Mechanik zabiják, akční jízda Jasona Stathama

Mechanik zabiják, akční jízda Jasona Stathama

Začátek filmu působí impozantně

Bishop (Jason Statham) se jako Mechanik zabiják hned zkraje impozantně ubrání přesile, přičemž předvede, proč je v bojových uměních stále jeden z nejlepších na světě. Desperát skončí nepěkně bolestivě obličejem na grilu, k tomu zahraje svižná rocková hudba a na pozadí se skví krásné Rio de Janeiro. Zdálo by se, že film bude parádní akční jízda.

Zápletka není nikterak složitá. Bishop je vydírán letitým nepřítelem, jeho novou přítelkyně, ke které přišel jak slepý k houslím, drží v zajetí, zatímco on musí poslušně splnit tři vražedné úkoly, aby svoji princeznu vysvobodil. Úplně jako v pohádce. Plnění jednotlivých zadání není pro Bishopa problém, všechno jde jako na drátkách, všichni zázračně udělají, co se od nich očekává. Žádné nepředvídané improvizace, dramatizující, ale zároveň také zbytečně zdržující děj. Mrtvol jsou desítky, ovšem  kdo by je počítal, když jde o pomoc krásné Jessice Alba.

 

Jakou má mechanik zabiják motivaci?

Pokud se náhodou zamyslíme (což nedoporučuji), proč se všechny ty masakry odehrávají, zjistíme, že Bishop chce mermomocí s nasazením vlastního života pomoci ženě, kterou vůbec nezná. Leč patrně se do ní na první pohled zamiloval. Měla na něj posloužit jen jako návnada a vydat ho do rukou nepřátel. Morálně se ale rychle rehabilitovala, prý nebylo na výběr. Musela se podvolit, aby pomohla jedné dětské africké misii, kde je angažovaná jako dobrovolnice.

A protože trpělivost růže přináší, jsme v závěru odměněni kouzelným Tommy Lee Jonesem v podobě extravagantního bulharského obchodníka se zbraněmi. Ten obývá opulentně přestavěný monstrózní památník ve Varně, původně oslavující bulharskou komunistickou stranu. Role to není velká, avšak jednoznačně roztomilá.

Obdivovatelé bojové zručnosti Jasona Stathama si zde přijdou na své, děj je ale nudně nevynalézavý a zoufale předvídatelný.

5,5/10

JJ

Mechanik zabiják: Vzkříšení (Mechanic: Resurrection, USA, 2016)

žánr: akční

režie: Dennis Gansel

scénář: Philip Shelby

kamera: Daniel Gottschalk

hudba: Mark Isham

hrají: Jason Statham, Jessica Alba, Tommy Lee Jones

délka: 98 minut

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...