Muž na laně je o lidské touze jít za svým snem

Muž na laně je o lidské touze jít za svým snem

Cesta za splněným snem

Působivý, dechberoucí snímek Muž na laně režiséra Roberta Zemeckise, oslavující nejen newyorské, dnes již bohužel neexistující World Trade Center, ale především nezdolnou lidskou touhu jít za svým snem, ať vypadá jakkoliv nesplnitelně a doslova sebedestruktivně.

Šikovný francouzský pouliční umělec, žonglér a provazochodec Philippe Petit, představovaný Josephem Gordonem-Lewittem, jednoho dne nalezne v časopise fotografii právě dokončovaných newyorských dvojčat. Okamžitě se do myšlenky přejít mezi nimi po laně zamiluje, a začíná intenzivně pracovat na přípravách. Trénuje, získává zkušenosti, znalosti, a postupně dává dohromady tým nadšených pomocníků.

Přes veškeré komplikace nastane vysněný den D. Podaří se jim tajně dostat v noci na střechy dvojčat veškeré potřebné vybavení i natáhnout ocelová lana mezi budovami. S úsvitem Philippe ve výšce čtyřistadeseti metrů bez jakéhokoliv jištění vykročí na lano. Tato část filmu je, zejména ve 3D, naprosto úchvatná. Při trojrozměrném pohledu do hlubiny na Manhattan se asi zatočí hlava každému. Robertu Zemeckisovi se ve spolupráci s Gordonem-Lewittem, jehož herecký výkon v této roli je obdivuhodný, podařilo nesmírně sugestivně a intimně přiblížit, co v těch chvílích Philippe cítil, a jak obrovský zážitek pro něj splnění tohoto neskromného a šíleného snu představovalo, včetně neplánovaných změn a náhlých zvratů během pohybu na laně. Před očima se nám tak počáteční napětí a strach mění v euforii a radost, s níž si Philippe nejúžasnější okamžiky svého života dokonce s humorem užívá. Dokázal něco, co už po něm nikdy nikdo nezopakuje.

Za pozornost stojí i jak moudře posléze jeho přestupek vyřešil tamní soudce.

Více jak dvouhodinový film uteče jako voda, a v poslední třetině by v sále kina bylo napětím slyšet spadnout špendlík. Přestože tato skutečná provazochodecká událost z roku 1974 je zfilmována již podruhé (v roce 2008 režisér James March představil snímek Man on Wire), Zemeckisově hrané dramatické podobě se předchozí spíše jen dokument nemůže rovnat. Český distributor se původní název The Walk rozhodl lokalizovat jako Muže na laně, čímž vznikla trochu nešťastně možnost záměny s prvním filmem, který se tak ovšem jmenoval i v originále.

Na závěr dvě perličky. Herec Joseph Gordon-Lewitt dostal pro tuto roli kontaktní čočky, které mu jeho vlastní hnědé oči přebarvily na modro. A sám Philippe Petit (na černobílých autentických záběrech) kupodivu, i přes svůj krajně riskantní způsob života, stále ještě žije.

10/10

JJ

 

Muž na laně (The Walk, USA, 2015)

podle literární předlohy To Reach the Clouds

režie: Robert Zemeckis

scénář: Robert Zemeckis, Christopher Browne

kamera: Darius Wolski

hudba: Alan Silvestri

hrají: Joseph Gordon-Lewitt, Charlotte Le Bob, James Badge Dale, Benedict Samuel, Ben Schwartz, Steve Valentine. Sergio Di Zio, Jason Blicker, Nathaly Thibault, atd.

délka: 123 min.

wtc2

kuxermwwt2yefvsgj7w8

thewalk4-xlarge

nyff20f-1-web

the-walk-joseph-gordon-levitt

New-York-Philippe-Petit-Rest-APS-169

Petit_node-image

Další příspěvky
Budoucnost televizního zobrazování je v HDR
Budoucnost televizního zobrazování je v HDR
Na ústupu je naopak 3D a prohnuté obrazovky TP Vision, výrobce televizorů Philips, letos na svém produktovém představení nových modelů...
Smartphone Alcatel s virtuální realitou
Smartphone Alcatel s virtuální realitou
3D kino zdarma jako bonus Alcatel uvádí na český trh svou prémiovou řadu smartphonů IDOL 4. Telefony IDOL 4 a...
Den nezávislosti: Nový útok
Den nezávislosti: Nový útok
Řežba, jakou svět neviděl Režisér Roland Emmerich se po dvaceti letech vrátil k tématu, o kterém už jeden film natočil....