Nádech pro lásku – natočeno podle skutečné události

Nádech pro lásku – natočeno podle skutečné události

Při společenské akci na britském venkově

se seznámí dva mladí lidé, Diana (Claire Foy) a Robin (Andrew Garfield). Zanedlouho se vezmou, cestují, užívají si života, jsou šťastní. Diana otěhotní a oba se těší na potomka. Znenadání však Robin ochrne. Je to jako rána z čistého nebe, akorát hlavou je schopen pohnout. Nedokáže sám ani dýchat. Navzdory pesimistickým lékařským předpovědím, a zejména vlivem nakažlivého elánu své ženy, se rozhodne žít naplno, jak jen to půjde. Vytkne si hlavní cíl – vidět svého syna vyrůstat. Film Nádech pro lásku produkoval právě Robinův syn Jonathan Cavendish. Scénář napsal William Nicholson, nominovaný dvakrát na Oskara, režie se ujal Andy Serkis.

Garfieldův Robin Cavendish je neobyčejně podobný skutečnému Robinovi, jak zjistíte při závěrečných titulcích, k nimž jsou použity autentické záběry. Vyznačuje se typicky britským, sarkastickým humorem, širokým úsměvem, a přes vážné zdravotní komplikace neutuchajícím elánem. Takovým, jaký se běžně nevidí ani u zdravých lidí.

Robin si nechá zkonstruovat pojízdné křeslo s mobilním dýchacím přístrojem a zajede se furiantsky ukázat do nemocnice, z níž se proti vůli lékařů nechal Dianou odvézt. Tehdy mu prorokovali, že bez jejich péče přežije nanejvýš dva týdny. Stal se nakonec nejdéle žijícím Britem s takto rozsáhlým ochrnutím.

Naučil se znovu mluvit a objížděl nemocnice v celé zemi, sháněl peníze na výrobu dalších vozíků. To vše za neuvěřitelně obětavé péče a pomoci své milující manželky, bez které by se pochopitelně neobešel.

Nádech pro lásku byl obtížný úkol

Kromě začátku je Robin po celý film upoután bez pohybu na postel, případně vozík. Což postavilo Andrewa Garfielda před nezvykle těžký úkol. Herecké prostředky, které měl k dispozici pro vyjádření všech emocí a reakcí, se mu smrskly pouze na mimiku obličeje, a později ještě hlas. Přesto dokázal vyjádřit širokou škálu pocitů i myšlenek, aniž by se opakoval nebo nudil. Je tak autentický, až je skoro neuvěřitelné, že Robinův představitel je ve skutečnosti zdravý člověk. Tak přesvědčivý výkon Garfield předvedl.

Zhlédnutí zdařilého snímku Nádech pro lásku je úžasně pozitivní a optimistický zážitek. Obávat se nemusí ani ti, kdož romantické filmy nevyhledávají. Všechny problémy a starosti, které máte, se po tomto filmu budou zdát nicotné a snadno překonatelné.

7,5/10

JJ

Nádech pro lásku (Breathe, Velká Británie, 2017)

žánr: životopisný, romantický

režie: Andy Serkis

scénář: William Nicholson

kamera: Robert Richardson

hudba: Nitin Sawhney

hrají: Andrew Garfield, Claire Foy, Diana Rigg, Miranda Raison, Dean-Charles Chapman, Hugh Bonneville, Camilla Rutherford, Tom Hollander, Ed Speleers, Ben Lloyd-Hughes, Emily Bevan, Roger Ashton-Griffiths, James Wilby, Amit Shah, Lasco Atkins

délka: 117 minut

Nádech pro lásku

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...