Moonlight – v měsíčním světle vypadají černoši krásně modře

Moonlight – v měsíčním světle vypadají černoši krásně modře

Vyrůstat jako černoch v miamské chudinské čtvrti

Liberty City je neobyčejně špatná startovní pozice. Malému Chironovi se to ve filmu Moonlight přihodilo, jenže je navíc bázlivý a slabý. Má přezdívku Little a ostatní kluci ho samozřejmě nepřetržitě na ulici i ve škole šikanují a bijí.

Jeho matka Paula (Naomie Harris) si domů vodí cizí chlápky jak na běžícím pásu, aby měla na drogy, takže Chirona vychovávala především ulice. On jakoby zázrakem potká Juana (Mahershala Ali) s přítelkyní Theresou. Nemají děti a dovolí mu, aby je navštěvoval kdykoliv se mu zachce. Vznikne tím přátelství na mnoho let, až do dospělosti, i když nakonec Chiron zjistí, že Juan je drogový dealer, od kterého jeho matka shodou okolností kupuje drogy. 

V celém filmu vystupují výhradně černošští herci. Vzhledem k osmi nominacím tohoto snímku na Oskary se zdá, že letos by trapné stížnosti na nedostatečný výskyt „Afroameričanů“ při rozdílení cen snad mohly utichnout.

Scénář vznikl podle divadelní hry Tarella Alvina McCraneyho, její závěr je však značně upraven.

Moonlight dává naději

Juan jednou Chironovi vyprávěl příběh o cizím muži, který ho jako malého chlapce kdysi zastavil. Myslel, že se mu chystá vynadat za neplechu, ale on ho pochválil, jak vypadá za měsíčního svitu jako černoch nádherně modře.

Ve filmu jsme svědky tří etap Chironova života. Dětství, puberty a dospělosti. V pubertě se odvážil před celou třídou alespoň jednou postavit svému největšímu trýzniteli. Bohužel tak nešťastně, že mu jeho pokus o spravedlivou akci vynesl pobyt v polepšovně.

V dospělosti se nevyhnutelně stal tím, čím se stal. Za celý dosavadní život nezažil, co je být šťastný a spokojený. Nepoznal mateřskou lásku, ani se nic nenaučil. Takových osudů je pochopitelně nejen v Americe, ale po celém světě, zejména mezi černochy spousta. Chiron o sobě neustále pochyboval, deptaly ho každodenní prohry a opakující se neúspěchy. V každé ze tří etap pochybujeme o Chironově sexuální orientaci, která je ponechána bez jasné odpovědi. Patrně je gay, ale stydí se za to.

Mlčící – hledící hrdinové

Smutný příběh, kdyby si ovšem za svůj osud Chiron nemohl nakonec v celém rozsahu sám. Neuměl přijímat pomoc, ani se sám prosadit, snad jen velmi diskutabilně v dospělosti.

Jak již bylo řečeno, Chirona hrají postupně tři různí herci. Nespojuje je žádná přílišná fyzická podoba, přesto víte, koho máte od prvního okamžiku před sebou už při pohledu do očí. V tomto ohledu byl každý z následníků vybrán režisérem Barrym Jenkinsem perfektně.

Mají i konzistentně stejné vlastnosti. Chiron nemluví, neodpovídá na otázky, stále jen mlčí, kouká do země, případně s kamenným obličejem uhýbá očima. Nejčastěji ho vidíme někde posedávat a otráveně nebo plaše koukat, většinou se sklopeným pohledem. Jestli za celý film řekne deset vět, tak je to moc.

Vzhledem k tomu, že jediný vývoj postavy Chirona je dán věkovým posunem a tedy postupným přeobsazováním za staršího, lze bez rozpaků označit herecký projev všech tří Chironů jako žalostně nudný. Ani příběh není nijak originální, dějových událostí se vyskytuje poskrovnu, takže jediné, co film zachraňuje, je značně nadprůměrné filmařské řemeslo. Po této stránce je snímek natočen velice poutavě, živě, jak kamerou, tak střihem.

Zodpovězení otázky, jestli to stačí k návštěvě kina, je ovšem na každém zájemci samostatně. Nudných pasáží je ve filmu Moonlight docela povážlivě, ovšem zvědavost patrně zvítězí.

6,5/10

JJ

Moonlight (Moonlight, 2016)

žánr: drama

režie: Barry Jenkins

předloha: Tarell Alvin McCraney (divadelní hra)

scénář: Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney

kamera: James Laxton

hudba: Nicholas Britell

hrají: Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, André Holland, Mahershala Ali, Janelle Monáe, Naomie Harris

délka: 111 minut

Moonlight

Moonlight

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...