Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění

Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění

Remake slavného filmu

Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu, co se ve francouzské kinematografii posledních dvaceti let zrodilo. K čemu tedy znovu totéž, jen v americkém provedení? Inu, pro peníze. Příběh ochrnutého, citlivého miliardáře, který si vybere za osobního asistenta drzého, nevzdělaného kluka s kriminální minulostí je dostatečně znám. 

I tentokrát zůstává děj takřka nezměněn. Sled scén, témata dialogů a situací jsou stejná. V nové verzi se jako ochrnutý kvadruplegik představí Bryan Cranston, jeho ošetřovatele si zahrál Kevin Hart. Tuto dvojici ve francouzském snímku vytvořili Francois Cluzet a Omar Sy. Jejich pojetí jsou však rozdílná.

Tehdy a teď

Oba filmy začínají známou scénou v autě ujíždějícím před policií. Americký remake má snahu všechny scény podrobněji popsat, vypointovat a obohatit o více komična. Kevin Hart je trochu zbytečně dryjáčnický a velmi impulzivní. Tím dodává ději na dynamičnosti a jednotlivé humorné gagy mají především snahu zaujmout a pobavit. Francouzští Nedotknutelní se soustředili především na hlavní linii příběhu, vyvíjející se vztah mezi dvěma tak odlišnými kulturně-společenskými jedinci.

A právě ten v novém pojetí paradoxně ve spoustě detailů a vtipností do značné míry zaniká. Drobí hlavní dějovou linku do menší přehlednosti. Téměř nepostřehnete důvod, proč vlastně si Phillip vybral za svého osobního asistenta právě dotyčného zemitého mladíka. Naopak je zřejmé, že vynalézavý a živočišný Kevin Hart rozhodně dokáže svému invalidnímu chlebodárci jeho doposud nudný život neobyčejně zpestřit.

Noví Nedotknutelní

Přes uvedené směřování k efektní americké povrchnosti se nedá nový remake označit za špatný. Dobrý je pochopitelně silným příběhem. Ale zaujmou i herecké výkony a zmodernizované dialogy. Původní Nedotknutelní samozřejmě nezastarali, stále jsou skvělým filmem. Mnohem více zdůrazňuje hloubku, empatii a úžasnou lidskost. Americká verze je efektnější, méně emotivní, její příběh však nedrží tolik pohromadě a chvílemi jeho tempo povážlivě upadá. Omar Sy tehdy dokázal mnohem lépe představit vývoj postavy. Kevin Hart se dnes snaží dát najevo zmoudření a emoce prostě tak, že na konci už tolik neblbne. Bryan Cranston nepředstavuje až tak velkou charakterovou ochylku od svého předobrazu. Jeho úrovně však nedosáhl.

Dvojici Francoise Cluzeta s Omarem Sy bych z hlediska příběhu hodnotil jako výrazně sehranější a přesvědčivější. Hrají více spolu, jsou méně solitérní. Jediný rozdíl mezi filmy ohledně scénáře je v okolnostech okolo tajemné přítelkyně, a tím, že nyní se vše odehrává ve Spojených státech.

Pokud jste filmoví nadšenci, remake Nedotknutelných nejspíš stojí za vidění, ale lepší než osm let stará francouzská verze zdaleka není.

6/10

JJ

Nedotknutelní (The Upside, USA, 2019)

žánr: drama, komedie

režie: Neil Burger

scénář: Jon Hartmere, Eric Toledano (původní scénář)

kamera: Stuart Dryburgh

hudba: Rob Simonsen

hrají: Bryan Cranston, Kevin Hart, Nicole Kidman, Golshifteh Farahani, Julianna Margulies, Genevieve Angelson, Aja Naomi King, Suzanne Savoy, Mark Falvo, Mark Kochanowicz, Brian Gallagher, Rick Irwin, Pia Mechler, Doris McCarthy, Jahi Di’Allo Winston, Derek Zuzunaga, Tom Schmitt

délka: 125 minut

O pěkném filmu s Omarem Sy čtěte zde.

Nedotknutelní

Kevin Hart a Bryan Cranston
(foto: David Lee)

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...