že jde o reality show, jiný by se chtěl oženit v co možná nejexotičtější destinaci. A další zase hledá ztracené dětství, na Mars přitom přivezl jen vysypat plechovku s popelem. Zkrátka každý dorazil s nějakým úkolem. Všichni se ale snaží působit jako kovaní kosmonauti, dokonce se neustále navzájem okřikují, aby dodržovali oficiální komunikaci v angličtině. Vyžadována je i po těch, kteří anglicky neumí.

Mars v Utahu

Film vznikl v Utahu na stanici Mars Desert Research Station, v autentickém prostředí skutečného modulu pro simulaci podmínek na Marsu. Patnáct let jeho nepřetržitého používání vědeckými týmy mu dodalo ošumělou patinu. Herci v něm i bydleli, takže si pobyt vyzkoušeli na vlastní kůži. Přestože natáčení ve stísněných podmínkách modulu trvalo jen zhruba tři týdny, vládla ke konci mezi herci taková ponorková nemoc, že se odjížděli ubytovat na noc do dvacet mil vzdáleného motorestu.

K filmu je třeba vysvětlit několik okolností provázejících jeho vznik. Inspirací mu byla divadelní hra, ze které jsou i zapůjčeny skafandry. V žádném případě si nehraje na světovou kinematografii a nemá ambice být srovnáván s příběhy o jiných vesmírných výpravách. Toto je český film plný české mentality a především specificky českého humoru. Vznikl za velice úsporných podmínek, kdy herci tvořili do jisté míry zároveň filmový štáb.

Spík ingliš!

Pokud jste schopni brát věci s cynickým humorem a nadhledem, snímek Mars vás možná pobaví. Kdo dává přednost prvotřídní, efektní hollywoodské produkci, nechť raději zvolí jiný titul. Darmo by plýtval svým časem. Nicméně dialogy a humor filmu Mars by bývaly potřebovaly mnohem více propracovat. Celou dobu vystačit převážně jen s parodií na angličtinu se nedá. Každopádně celkově je nápad, na kterém děj Marsu stojí, zajímavý, a stojí za zamyšlení, škoda, že se ho nepodařilo lépe dotáhnout.

4,5/10

JJ

Mars, Česko, 2018

žánr: komedie, drama

režie: Benjamin Tuček

scénář: Benjamin Tuček, Tereza Nvotová

kamera: David Čálek, Nikolas Tušl

hudba: Ondřej Ježek, Tomáš Procházka, Petr Marek, Prokop Holoubek

hrají: Petra Nesvačilová, Tereza Nvotová, Halka Třešňáková, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop, Ondřej Doule

délka: 85 minut

O zcela jiné cestě na Mars si můžete přečíst zde.

Mars

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...