Naskenování „Remkova“ přistávacího modulu Sojuz 28

Naskenování „Remkova“ přistávacího modulu Sojuz 28

Vesmírný architekt Ondřej Doule

naskenoval bez použití laseru originální přistávací modul Sojuz 28, ve kterém se z vesmíru vrátil Vladimír Remek.

V leteckém muzeu Kbely proběhlo vůbec první 3D skenování přistávacího modulu Sojuz 28. Modul skenoval vesmírný architekt Ondřej Doule. Působí jako akademický a vědecký pracovník na International Space University ve Štrasburku a na Florida Institute of Technology. I tam najde 3D model Sojuzu využije k edukativním účelům. Skenovalo se nejnovějším modelem 3D skeneru Artec bez užití laseru, zatím jediného svého druhu v Česku.

Modul Sojuz 28 se zapsal do historie jako první vesmírné plavidlo, které hostilo mezinárodní kosmickou posádku. Sovětského kosmonauta Alexeje Gubareva a československého kosmonauta Vladimíra Remka. Československo se tak v roce 1978 stalo teprve třetí zemí, která měla ve vesmíru svého zástupce. Před tím byl pohled z vesmíru na zeměkouli vyhrazen pouze ruským a americkým občanům.

Třináct let po své úspěšné misi byl modul roku 1981 darován do sbírek Vojenského historického ústavu a vystaven v Leteckém muzeu Kbely, kde je i dnes součástí stálé expozice. A právě zde ho do podoby digitálního 3D modelu skenoval vesmírný architekt Ondřej Doule, který je podepsán například pod koncepty vesmírné základny na Marsu, lunárních základen či konceptem orbitálního hotelu Omicron.

„Rádi bychom měli na univerzitě k dispozici pro vzdělávací a výzkumné účely digitální knihovnu historických i moderních kosmických lodí, které se osvědčily jako úspěšné koncepty – například právě koncept Sojuzu TKS je v modernizované podobě v provozu doposud. Na příkladu těchto lodí chceme naše studenty učit principy tvorby konceptů kosmických lodí“, upřesňuje architekt Doule účel 3D skenování.

3D model modulu Sojuz 28

„Ke 3D skenování využíváme nejnovější model 3D skeneru Artec využívajícího ojedinělou metodu skenování bez pomoci laseru – skener Artec EVA. Zatím jediný kus v republice. Oproti laserovým skenerům můžeme skenovat rychleji a bez referenčních značek. Vznikající 3D model lze sledovat v reálném čase na připojeném počítači a zároveň se skenováním tvaru dochází i k zachycení textury a barev objektu. Výsledný model tak věrně odráží reálný předobraz“, popisuje Doule technické vybavení svého týmu.

Svůj původ má tato technologie v bezpečnostní oblasti – prvotním cílem bylo rychlé bezkontaktní skenování lidského obličeje. Díky tomu, že je cena těchto skenerů třikrát nižší než cena nejlevnějších laserových systémů, nalezla tato technologie rychle využití i v civilní oblasti, jak to ostatně dokumentují i odborné stránky skenovanive3d.cz. Vedle pořizování dokumentace muzejních sbírek se skenery uplatňují i ve zdravotnictví, v archeologii, při tvorbě designu, architektury, automobilových konceptů. Dokonce i při vývoji počítačových her či tvorbě filmových triků. Skenery Artec byly například užity při tvorbě filmových adaptací Harryho Pottera, Letopisů Narnie nebo bondovky Casino Royale.

A kde všude najde vzniklý sken vesmírného plavidla své využití? Právě v těchto dnech mění architekt Doule místo svého hlavního působiště. Vedle vesmírné univerzity ve Štrasburku míří i do místa nejtěsněji spojeného s vědeckým vesmírným výzkumem – na Floridu. Bude tam vyučovat na Florida Institute of Technology. I zde najde sken vzešlý z českého leteckého muzea své využití.

Mezinárodní posádka, na palubě byl i československý kosmonaut.

Další příspěvky
Budoucnost televizního zobrazování je v HDR
Budoucnost televizního zobrazování je v HDR
Na ústupu je naopak 3D a prohnuté obrazovky TP Vision, výrobce televizorů Philips, letos na svém produktovém představení nových modelů...
Smartphone Alcatel s virtuální realitou
Smartphone Alcatel s virtuální realitou
3D kino zdarma jako bonus Alcatel uvádí na český trh svou prémiovou řadu smartphonů IDOL 4. Telefony IDOL 4 a...
Den nezávislosti: Nový útok
Den nezávislosti: Nový útok
Řežba, jakou svět neviděl Režisér Roland Emmerich se po dvaceti letech vrátil k tématu, o kterém už jeden film natočil....